Vladimiras Putinas / Kremlin.ru nuotr.

Jungtinių Amerikos Valstijų gynybos sekretorius Lloydas Ostinas pareiškė, kad Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui „nėra jokio kontroliavimo“ ir jis vienintelis savo šalyje galėtų nuspręsti, ar panaudoti branduolinį ginklą Ukrainoje.

„Lygiai taip pat, kaip jis priėmė neatsakingą sprendimą įsiveržti į Ukrainą, jis gali priimti kitą sprendimą“, – Lloydas Austinas sakė CNN žurnalistui Fareedui Zakaria.

V. Putinas pažadėjo panaudoti „visas įmanomas priemones“, kad apsaugotų keturis jo aneksuotus Ukrainos regionus – Donecką, Luhanską, Chersoną ir Zaporožę – po Maskvos surengtų referendumų šiose teritorijose. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis balsavimus pasmerkė kaip „apgaulę“, jo pavyzdžiu pasekė vakarai.

V. Putino pareiškimas buvo interpretuojamas kaip grasinimas dėl branduolinio ginklo panaudojimo.

L. Austinas CNN laidai „Fareed Zakaria GPS“ sakė, kad anksčiau kalbėjosi su savo kolega iš Rusijos Sergejumi Šoigu ir perspėjo jį nesukti šia kryptimi, tačiau galiausiai sprendimą priims pats Putinas.

„Manau, kad jis išgirdo mano žinią, bet, kad būtų aišku, žmogus, kuris priima šį sprendimą – turiu omenyje, kad tai vienas žmogus. Nėra jokių pono Putino kontrolės priemonių“, – sakė Austinas. „Kaip jis priėmė neatsakingą sprendimą įsiveržti į Ukrainą, taip jis gali priimti ir kitą sprendimą. Tačiau dabar nematau nieko, kas leistų manyti, kad jis priėmė tokį sprendimą.“

Praėjusį mėnesį V. Putinas buvo paskelbęs panašų perspėjimą, sakydamas, kad neblefuoja ir ketina padaryti viską, kas nuo jo priklauso, kad apsaugotų Rusiją.

„Turime labai rimtai į tai žiūrėti, stebėti, ar nėra realių pasiruošimo ženklų“, – praėjusią savaitę CBS „Evening News“ sakė CŽV direktorius Williamas Burnsas.

Austinas taip pat kalbėjo apie Ukrainos kontrpuolimo, kuris, atrodo, silpnina Rusijos pozicijas mūšio lauke ir iš dalies paskatino V. Putino sprendimą tęsti aneksijas, eigą.

„Dabar matome tam tikrą mūšio lauko dinamikos pokytį“, – sakė Austinas CNN žurnalistui Fareedui Zakarijai. „Jiems labai, labai gerai sekėsi Charkovo srityje ir jie persikėlė pasinaudoti galimybėmis. Kova Chersono srityje vyksta šiek tiek lėčiau, tačiau jie daro pažangą.“

V. Putinas taip pat pakvietė iki 300 000 rezervistų prisijungti prie jo šalies pajėgų Ukrainoje. Šis įsakymas sulaukė iššūkių, nes, kaip pranešama, kai kurių regionų rusai buvo pašaukti į kariuomenę, nors neatitiko tinkamumo kriterijų.

Savaitgalį Ukraina susigrąžino Lymano miesto rytuose kontrolę ir toliau žengė į Luhansko sritį, pranešė CNN, remdamasi prorusiškais pareigūnais.

Tuo tarpu Ukraina paspartino savo paraiškos įstoti į NATO karinį aljansą nagrinėjimą. Nors ji užsitikrino devynių šalių palaikymą, kad įstotų, jai reikia visų 30 narių paramos.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: