Romanas. Abramovičius . EPA-ELTA nuotr.

Kipras jau senokai buvo kritikuojamas dėl teikiamų ofšorinių finansinių paslaugų asmenims, susijusiems su korumpuota valdžia ir verslu. Tarptautinis tiriamosios žurnalistikos kongresas kartu su 68 žiniasklaidos partneriais atliko naują tyrimų seriją, kurioje atskleidė šios pramonės šakos sąsajas su prezidento Vladimiro Putino režimu.

Be kita ko, atskleista, kad „Chelsea” futbolo klubas gavo naudos iš keliasdešimties mln. JAV dolerių, kurie buvo pervesti per ofšorines organizacijas, akivaizdžiai susijusias su buvusiu savininku Romanu Abramovičiumi.

Keturi teisininkai laikraščiui „The Guardian” sakė, kad šie mokėjimai galėjo pažeisti „Premier” lygos ir UEFA finansines taisykles, pagal kurias nustatoma, kiek lėšų klubai gali išleisti.

Kodėl Abramovičius toks svarbus?

Dešimtajame dešimtmetyje susikrovęs turtus, Romanas Abramovičius 2003 m. nusipirko „Chelsea” už 140 mln. svarų sterlingų (170 mln. JAV dolerių). Jis skyrė klubui milžiniškas pinigų sumas, pirkdamas žymiausius žaidėjus taip paversdamas jį vienu sėkmingiausių Didžiosios Britanijos futbolo klubų.

Šis laikotarpis baigėsi 2022 m., kai Didžiosios Britanijos vyriausybė R. Abramovičiui skyrė sankcijas dėl jo galimų ryšių su V. Putinu po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą. Dėl to jis buvo priverstas parduoti futbolo klubą.

Kokie mokėjimai yra kontroliuojami?

Iš gautų dokumentų paaiškėjo, kad per dešimtmetį R. Abramovičiui priklausančios įmonės, įsikūrusios tokiuose mokesčių rojuose kaip Britų Mergelių salos, pervedė dešimtis milijonų dolerių, kurie nebuvo deklaruoti „Chelsea” finansiniuose dokumentuose.

Panašu, kad kai kurie iš šių mokėjimų skirti talentingiems žaidėjams į komandą pritraukti. Pranešama, kad pinigus gavo žaidėjo Edeno Hazardo agentas, o kiti mokėjimai buvo atlikti už Williano ir Samuelio Eto’o perėjimą iš Rusijos „Anži Machačkalos” komandos.

Su buvusiu futbolininku Vladica Lemićiumi – artimiausiu R. Abramovičiaus patarėju – ir jo broliu Zoranu susijusios bendrovės gavo 7 mln. eurų (7,8 mln. JAV dolerių).

Pranešama, kad Vladica Lemičius buvo itin svarbus pasirašant sutartis su tokiais žaidėjais kaip Arjenas Robbenas ir Branislavas Ivanovičius, taip pat su italų treneriu Carlo Ancelotti, kuriam vadovaujant „Chelsea” laimėjo „Premier” lygą ir FA taurę.

Kiti atlikti mokėjimai – 7 mln. eurų Dubajuje įsikūrusiai bendrovei „Gulf Value FZE” už „konsultavimo paslaugas” ir „sporto tyrimus bei patarimus”. Be to, 2017 m. viena iš R. Abramovičiaus bendrovių taip pat sutiko nupirkti įmonę iš vadovo Antonio Conte draugo už 13 mln. dolerių.

Kokias pasekmes tai gali sukelti?

UEFA jau nubaudė „Chelsea” 8,6 mln. svarų sterlingų (10 mln. JAV dolerių) bauda už „Financial Fair Play” taisyklių pažeidimus, padarytus valdant Abramovičiui. Tačiau jie turi teisę tirti tik įtariamus pažeidimus, padarytus per pastaruosius trejus metus.

Finansinio sąžiningumo taisyklėse nustatyta, kiek lėšų klubai gali išleisti pagal savo gaunamas pajamas. Jų tikslas – neleisti turtingų klubų savininkams įgyti nesąžiningą pranašumą.

2014 m. viena iš R. Abramovičiaus įmonių sumokėjo 100 tūkst. svarų sterlingų (164,5 mln. JAV dolerių) advokatui, užginčijusiam šiuos apribojimus.

Futbolo asociacija laikraščiui „The Guardian” pareiškė, kad ji taip pat atlieka tyrimą dėl klubo.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: