Filmo "Dead Snow" kadras

Komedijos žanras per ilgą kino industrijos gyvavimo laikotarpį lieka vienu populiariausių ir mėgstamiausių. Tikrai gerą komediją rasti pakankamai sunku. Dažniausiai komedijas žmonės renkasi tikėdamiesi lengvo turinio ir nesudėtingo, bet kokybiško humoro. Tačiau ir komedijų būna visokių: nuo banalių parodijų iki subtiliu humoru paskanintų kino šedevrų, kiekvienas ilgiau paieškojęs gali rasti sau tinkantį filmą. Nors įtikti šiandieniniam žiūrovui, išlepintam daugybės nuostabių filmų, gali tapti nelengva užduotimi, bet verta dėmesio kino juosta visada atranda savo žiūrovą. Ir tai ypač aktualu specifiniam kinui, kuriame remiamasi konkrečia tema, kuria gali tapti bet kas, pavyzdžiui, politika, sportas arba zombiai. Nors pastarieji dažniausiai laikomi vienu ryškiausių siaubo filmų akcentų, tačiau yra sukurta ne viena dešimtis komedijų, kuriose nemažą vaidmenį atlieka zombiai, todėl šiandien kviečiame susipažinti su dešimčia geriausių zombių komedijų:

10. „MIRĘS SNIEGAS” (Dead Snow, 2009)

Nors turbūt visi esame pratę manyti, kad dauguma pop komedijų sukurtos JAV, šįkart pasaulį nustebino norvegai, 2009-aisiais į dienos šviesą išleidę filmą Miręs sniegas. Šios siaubo komedijos režisierius – Tommy Wirkola, scenarijų parašęs kartu su Stigu Frode’u Henriksenu.

Pagrindiniai filmo herojai – kaip netikėta – ne vietoje ir ne laiku atsidūrę jaunuoliai, Norvegijos kalnuose susidūrę su nacių zombiais.  Atvykęs į kalnuose esančią poilsiavietę, būrelis studentų surengia vakarėlį, kurio įkarštyje į namelį užsuka paslaptingas keliautojas, besilinksminantiesiems pradėjęs pasakoti tamsią tų apylinkių istoriją – Antrojo pasaulinio karo metais nacių daliniai alinę aplinkines gyvenvietes ir kankinę vietinius gyventojus. Galiausiai šie sukilo, ir išskerdė daugybę okupantų – tik keletas jų liko gyvų, o ir šiuos nukankinti gyventojai nusiviję į kalnus… Kitą dieną studentai susiduria su minėtais nacių zombiais, ir taip prasideda jų tragikomiška kova už savo gyvenimus.

Pasak režisieriaus T. Wirkola, paprasti zombiai – jau nebe tokie baisūs, todėl jų šiurpumui sustiprinti buvo pasirinkti nacistiniai elementai. 2014-aisiais pasirodė filmo tęsinys, tačiau antra dalis nesulaukė didelio pasisekimo.

8. KAPINIŲ ŽMOGUS” (Cemetery man, 1994)

Pagal Tiziano Sclavi novelę sukurta juosta tai siurrealistinis netradicinis siaubo filmas, kurio režisierius – italas Michelis Soavi. Originalus itališkas pavadinimas reiškia maždaug mirties, meilės. Tai yra pagrindinės filmo temos, taip pat ir pagrindinio veikėjo pavardė (Dellamorte) bei jo motinos mergautinė pavardė (Dellamore).

Frančesko Delamortė (aktorius Rupertas Everetas) prižiūri mažo Italijos miestelio Bufaloros kapines. Jose palaidoti numirėliai po kelių dienų keliasi iš kapo ir puldinėja žmones, tiksliau – visų pirma traukia pas kapinių prižiūrėtoją. Nors dėl zombių temos filmas beveik visur pristatomas kaip siaubo, iš tiesų jokios siaubo atmosferos nelieka jau pirmomis minutėmis, kai Frančesko prisikėlusius numirėlius šaudo tuo pačiu prisideginėdamas cigaretę su begalinio nuobodulio išraiška veide. Akivaizdu, kad jam čia rutina. Ypač keistą filmo atmosferą kuria įvairūs netikėti ir nenatūralūs įvykiai bei detalės.

Verta paminėti, kad kapinių scenos buvo filmuotos tikrose apleistose kapinės Italijoje, o filmo biudžetas – 4 milijonai JAV dolerių. Sulaukusi daugybės teigiamų įvertinimų, ši kino juosta gali tapti puikiu būdu praleisti vakarą.

8. „GYVENIMAS PO BETĖS” (Life After Beth, 2014)

Režisieriaus Jeff‘o Baenos kūrinys pasirodė 2014-aisiais, kuomet buvo pristatytas Sandanso filmų festivalyje. Šioje kino juostoje savo paskutinį vaidmenį atliko amerikiečių aktorius Garis Marshall‘as.

Filme pasakojama apie po merginos, Betės, mirties sugniuždytą vaikiną Zaką. Nerasdamas sau vietos, jis palaiko ryšius su Betės tėvais, tačiau po poros savaičių šie su vaikinu nutraukia visus ryšius ir uždraudžia jam lankytis jų namuose. Nustebintas tokio elgesio, Zakas prisėlina prie namų ir pro langą išvystą mirusią ir palaidotą Betę.

Sužinojęs, kad tėvai ją slėpė, vaikinas atkuria santykius su mergina, tačiau pastebi, kad jos elgesys – smarkiai pasikeitęs. Keleto dienų bėgyje Zakas pamato, kad daugelio miestelėnų poelgiai supanašėjo ir kelia įtarimą. Supratę, kad turi reikalų su zombiais, likę sveiki gyventojai susivienija prieš prisikėlusius mirusiuosius…

7. „ŠILTI KŪNAI” (Warm bodies, 2013)

2013-aisiais pasirodžiusioje amerikiečių zombių komedijoje apstu paranormalių ir romantinių reiškinių. Jos režisierius ir scenarijaus autorius – Jonathanas Levine‘as, o pati istorija paremta Isaak‘o Marion‘o novele tuo pačiu pavadinimu.

Šioje kino juostoje pasakojama apie pasaulį, praėjus aštuoneriems metams po zombių apokalipsės. Žemėje gyvena dviejų rūšių zombiai ir likę gyvi žmonės. Būtent jų grupelė susiruošia papildyti išsekusių vaistų atsargų, ir susiduria zombiais, kurie, praradę žmogiškąsias savybes, nebegeba bendrauti, jų širdys neplaka, o vienintelis jausmas – žmogienos troškimas. Suvalgę žmonių smegenis, zombiai perima jų prisiminimus. Vienas zombių, R, pamatęs merginą, vardu Džiulė, pajunta, kaip pirmą kartą po daugelio metų suplaka jo širdis. Nužudęs jos vaikiną ir suvalgęs jo smegenis, R įgyja jo atsiminimus ir dar smarkiau prisiriša prie Džiulės. Keletą dienų praleidęs su ja, vaikinas po truputį atgauna gebėjimą kalbėti, pajunta pamažu vėl virstąs žmogumi. Panašią transformaciją pastebi ir kituose zombiuose, tačiau kita jų rūšis – skeletai, nusiplėšę visus raumenis tam, kad atsikratytų viso, kas juose buvo likę žmogiško – pradeda juos puldinėti. Atvirtę į žmones, buvę zombiai ir gyvieji suvienija jėgas ir kartu kariauja su skeletų armija.

Kadangi zombiai sunkiai geba kalbėti, jų mintys įgarsinamos užkadrės balsais. 35 milijonų JAV dolerių biudžetą turėjęs filmas pasirodė sėkmingai ir uždirbo daugiau nei 100 mln. dolerių bei sulaukė teigiamo žiūrovų įvertinimo.

6. „PIKTIEJI NUMIRĖLIAI 2″ (Evil dead II, 1987)

Prieš daugiau nei tris dešimtmečius pasaulį išvydęs amerikiečių kino šedevras jau tapo tikra klasika net ir kinu nesidominčiųjų tarpe. Režisieriaus Samuelio Raimi režisuotas filmas – tai 1981-aisiais išleisto filmo The Evil Dead tęsinys.

Kino juostoje pasakojama apie jaunuolių porą, poilsiaujančią miško trobelėje. Radę ten paliktą kasetę ir jos išklausę, jie išlaisvina tūnantį blogį, kuris apsėda merginą, Lindą. Vaikinas, Ešas, išsigandęs kastuvu užmuša Lindą ir ją čia pat užkasa. Nakties metu demonai įsikūnija į Ešą, tačiau ryte jis atgauna normalią būseną. Panoręs išvykti iš trobelės, jis randa tiltą, kuriuo atvyko, sunaikintą, todėl lieka įkalintas. Vėliau prie jo prisijungia iš kasinėjimų grįžę archeologai, kurie randa likusius užkeikimo knygos puslapius. Prasideda komiškos žudynės tarpusavyje, galiausiai, likęs vienintelis gyvas, Ešas su savo automobiliu pakliūva į atsivėrusį portalą ir nusikelia į gūdžius viduramžius, kur susiduria su riteriais…

Įdomus faktas – režisieriaus idėja apie atsivėrusį laiko portalą ir kelionę į viduramžius išsivystė į atskirą filmą, pasirodžiusį 1992-aisiais, pavadinimu Tamsos kariuomenė. Šis filmas tapo trečiuoju Piktųjų numirėlių sagos filmu.

Kino juosta susilaukė daugybės teigiamų įvertinimų nepaisant savo solidaus amžiaus, šiandien ji patenka į daugelį visų laikų geriausių filmų reitingų.

5. „Fido” (2006)

Kanadietiška zombių komedija, pasirodžiusi 2006-aisiais. Jos režisierius – Andrew Curris.

Filme vaizduojama XX a. viduryje nutinkanti krizė, kurios metu, paveikti stiprios radiacijos iš kosmoso, zombiais virsta visi numirėliai, kurių kūnai nėra sunaikinami. Siekiant išvengti zombių apokalipsės, žmonija laiku imasi veiksmų ir įsikuria kompanija ZomCon, gaminanti specialius antkaklius zombiams. Prietaisų pagalba kontroliuojamas žmogienos troškimas, žmonių šeimos gali įsigyti patarnaujančius numirėlius. Kino juostos veiksmas sukasi aplink vieną tokių tarnų įsigijusią šeimą, kurioje augantis sūnus Timis greitai susidraugauja su įsizombintu tarnu ir jį pakrikštija Fido vardu. Gražiai draugystei ilgai tęstis nelemta – dėl tariamo apykaklės gedimo zombis užpuola šalia gyvenančią kaimynę. Timis vėliau ją nužudo, tačiau prieš tai ši spėja apkrėsti keletą kitų žmonių. Kilus nedideliam zombizmo protrūkiui, sužinoma apie Fido apykaklės gedimą, ir tuo susidomi ZomCon atstovai… Po daugybės nuotykių, patirtų vaduojant įmonėje įkalintą draugą, galiausiai Fido tampa tikra Timio šeimos galva – mirus jo tėvui, šio vietą užima kadaise šeimos tarnu buvęs zombis.

Filmuojant šią kino juostą žuvo kaskadininkas Andrew Dore‘as, todėl filmas yra skirtas jo atminimui. Sulaukusi nemažo skaičiaus teigiamų įvertinimų, ši satyrinė juosta nenuvils norinčiųjų pažiūrėti gerą zombių komediją.

4. „Numirėlių sugrįžimas” (The Return of the Living Dead, 1985)

Jūsų dėmesiui – net du dešimtmečius apimanti filmų serija, kurios atsiradimo istorija taip pat galėtų tapti puikiu scenarijumi atskirai kino juostai. John‘ui A. Russo ir George‘ui A. Romero susiginčijus dėl 1968-aisiais išleisto filmo Night of the Living Dead, abu kūrėjai nusprendė kurti atskirus tęsinius, orientuodamiesi į skirtingus aspektus, apimančius filmo pavadinimą. Vienas turėjo plėtoti mirusiųjų, o kitas – gyvųjų numirėlių temas, taip abu autoriai turėjo galimybę įgyvendinti savo asmenines idėjas vis dar dalindamiesi filmų serijos teisėmis. Russo parašė siaubo novelę pavadinimu The Return of the Living Dead, tačiau 1979-aisiais, pardavus teises į filmus keletui skirtingų studijų, ir pasikeitus keletui režisierių, galiausiai Russo pradėjo bendradarbiauti su režisieriumi Dan‘u O‘Bannonu, su kuriuo kartu parašė scenarijų tuo pačiu pavadinimu. Išvis šią seriją sudaro 5 filmai, kurių pirmasis išleistas 1985 m., o paskutinis – 2005 m.

Visus serijos filmus sieja bendras dalykas – Trioksino dujos, paverčiančios žmogų zombiu. Kiekvienoje dalyje dujomis apnuodyti žmonės, tapę zombiais, kovoja su likusiais gyvaisiais. Paskutinėje dalyje, Return of the Living Dead: Rave to the Grave, grupelė jaunuolių sužino, kad dujas galima naudoti kaip narkotikus, tačiau poveikis lieka toks pats – galiausiai virstama zombiu…

Ketvirta ir penkta dalys filmuotos Rumunijoje ir Ukrainoje būtent tuo metu, kai įvyko Černobilio atominės elektrinės katastrofa. Ši filmų serija taip pat unikali tuo, kad apie ją yra sukurtas atskiras dokumentinis filmas, kuriame pristatomos sagos kūrimo ypatybės ir tai, kas liko už kadro.

3. „Mirusieji nemiršta” (The Dead Don’t Die, 2019)

2019-aisiais pasirodęs filmas – dar viena amerikietiška siaubo komedija, kurioje apstu zombių. Režisierius ir scenarijaus autorius – Jimas Jarmuschas. Filme vaidmenis atlieka ir tokie žinomi atlikėjai kaip reperis RZA ir atlikėjai Tom Waits, Iggy Pop bei Selena Gomez. Kino juosta buvo pristatyta 2019-ųjų Kanų filmų festivalyje.

Veiksmas vyksta tipiniame amerikietiškame miestelyje. Ūkininkas pasiskundžia dingusiomis vištomis, o vietiniai pareigūnai netoliese esančiame miškelyje trumpam susiduria su gerai žinomu miestelio ekscentriku. Grįždami į gyvenvietę, pareigūnai pastebi, kad nors laikrodžiai jau muša aštuonias vakaro, tačiau lauke vis dar šviesu it vidurdienį. Vienas iš pareigūnų atkreipia dėmesį, kad jo laikrodis ir mobilusis telefonas nustojo veikti. Šią anomaliją pastebi ir kiti miestelėnai. Vis daugiau jų atkreipia dėmesį, kad naminiai gyvūnai ima elgtis keistai, nemažai jų dingsta. Susitikę degalinėje, gyventojai aptarinėja neramias naujienas. Dėl poliarinio trūkio užsitęsusi diena sukėlė zombių apokalipsę. Visą filmą herojus lydi daina pavadinimu The Dead Don‘t Die, vienoje iš scenų ji taip sunervina vieną iš veikėjų, kad šis tiesiog švysteli plokštelę pro langą. Pamažu plintanti zombija vis labiau užkariauja gyvenvietę…

2. „Zombių žemėje” (Zombieland, 2009)

Prieš dešimtmetį, 2009-aisiais, pasirodęs post-apokaliptinis filmas apie zombių apokalipsę sulaukė didelio populiarumo. Jo režisierius – Rubenas Fleischeris.

Filmas vaizduoja karvių virusą, kuris po dviejų mėnesių užkrėtė beveik visas JAV valstijas, paversdamas visus žmones zombiais. Likę išsigelbėję vieni kitus vadina miestų, iš kurių yra kilę, pavadinimais. Neužkrėstas studentas Columbus keliauja iš universiteto barako Teksase į Columbus miestą išsiaiškinti, ar jo tėvai vis dar gyvi. Bekeliaudamas studentas sutinka dar vieną išsigelbėjusį vaikiną, kuris pasivadinęs Tallahassee. Pakeleivis pasirodo ypač žiaurus žudant zombius. Nors sutiktasis nepasirodo ypatingai bendraujantis ir gana šiurpus, tačiau išsigelbėjėliai susiburia kartu ir tęsia kelionę drauge.

Tallahassee ir Columbus sutinka dvi seseris, kurios juos vėliau apgauna išviliodamos ginklus bei pasisavindamos vaikinų visureigį ir palikdamos juos likimo valiai. Tačiau vaikinai atranda dar vieną visureigį, todėl jas pasiveja. Įsiplieskia konfliktas, tačiau visi likę gyvi supranta, jog jiems derėtų orientuotis į kur kas didesnę problemą nei jų principai – tai šalį užkariaujantys zombiai…

2019-ųjų spalį pasirodė antroji filmo dalis, tačiau tęsiniui nepavyko pakartoti savo pirmtako sėkmės – sulaukusi prastesnių atsiliepimų iš kino kritikų ir žiūrovų, ši kino juosta, nors ir netapo nuostolinga, buvo įvertinta tik kaip vidutiniška.

1. „Zombių karalius” (Shaun of the Dead, 2004)

Edgaras Howardas Wrightas – anglų režisierius, scenarijų rašytojas bei prodiuseris. Edgaras pradėjo kurti nepriklausomus trumpametražinius filmukus prieš išleisdamas „A Fistful of Fingers“ (1995). Prieš „Zombių karalių“ Edgaras sukūrė ir režisavo komediją „Asylum“ (1996), kurią parašė Davidas Walliamsas. Siaubo bei romantikos apraiškų turinti komedija „Zombių karalius“ sulaukė puikių kritikų atsiliepimų bei komercinės sėkmės.

Ši siaubo komedija pelnytai laikoma viena geriausių visų laikų šio žanro kino juostų. Susišlavusi daugybę apdovanojimų, ji apibūdinama kaip kupina sąmojingos satyros, kuri kruviną istoriją paverčia puikia zombių komedija.

Filmo pradžioje pagrindinis veikėjas Shaunas nesutaria su savo patėviu bei patiria sunkumų darbe. Negana to, Shauno mergina Liza jį palieka, ko pasekoje Shaunas ir jo bičiulis Edas stengdamiesi pamiršti sunkumus pasineria į Nintendo žaidimus. Vaikinai visiškai nenutuokė, jog prasidėjo zombių apokalipsė iki tuomet, kol jiems tenka nudobti keletą zombių savo kieme.

Siaubo bei romantikos apraiškų turinti komedija Zombių karalius sulaukė puikių kritikų atsiliepimų bei komercinės sėkmės. Filmas buvo nominuotas BAFTA (angl. British Academy of Film and Television arts). Didžioji Britanija dažnai laikoma viena iš geriausių šalių filmuoti zombių filmus. Tokie filmai kaip 28 Days Later, Spaced – puikus to įrodymas. Zombių karalius be to, kad nepristinga nepaliaujamo humoro visos komedijos metu, taip pat yra kupinas filmams su zombiais būdingų elementų: kraujo, žiaurumo ir kt.

Taip pat skaitykite: Serialas „Santa Klaritos Dieta“ ir Drew Barrymore valganti žmogieną

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: