© Vilmanto Ramono nuotr. KaunoZinios.lt

Seimas birželio 21 dieną, antradienį, po pusmečio svarstymų priėmė naująjį Darbo kodeksą, numatantį lankstesnius darbo santykius. Jei jam pritars prezidentė, jis įsigalios nuo 2017 metų pradžios. Už naują redakciją balsavo 65 Seimo nariai, prieš – 15, susilaikė 14 parlamentarų. Naujojo Darbo kodekso tikslas – palengvinti natūralius darbo rinkos procesus, kai žmonės yra priimami arba atleidžiami iš darbo.

Darbo kodekse numatyta, kad nuo 2017-ųjų bus galima dirbti ne daugiau kaip 180 valandų viršvalandžių per metus, tai reiškia 60 valandų daugiau nei dabar, taip pat pasirašant kolektyvinę sutartį viršvalandžiai gali būti dar didesni. Numatyta, kad už viršvalandžius darbdavys atsiskaitytų arba pinigais, arba atostogomis, ko šiuo metu nėra. Tačiau atsiranda daugiau galimybių darbo sutartyse numatyti lankstų darbo grafiką. Bus galima pritaikyti darbo grafiką kiekvienam darbuotojui individualiai pagal jo asmeninius, socialinius ar šeimos poreikius. Darbo sutartyse bus galimybė susitarti dėl žymiai lankstesnio darbo grafiko, nei iki šiol taikyta penkių ar šešių darbo dienų savaitė. Taip pat naujajame Darbo kodekse nebeliks darbo laiko sutrumpinimo viena valanda šventinių dienų išvakarėse.

Nutraukiant darbo sutartį be darbuotojo kaltės, tik darbdavio iniciatyva, darbuotojas turės būti įspėjamas prieš vieną mėnesį, o išdirbus trumpiau negu vienus metus, prieš dvi savaites. Šie naujieji terminai dvigubinami darbuotojams, kurie augina vaiką iki 14 metų ir kuriems iki pensijos likę mažiau kaip 5 metai. Trigubinami jei iki pensijos lieka mažiau kaip dveji metai taip pat ir neįgaliesiems. Be šių pataisų darbdaviams suteikiama galimybė greitai nutraukti darbo sutartį su darbuotoju, įspėjus prieš tris darbo dienas, tačiau sumokėjus jam ne mažesnę kaip 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.

Pagal naujas nuostatas bus kitaip skaičiuojama ir atostogų trukmė. Dabar atostogas skaičiuojame kalendorinėmis dienomis, nuo kitų metų skaičiuosime darbo dienomis. Tai reiškia darbuotojams bus suteikiamos ne mažesnės kaip 20 darbo dienų kasmetinės atostogos, jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę arba ne mažesnės kaip 24 darbo dienų kasmetinės atostogos, jeigu dirbama 6 darbo dienos per savaitę. Ilgesnė atostogų trukmė galės būti numatyta darbo ir kolektyvinėse sutartyse. Dabar atostogos trunka 28 kalendorines dienas. Atostoginiai pinigai bus išmokami ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš kasmetinių atostogų pradžią, dabartiniame kodekse pinigai išmokami prieš 3 dienas. Naujajame kodekse nebelieka darbuotojo teisės reikalauti pratęsti atostogas tiek dienų, kiek vėluojama sumokėti atostoginius pinigus.

Naujajame darbo kodekse taip pat įtvirtintos 9 darbo sutarčių rūšys: laikinosios, projektinio, darbo vietos dalijimosi, nenustatytos apimties arba nulio valandų, pameistrystės darbo, darbo keliems darbdaviams sutartys ir kitos. Sezoninės darbo sutartys išliks, bet trumpalaikių darbo sutarčių atsisakyta.

Taip pat Lietuvos darbo teisėje įsigalės naujas dalykas, kai darbdavys galės skelbti streiką. Tai taps savotišku darbdavio ginklu prieš darbuotojus, sustabdant darbus, konfliktinėje situacijoje.  Darbdavys  galės sustabdyti darbo sutartis, o į atsilaisvinusias darbo vietas galės priimti naujus darbuotojus, pasirašant terminuotas darbo sutartis.

Lyginant su dabar galiojančiu darbo kodeksu naujai pateiktame yra lankstesnis darbo laikas, naujų darbo formų įteisinimai, greitesnis atleidimas ir lankstesnis išmokų teikimas, tai darbdaviams suteiks daugiau laisvių ir teisių, kurios paveiks tiek darbdavių, tiek darbuotojų padėtį Lietuvoje. Tačiau vis dėlto tikimasi, kad naujasis Darbo kodeksas padės sukurti daugiau darbo vietų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: