Kodėl verta maitinti kūdikį krūtimi?
(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras primena, jog rugpjūčio 1–7 dienomis minima Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė.

Ja nuo 1992 metų siekiama įgyvendinti Inoccenti, 1990 metais pasirašytą deklaraciją, kuri pabrėžia žindymo saugojimo, skatinimo ir palaikymo svarbą.

Motinos pienas yra pats geriausias natūralus naujagimio ir kūdikio maistas. Labai svarbu, kad gimęs kūdikis būtų kuo anksčiau pažindytas ir toliau žindomas. Su motinos pienu kūdikis gauna visas būtinas augimui maisto medžiagas.

Per kiekvieną maitinimą krūtimi kūdikis gauna organizmo atsparumą didinančių medžiagų. Jos apsaugo vaiko organizmą nuo daugelio ligų sukėlėjų, taip pat toksinų bei alergenų.

Motinos pienu maitinami kūdikiai yra atsparesni, rečiau serga, o susirgę serga lengviau ir greičiau pasveiksta. Būna sveikesni ne tik kūdikiai, bet ir vyresnio amžiaus vaikai.

Kodėl verta maitinti kūdikį krūtimi?

Pasaulio sveikatos organizacijos mokslinių tyrimų duomenis nauda vaikui:

– vaikai, žindyti iki 6 mėn., vaikystėje dukart rečiau serga vėžiu;

– kūdikiai, negavę motinos pieno, 14,2 karto dažniau miršta nuo viduriavimo;

– nežindytus kūdikius 3 kartus dažniau ištinka staigi mirtis;

– iki 6 mėn. žindyti kūdikiai 5 kartus rečiau serga šlapimo takų infekcijomis;

– kuo ilgiau žindoma, tuo rečiau susidaro netaisyklingas sąkandis;

– nežindyti kūdikiai 3 kartus dažniau už žindytus serga akių sausme (kseroftalmija);

– pasaulyje apie 80 % 3 mėn. amžiaus žindomų ir tik 43 % mišiniais maitinamų kūdikių yra normalios kūno masės;

– žindomi kūdikiai 3,6 karto rečiau miršta nuo ūminės kvėpavimo takų infekcijos;

– žindomi kūdikiai 2 kartus rečiau serga vidurinės ausies uždegimu;

– žindomų kūdikių rega yra geresne už maitinamųjų pieno mišiniais;

– išdygusius žindomų kūdikių dantis rečiau pažeidžia ėduonis;

– žindyti kūdikiai rečiau suserga I tipo cukriniu diabetu, uždegiminėmis žarnyno ligomis.

Žindymo įtaka motinos sveikatai:

– nors 3 mėn. žindžiusios motinos 2 kartus rečiau serga krūties vėžiu, 25% rečiau kiaušidžių vėžiu, joms 2 kartus rečiau senatvėje išretėja kaulai.

– natūralus maitinimas pagal kūdikio poreikį kurį laiką padeda išvengti nėštumo.

– maitinimas krūtimi skatina hormonų, sutraukiančių gimdą iki prieš nėštumą buvusio dydžio, išsiskyrimą.

– maitinimas krūtimi padeda sulieknėti.

– maitinimo metu į kraują išsiskiria endorfinai, kurie suteikia laimės pojūtį.

– žindymas stiprina motinos ir kūdikio ryšį. Maitinimas krūtimi suartina mamą su ką tik gimusiu kūdikiu ir suteikia ramių dienos ir nakties valandėlių, kai galite vienas kitą pažinti.

Praktinė žindymo reikšmė

Pieno būna per visą parą, nereikia jo ruošti. Motinos pienas visada paruoštas, šiltas, sterilus. Maitinti krūtimi yra ekonomiška. Dabartinėmis sąlygomis pieno mišiniams pirkti reikia nemažų išlaidų.

Kaip taisyklingai žindyti kūdikį?

1. Žindymui svarbu, kad motinos padėtis būtų patogi, rami. Kūdikį maitinti galima ir atsigulus, ir atsisėdus. Kūdikis turi gulėti šoneliu priglaustas prie motinos kūno, jo veidas atsuktas į motinos krūtį, lūpos ties speneliu. Pirmieji pieno lašai nutraukiami ir išpilami. Prieš kiekvieną maitinimą krūties nereikėtų plauti muilu. Pakanka vieną kartą per dieną.

2. Reikia tinkamai pridėti prie krūties:

– prilaikant krūtį speneliu dirginamos kūdikio lūpos, kol jis plačiai išsižioja, liežuvį pastumia į apačią ir priekį. Tada kūdikis glaudžiamas prie krūties taip, kad jo burnoje atsirastų ne tik spenelis, bet ir pigmentinis laukelis apie jį. Palietus kūdikio gomurį jis ima čiulpti.

– Tik tuomet, kai žįsdamas kūdikis spaudžia pigmentinę laukelį, esantį apie spenelį, pienas teka. Jeigu kūdikis lūpomis ir dantenomis spaus tik spenelį, – pienas netekės, o spenelis įtrūks. Motina žindydama turi justi, ką kūdikis daro – ar jis tik spaudžia spenelį ir jaudinasi, kad pienas neteka, ar taisyklingai žinda. Tinkamai priglausto prie krūtinės mažylio apatinė lūpa remiasi į smakrą, o šis į krūtį. Krūtis prilaikoma taip, kad neužspaustų kūdikio nosies.

– Taisyklingai laikomas prie krūties mažylis čiulpia tyliai, o motina nejunta spenelio spaudimo arba skausmo. Spragčiojantis, klaksintis ar tuščiai pliauškiantis garsas reiškia, kad kūdikis ryja orą, o ne pieną. Tai pastebėjus, žindyti liaujamasi, mažylis porą minučių palaikomas stačias – jam duodama atsirūgti ir paskui vėl žindoma.

– Baigiant žindyti į kūdikio burną, lūpų kampe, švelniai įkišamas mažasis pirštas. Tai padarius, kūdikis išsižioja – tuo metu ir ištraukiamas spenelis. Taip išvengiama spenelio žalojimo.

– Baigus maitinti, išspaudžiami keli pieno lašai ir leidžiama jiems nudžiūti.

– Maitinti reikia iš vienos krūties, kol ji visiškai ištuštėja, po to pasiūlyti antrąją. Jei vieną maitinimą pirmiausia duodama kairioji krūtis, tai kitą kartą reikia duoti dešiniąją.

Maitinimo dažnis

Pagrindinė maitinimo krūtimi taisyklė – kūdikį maitinti pagal jo poreikius. Kiekvienas kūdikis pirmaisiais gyvenimo mėnesiais turi savo maitinimosi ritmą. Normalu, kad vieni valgo 10 – 15 kartų, o kiti 6 – 8 kartus per parą, žinda greitai arba lėtai, pradeda žįsti labai energingai, o po to ilsisi, arba žinda ramiai, tolygiai, vienodu tempu, kol pasisotina; valgo iš vienos arba abiejų krūtų, vieną krūtį mėgsta labiau nei kitą arba nėra skirtumo. Dažniausiai kūdikiai tik pradėję valgyti čiulpia trumpais judesiais, o po to lėtesniais, gilesniais.

Naujagimis, ypač pirmomis gyvenimo dienomis, iščiulpia pieno nedaug, todėl dažnai nori valgyti. Kūdikiui augant maitinimo dažnis retėja:

Iki 1 mėn. valgo – 6-10 kartų

1-3 mėn. – 6-7 kartus

3-6 mėn. – 5-6 kartus

6-12 mėn. – 4-5 kartus

Maitinant krūtimi mamai patartina vengti bet kokio jaudinimosi. Pieno susidarymą ir išsiskyrimą reguliuoja nervų sistema, todėl nervinė įtampa, baimė, nuovargis gali sutrikdyti pieno tekėjimo refleksą, kuris atsiranda kūdikiui pradėjus čiulpti krūtį.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras pataria, jog svarbiausia noras maitinti kūdikį savo pienu, svarbu įsitikinimas, kad moteris gali ir sugeba tai daryti. Ir tai padeda ilgai ir sėkmingai maitinti krūtimi.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: