Šešios žaliųjų ir jų šalininkų organizacijos ketvirtadienį pasitraukė iš Varšuvoje vykstančios Jungtinių Tautų (JT) konferencijos dėl klimato pokyčių; jos pareiškė, kad stringančios derybos “artėja prie to, jog praktiškai nieko nebus pasiekta”. Tuo tarpu trys aktyvistai ant vieno įsimintino Lenkijos sostinės pastato protestavo prieš Arkties aplinkos niokojimą ir jų kolegų areštą Rusijoje.
“Organizacijos ir judėjimai, atstovaujantys žmonėms iš visų pasaulio kampelių, nusprendė taip: savo laiką panaudosime geriau, jeigu savanoriškai pasitrauksime iš klimato derybų Varšuvoje”, – sakoma organizacijų pranešime.
“Varšuvos klimato konferencija, turėjusi būti svarbiu teisingo perėjimo į tvarią ateitį etapu, artėja prie to, jog praktiškai nieko nebus pasiekta”, – pridūrė žalieji.
Šį pranešimą pasirašė žaliųjų organizacijos “Greenpeace”, Pasaulio gamtos fondas (WWF), “Oxfam”, “ActionAid”, “Žemės draugai” (FoEI), taip pat Tarptautinė profsąjungų konfederacija.
Šiose kasmetinėse derybose ieškoma galimybių iki 2015 metų sudaryti naują tarptautinį susitarimą, kurio dalyvės įsipareigotų siekti, jog pasaulio klimatas neatšiltų daugiau nei 2 laipsniais Celsijaus, lyginant su laikotarpiu iki pramonės revoliucijos.
Tačiau per šias derybas išryškėjo didelis atotrūkis tarp turtingųjų ir skurdžių šalių.
Lapkričio 11-ąją Varšuvoje prasidėjusiose derybose ketvirtadienis buvo jų priešpaskutinė diena, tačiau abi stovyklos tebesiginčija dėl neturtingųjų šalių finansavimo, kad jos galėtų prisitaikyti prieš klimato kaitos padarinių, taip pat dėl taršos šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis kvotų paskirstymo.
Tuo tarpu trys “Greenpeace” aktyvistai ketvirtadienį lynais pakibo ant Varšuvos simboliu tapusių Kultūros rūmų pastato fasado, išpjovę skyles didžiuliame plakate su JT klimato konferencijos logotipu, pranešė naujienų televizija TVN24.
Pareigūnai nurodė, jog dar apie 15 protestuotojų užsibarikadavo pastato viduje, tačiau vėliau ugniagesiai išlaužė tų patalpų duris, o policija sulaikė 11 aktyvistų.
Ant fasado protestuotojai pakabino transparantą su užrašu anglų kalba “Gelbėkite Arktį. Paleiskite mūsų aktyvistus”, turėdami omenyje 30 “Greenpeace” aktyvistų, kurie spalio 18 dieną buvo suimti Rusijos pareigūnų dėl protesto Barenco jūroje prieš naftos paieškas ir gavybą trapiame Arkties regione.