Režisierius Andres Sööt, kadras iš filmo “Laiko tiltai”

Rugpjūčio 23 dieną Lietuvos kino teatruose pasirodys naujausias Audriaus Stonio bei Kristines Briedes filmas “Laiko tiltai”, pasakojantis apie Baltijos šalių dokumentalistų kūrybą, praeinantį, bet kino juostose išsaugotą laiką. Vienas iš aštuonių filmo herojų – estų režisierius Andres Sööt, išsiskiriantis savo subtiliu humoro jausmu.

Sööt norėtų pažiūrėti žinių reportažą, kaip statomas Babelio bokštas ir padaryti interviu su Aristoteliu.” – jį apibūdina garsus estų kinotyrininkas Jaan Ruus.

Andres Sööt išties yra itin aktyvus režisierius, sukūręs virš 70 filmų, kurių daugiau nei pusė – išskirtinė, autorinė, poetinė dokumentika. Apie trisdešimt metų dirbęs kino operatoriumi, filmuodavęs Sovietines kino kronikas, vėliau pasuko asmeninės, režisūrinės kūrybos keliu.

Savo darbuose Andres Sööt fiksuoja rimtus įvykius, tačiau stebi žmogaus gyvenimo absurdą bei dramą juose. Režisieriaus darbus jungia jo unikalus požiūris – tam tikras atstumas, švelni ironija, humoro jausmas, o kartais ir kritiškas požiūris.

Pavyzdžiui, režisieriaus filmas pavadinimu “511 geriausios Marso nuotraukos” (1968) (“511 paremat fotot Marsist”, 1968) fiksuoja vėlyvuosius šešiasdešimtuosius, kuomet vyresnės damos, išlaikiusios savo orias manieras nuo pirmosios Estijos respublikos laikų, maišėsi su stilingais Sovietų laikų jaunuoliais, kurie nebuvo aptarnaujami, jei netinkamai apsirengdavo. Stebėdamas tokias legendines Talino kavinės kaip “Perlas”, “Maskva” ir publiką jose, Andres Sööt pridėjo savo akcentą – garsą – vedantį nuo Štrauso iki Bitlų, nuo poezijos iki mokslinių tekstų apie Marsą.

Pavienis akmuo konstrukcijoje ar pavienis kadras yra tik savo paties dokumentas. Tuo tarpu namas, sukonstruotas iš akmenų, turi jį pastačiusiojo veidą.” – sako A. Sööt.

Kitas plačiai žinomas A. Sööt filmas, pavadinimu “Joninės” („Jaanipäev“, 1978), gimė iš kontrasto: gilių tradicijų turinčių Joninių ir sovietinio šios dienos šventimo. Režisierius, kelis metus stebėjęs šią šventę, galiausiai pristatė itin ironišką ir kritišką tuometinės situacijos vertinimą. Žmonės, didžiąją savo gyvenimo dalį pragyvenę gamtoje, Sovietų laikais buvo “sudėti” į miestus – ankštus blokinius namus, kur turėjo prisitaikyti. Kasmet, atėjus Joninėms, žmonės prisimena senąsias tradicijas, kuria laužus, susiburia drauge. Tačiau šventė anaiptol nepanaši į tradicinę – svarbiausias šventės simbolis tampa ne ugnis, o alkoholio butelis.

Efektą sustiprina ir vienintelis filme šnekantis žmogus – atvykėlis iš Baku, Azerbaidžiano, kuris nė nesupranta ką ir kodėl šie žmonės švenčia.

Stebėdamas švenčiančius žmones, režisierius itin aiškiai palaiko distanciją ir stebi juos iš šalies. Fiksuodamas žmonių pasimetimą, rodos, jiems natūralioje aplinkoje, režisierius tarsi kritikuoja Sovietų Sąjungą, kuri geba suburti žmones, tačiau negeba įkvėpti jiems prasmės.

Sovietų cenzoriai šiam filmui pasirodyti leido tik su dviem sąlygomis: režisierius filmo pradžioje turėjo pridėti užrašą, jog Joninės yra praeities palikimas, bei iškirpti nesusipratėlį iš Baku. Tačiau tai nesutrukdė filmui tapti tam tikru reiškiniu, kuris tarsi įamžino Brežnevo laikų atmosferą filmo juostoje.

IJaan Ruus 1993 metais rašė: “Atrodo, kad Andres Sööt daug svarbiau ką jis sako, o ne kaip jis tai sako. Jis neišreiškia savo požiūrio daugybe žodžių, tačiau žiūrovas pilnai jį supranta. Kinas Sööt yra gyvenimas per padidinamąjį stiklą – tai turtingas gyvenimas su daugybe prasmių, vizualiai priešingas dekoratyviems, iliustratyviems vaidybiniams filmams, rodomiems per televiziją. Kinas nėra tik informacijos signalas ar ženklas – kinas yra gyvenimas, kupinas kontrastų.”

Šis pranešimas yra Studio Nominum informacinės serijos “8 ½ portretodalis. Andres Sööt – pirmasis iš aštuonių režisierių-herojų filme “Laiko tiltai”. Filmas “Laiko tiltai” kino teatruose pasirodys Rugpjūčio 23 dieną.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: