Organizatorių archyvo nuotr.
Kaip šiandien atsakytumėte į klausimą: ar gerai jaučiatės? Jeigu šiuo metu nejaučiate jokių ligos simptomų, ar tai reiškia, kad esate sveikas? Nevyriausybinės organizacijos „Neribota Ateitis“ atstovai sako, kad fizinės ligos nejautimas nebūtinai reiškia gerą savijautą ir sveikatą.  
 
Todėl paprašėme organizacijos atstovų, kurie birželio 28 – liepos 7 dienomis Kaune surengė tarptautinį Erasmus+ jaunimo mainų projektą „Your way to health“ pasidalinti savo mintimis apie žmonių sveikatą ir patarimais, kaip rasti savo kelią kiekvienam.

 Kas yra sveikata?

Sveikatos sąvoka tradiciškai suvokiama, kaip nepriekaištingas organų funkcijų atlikimas, tačiau tai labai senas požiūris, nes  žmogaus sveikata – labai plati sąvoka. Ko gero, dauguma mūsų yra patyrę, kad ir nesant fizinės ligos požymiams, galime jaustis prastai. Ne vienas esame gyvenime jutę tokį liūdesį, kuomet atrodė, kad fiziškai skauda širdį. Dalis mūsų yra susidūrę su tokia baime, kuri surakino kūną, ar stresą, nuo kurio net fiziškai pykino. Medicinos atstovai pritaria, kad optimistinis nusiteikimas ir geros mintys gali teigiamai prisidėti net prie pačių sunkiausių ligų gydymo. Todėl norime garsiai pasakyti: neužtenka neturėti ligos, tačiau būtina rūpintis savo emocine savijauta ir sveikata tam, kad būtume sveiki.

Organizatorių archyvo nuotr.

Kaip prie sveikatos gerinimo prisidėjo jūsų surengtas projektas?

Mums didelį susirūpinimą kelia tai, kad pasaulinės pandemijos metu pagal Pasaulinės Sveikatos organizacijos duomenis išryškėjo didžiulis 16-28 metų jaunimo pažeidžiamumas ir jų negebėjimas tvarkytis su savo emocine sveikata. Būtent todėl nusprendėme surengti tarptautinį Erasmus+ projektą „Your way to health“, į kurį sukvietėme jaunuolius iš Vengrijos, Graikijos, Lietuvos ir Kroatijos tam, kad didintumėme informuotumą apie psichikos sveikatos svarbą, išmokytume praktinių technikų ir metodų, siekiant pagerinti gyvenimo kokybę, pusiausvyrą ir įkvėptume jaunus asmenis teikti pirmenybę psichikos sveikatai, palaikant sveiką gyvenimo būdą. Šis projektas apėmė įvairias veiklas, kurios kiekvienas elementas savitai prisidėjo prie dalyvių psichinės ir emocinės gerovės. Projekte dalyvavę jaunuoliai ne tik gavo tiesioginę naudą, įgydami naujų įgūdžių, tačiau taip pat prisidėjo prie šios temos sklaidos savo draugų ir artimųjų tarpe, bei atkreipė vietinės bendruomenės dėmesį tiek Kaune, tiek savo gimtuosiuose miestuose.
Organizatorių archyvo nuotr.

Kaip tiesti sau kelią į sveikatą?

Rengdami šį projektą kruopščiai ruošėmės ir atsakingai su partneriais paruošėme įdomią, aktualią, aktyvią, įvairias veiklas ir sritis apimančią, programą. Po daugiau kaip savaitę trukusio jaunimo mainų projekto su kviestiniais lektoriais ir įvairių sričių ekspertais, po skirtingų seminarų patirčių galime trumpai pasakyti, kad mūsų sveikatos priešai yra silpnas emocijų valdymas ir neteisingi kasdieniniai įpročiai. Kiekvienas žmogus, siekiantis gyventi sveikiau ir geriau jaustis, būti laimingesnis ir turėti mažiau sveikatos problemų, turėtų įsidėmėti šiuo kelis patarimus:
  • 1. Bent 30 minučių per dieną skirti fiziniam aktyvumui – nesvarbu, ar tai būtų intensyvesnis pasivaikščiojimas su augintiniu, treniruotė sporto salėje ar plaukimas baseine.
  • 2. Laikytis teisingos mitybos piramidės principų. Nebūtina atsisakyti mėgstamų produktų, svarbu subalansuoti savo mitybą ir nepiktnaudžiauti piramidės viršuje esančiais produktais.
  • 3. Gauti 7-9 valandas kokybiško miego. Neatiduoti savo poilsio laiko filmų ar serialų žiūrėjimui, socialinių tinklų naršymui.
  • 4. Atrasti bent vieną sau patinkančią raminančią veiklą. Tai gali būti joga, kvėpavimo pratimai ar bet kurios kitos veiklos, padedančios sutelkti mintis į savo kūną, buvimą čia ir dabar.
  • 5. Skirti laiko savo mėgstamai veiklai. Tai gali būti: piešimas, šokiai, knygos, filmai, kovos menai ir pan.
  • 6. Jei dažnai jaučiatės prislėgti, liūdni, nusiminę – nedelskite ir ieškokite profesionalios pagalbos. Nelaukite, nes kelias pirmyn prasideda nuo pirmo pokalbio.
Kviečiame ne tik perskaityti, bet ir pasižymėti sau punktus, kurių jums trūksta ir imtis savo kelio į sveikatą tiesimo.
Organizatorių archyvo nuotr.

Kaip jaunuoliams pavyko įsisavinti žinias?

Daug dėmesio buvo skiriama dalyvių naujų įgūdžių formavimui, kuriuos jie galėtų panaudoti savo gyvenime ir po projekto. Mainų metu turėjome skirtingų kviestinių lektorių, savo sričių profesionalų, kurie suteikė dalyviams vertingų žinių ir įgūdžių. Visas ugdymas vyko neformaliais metodais, kurie padeda jaunuolius įtraukti į veiklas, neleisti jiems nuobodžiauti ir interaktyviai mokytis naujų įgūdžių. Dalyviai daug dėmesio skyrė teisingų mitybos įgūdžių formavimui su mitybos specialiste dietologe Gintarė Jonaitytė. Dietologė dalyvius supažindino su tuo, kaip subalansuota mityba veikia nuotaiką, kognityvines funkcijas ir bendrą psichinę gerovę. Mokė, kaip teisingai ruošti maistą bei dalinosi aktualiais praktiškais gyvenimo patarimais. Interaktyvūs praktiniai seminarai ir individualios dalyvių sesijos su psichologe Edita Ivinkina dalyviams suteikė streso įveikimo strategijų, emocinio reguliavimo ir efektyvaus bendravimo įgūdžių, padėjo geriau suprasti psichinės sveikatos problemas. Labai didelio dalyvių susidomėjimo sulaukė jogos užsiėmimas, kuris suteikė galimybę dalyviams mokytis būti čia ir dabar momente, taip prisidedant prie geresnės savijautos ir saugumo jausmo. Jogos užsiėmimą vedė jogos trenerė Gintarė Stanaitytė. Be su projekto tema susijusių veiklų dalyviai turėjo susipažinimo, komandos formavimo, tarpkultūrinio pažinimo veiklų, kuriuose lavino ne tik savo fizinę formą, bet ir socialinius įgūdžius, kūrė naujas draugystes bei linksmai leido laiką.
Organizatorių archyvo nuotr.

Jaunimo mainų projektas „Your way to health“ projekto dalyviams tapo transformuojančia patirtimi, nes jie ne tik įgijo vertingų psichikos sveikatos žinių, bet ir užmezgė ryšius su skirtingų kultūrų dalyviais. Psichikos gerovė yra esminis žmogaus gyvenimo aspektas, reikalaujantis dėmesio, pripažinimo ir veiksmų. Mūsų visų pareiga teikti pirmenybę psichikos sveikatai ir suteikti jaunimui galimybę gyventi sveikesnį ir laimingesnį gyvenimą. Dalydamiesi šios išskirtinės iniciatyvos patirtimi ir išmoktomis pamokomis tikimės įkvėpti daugiau bendruomenių imtis veiksmų ir kurti šviesesnę ateitį tolimesnėms kartoms.

Dėkojame Jaunimo reikalų agentūrai ir Europos Sąjungai, kad suteikia jaunimui galimybes rengti ir dalyvauti tokio pobūdžio veiklose. O skaitytojus taip pat kviečiame prisijungti prie panašių iniciatyvų savo vietinėse bendruomenėse bei sekti mūsų naujienas Facebook paskyroje www.facebook.com/neribota.ateitis.

Partnerio turinys

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: