Organizatorių archyvo nuotr.

Nenuostabu, jog Lietuvoje parduodamų įvairių produktų bei teikiamų paslaugų kainoms sparčiai augant, vis daugiau žmonių pradeda sukti galvas, kaip būtų galima sutaupyti. Tik ar tai yra realu?

Iš tiesų, finansinių produktų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai sako, jog nors taupyti atsisakant svarbiausių poreikių (o tuo pačiu – ir gero gyvenimo) ir nėra itin sudėtinga, vis dėlto sumažinti patiriamas išlaidas, tuo pačiu neatsisakant esamos gyvenimo kokybės, gali būti kiek sudėtingiau.

Tiesa, finansų ekspertai tikina, jog ši užduotis nėra neįmanoma – analitikai pateikia keletą pagrindinių patarimų, kurie jums padės išmokti geriau valdyti savo finansus, išmokti sutaupyti protingai, bei džiaugtis stabilesne finansine padėtimi.

Kodėl taupyti yra svarbu?

Prieš aptariant ekspertų pateikiamus taupymo patarimus, iš pradžių vertėtų pakalbėti apie tai, kodėl pradėti taupyti yra itin svarbu – net tiems, kurių finansinė padėtis šiuo metu yra gera.

Finansų analitikų turimais duomenimis, lietuviai dažniausiai yra linkę taupyti tik tada, kai būtina. Analitikai sako, jog žmonės nėra linkę stebėti savo išlaidų, o jei tik tam yra galimybė – savo pinigus leidžia ,,aklai‘‘ bei gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo.

Ekspertų nuomone, asmenys paprasčiausiai neįvertina taupymo daromos teigiamos įtakos kasdieniam gyvenimui, be to, didžioji dalis žmonių, kuriems dar nėra tekę susidurti su netikėtomis finansinėmis problemomis, taip pat neįvertina rizikos, kurią prisiima nekaupdami santaupų.

Tad kodėl taupyti yra taip svarbu? Kokie yra taupymo privalumai?

Geresnė gyvenimo kokybė

Visų pirma, vertėtų aptarti protingo taupymo daromą įtaką kasdieniam žmogaus gyvenimui. Finansų analitikai tvirtina, jog išmokdami taupyti protingai (tai yra, ne ,,veržtis diržus‘‘, o atsisakyti neoptimalių bei nereikalingų išlaidų) žmonės tuo pačiu išmoksta daryti pasvertus finansinius sprendimus.

To pasekmė – žymiai geresnė gyvenimo kokybė bei platesnės finansinės galimybės, mat išmokus atskirti būtinus pirkinius nuo nebūtinųjų, galima sutaupyti nemažai pinigų ties nebūtinomis išlaidomis, o sutaupytus pinigus panaudoti būtinosioms reikmėms, kurios daro realią įtaką žmogaus pragyvenimo lygiui.

Iš tiesų, išmokę atsisakyti jums realios naudos neteikiančių išlaidų, jūs galėsite pajusti žymiai didesnę finansinę laisvę, be to, jums taip pat nebereikės gyventi nuo atlyginimo iki atlyginimo – vietoj to, jūs likusius pinigus galėsite panaudoti santaupų kaupimui.

Galimybė kaupti santaupas

Finansų analitikai sako, jog galimybė kaupti santaupas – vienas didžiausių taupaus gyvenimo teikiamų privalumų, kurių dauguma jaunesnio amžiaus žmonių paprasčiausiai neįvertina.

Žinoma, jeigu jūs turite finansinį tikslą, kurį norite pasiekti, arba jei jau esate ,,nudegę‘‘ praeityje, turbūt suprantate, kaip svarbu yra nuolatos stengtis kaupti savo santaupas. Kita vertus, jeigu šiuo metu gaunate nemažą atlyginimą bei galite norimus smulkesnius pirkinius įsigyti iš karto, o stambesnius daiktus įsigyjate kredito pagalba, visai gali būti, jog neįvertinate, koks svarbus yra santaupų kaupimas jūsų finansinei gerovei.

Finansų analitikai pataria nepamiršti, jog finansiniai nemalonumai gali užklupti bet kada – kai kurie netikėtai praranda vienintelį savo pajamų šaltinį, kitiems tenka susidurti su nenumatytomis milžiniškomis išlaidomis, o trečius, galbūt, užklumpa pasikeitusi šeimyninė padėtis.

Ekspertai sako, jog būtent dėl nenumatytų finansinių nemalonumų tikimybės vertėtų pradėti kaupti santaupas. Anot jų, žmogaus turimos santaupos turėtų siekti bent 3 – 4 mėnesių dydžio atlyginimą – ekspertų teigimu, tokios pinigų sumos turėtų užtekti darbo netekimo atveju (tai yra, šiais pinigais galėsite save išlaikyti tol, kol susirasite kitą darbą) bei daugumos stambesnių nenumatytų išlaidų padengimui.

Analitikai sako, jog būtent pradėjus taupyti protingai galima efektyviai kaupti būtinąsias santaupas bei taip užsitikrinti stabilumą nenumatytų finansinių nemalonumų atveju.

Ne bet koks taupymas – protingas

Kalbinami platformos atstovai teigia, jog toli gražu ne bet koks taupymas yra optimalus bei protingas – anot jų, jei taupote bet kaip, visai gali būti, jog paprasčiausiai prastinate savo gyvenimo kokybę nesukurdami jokios realios finansinės naudos. Tačiau kas yra tas (ne)protingas taupymas?

Protingas taupymas – apgalvotų finansinių sprendimų priėmimas, siekiant išlaikyti aukštą gyvenimo kokybę tuo pačiu minimalizuojant nebūtinąsias išlaidas.

Iš esmės, tai reiškia, jog pradėdami taupyti protingai, jūs mokysitės, kaip būtų galima rasti pigesnių, tačiau ne mažiau kokybiškų alternatyvių būtinųjų poreikių sprendimo būdų, o taip pat ir ieškosite daromų finansinių klaidų bei stengsitės jų vengti.

Tarkime, norite sumažinti išlaidas maistui. Ekspertai sako, jog tokiu atveju vertėtų nepulti pirkti pigių, prastesnės kokybės maisto produktų – anot analitikų, daug protingiau būtų pagalvoti apie daromas finansines klaidas bei alternatyvius problemos sprendimo būdus. Analizuokite savo išlaidas – gal didelę dalį savo lėšų išleidžiate kavinėse? O galbūt, reikiamus produktus perkate mažais kiekiais?

Analitikai sako, jog norint sutaupyti maistui nebūtina atsisakyti kokybiško maisto – dažniausiai užtenka išmokti kokybišką maistą gamintis namuose bei atsisakyti pusfabrikačių, o reikalingus gaminimuisi produktus pirkti didesniais kiekiais, mat taip yra žymiai pigiau.

Vertėtų paminėti, jog tas pats principas galioja ir visiems kitiems žmogaus daromiems finansiniams sprendimams. Ekspertų teigimu, drastiškas išlaidų mažinimas nekeičiant savo pinigų leidimo įpročių daug naudos neduos – anot jų, žmogus, norintis iš tikrųjų gerinti savo finansinę padėti, privalo taupymą pradėti nuo savo išlaidų analizės, o visus savo finansinius sprendimus daryti tik planuotai.

Ekspertų patarimai

Finansų analitikai pateikia keletą pagrindinių patarimų, jums padėsiančių suvaldyti savo finansus bei išmokti taupyti protingai. Visi šie patarimai vadovaujasi tuo pačiu pamatiniu principu – mokymusi daryti apgalvotus finansinius sprendimus.

Anot ekspertų, išmokę pinigus leisti apgalvotai, jūs galėsite maksimaliai sumažinti patiriamas išlaidas bei žymiai pagerinti savo finansinę padėtį.

1. Planuokite savo biudžetą

Nenuostabu, jog pirmasis ekspertų pateikiamas patarimas – būtinybė planuoti savo biudžetą.

Iš tiesų, biudžeto planavimas – pamatinė finansinių sprendimų darymo priemonė, jums padėsianti atrasti anksčiau nepastebėtas finansines klaidas bei jas koreguoti. Anot ekspertų, žmonės retai kada pastebi, kiek jie iš tikrųjų išleidžia net ir būtiniesiems savo poreikiams – maistui, transportui, ar paslaugoms. Analitikai sako, jog nematant savo išlaidų mąsto yra lengva susikurti iliuziją, jog nieko negalima padaryti, mat kyla įspūdis, jog visos patiriamos išlaidos yra būtinos.

Ekspertai primena, jog tokia vidine nuomone pasikliauti nevertėtų – anot jų, net ir pinigus leisdami tik būtiniausiams poreikiams, pirkdami srautiškai bei visko neapgalvodami iš anksto savo lėšas galite leisti neefektyviai ir patirti nebūtinųjų išlaidų, kurios gali siekti net ir kelis šimtus eurų per mėnesį.

Būtent todėl biudžeto planavimas ir yra svarbus – patys nuspręsdami, kiek kam išleisite, jūs netrukus išmoksite kontroliuoti savo išlaidas bei greitai atpažinsite bei išvengsite dažniausiai daromų finansinių klaidų.

2. Atraskite svarbiausius savo poreikius

Antrasis ekspertų pateikiamas patarimas taip pat yra susijęs su biudžeto planavimu. Tai – prioritetų sudarymas. Analitikai sako, jog žmogus protingus finansinius sprendimus priima bei efektyviai taupo tuo atveju, jei sugeba atskirti būtinuosius poreikius bei juos prioritizuoti virš nebūtinųjų išlaidų.

Iš tiesų, nors tai ir skamba lengvai, vis dėlto atrasti svarbiausius poreikius bei juos kelti virš nebūtinųjų neretai gali būti ne taip paprasta – pavyzdžiui, gali būti sunku sau pripažinti, jog naujas telefonas nėra būtinas, o vietoj to žymiai svarbiau būtų pinigus atsidėti galimiems didesniems komunaliniams mokesčiams netolimoje ateityje.

Vis dėlto, išmokdami atrasti svarbiausius savo poreikius bei juos atskirti nuo nesvarbių, jūs ne tik galėsite nemažai sutaupyti, bet tuo pačiu ir užtikrinsite, jog svarbiausi jūsų poreikiai bus apgalvoti bei taip gerinsite bendrą savo gyvenimo kokybę.

3. Taupykite neatsisakydami.

Anot kalbinamų analitikų, viena didžiausių žmonių daromų klaidų taupant – sprendimas smukdyti savo gyvenimo kokybę vardan taupymo, pavyzdžiui, pirkti pigiausius bei nekokybiškus maisto produktus ar pusfabrikačius.

Ekspertai sako, jog norint taupyti protingai, reikia stengtis išsaugoti kuo aukštesnę gyvenimo kokybę – anot jų, visados galima atrasti daugybę būdų, kaip galima būtų sumažinti išlaidas planuotai.

Pavyzdžiui, pakalbėkime apie išlaidas maistui – jei norite sutaupyti maisto produktams, neskubėkite pirkti pigesnių kruopų ar atsisakyti maistingų daržovių! Verčiau, paieškokite daromų klaidų – galbūt, eidami apsipirkti į parduotuvę jūs maistą perkate vos vienai ar dviems dienoms? Galbūt esate įpratę dalį pinigų leisti įvairiems pusfabrikačiams, nemaistingiems užkandžiams, gėrimams ar saldainiams? Galų gale, galbūt neretai maistą užsisakote į namus?

Jeigu darote bent vieną šių dalykų, jūs galite nemažai sutaupyti net ir neatsisakydami aukštos kokybės maisto – jums tereikia pakeisti savo pinigų leidimo įpročius. Pavyzdžiui, atsisakykite pusfabrikačių bei įvairių picų į namus, o vietoj to namuose išmokite pasigaminti šviežio maisto – taip ne tik sutaupysite, bet ir maitinsitės žymiai sveikiau bei maistingiau. Ką jau kalbėti apie įvairius gėrimus, saldainius, ar užpilamus makaronus – atsisakę tokių produktų bei išmokę planuotis savo maistą namuose jūs galėsite sutaupyti itin dideles sumas pinigų.

Ieškokite alternatyvių sprendimų.

Tiesa, taupyti neatsisakant aukštos gyvenimo kokybės galima ne tik maisto atveju. Jeigu turite būtinųjų poreikių, tačiau tuo pačiu norite sutaupyti, nepanikuokite – verčiau, pagalvokite apie galimus alternatyvius būdus, kaip būtų galima išspręsti situaciją patiriant kaip įmanoma mažesnes išlaidas.

Tarkime, jeigu jums žūtbūt reikia naujos technikos, būtų protinga neskubėti pirkti reikiamos prekės iš pirmo pasitaikiusio pardavėjo bei iš pradžių peržvelgti konkurentų pasiūlymus – visai gali būti, jog rasite įmonę, kuri reikiamą prekę bus pasirengusi parduoti ne tik žymiai pigiau, bet ir lizingu be jokio pabrangimo.

Taip pat, jei norite sutaupyti dar labiau, galbūt vertėtų peržvelgti privačius skelbimus bei įsigyti naudotą, tačiau tikrai geros būklės prekę pigiau? Arba, jeigu technikos jums reikia tik trumpam periodui, galbūt žymiai protingiau būtų reikiamus įrankius paprasčiausiai išsinuomoti, o ne nusipirkti?

Nuolatos optimizuodami savo daromus finansinius sprendimus bei ieškodami alternatyvų, jūs galite nemažai sutaupyti – ekspertų teigimu, ieškant alternatyvių situacijos sprendimo būdų bei mokantis keisti žalingus piniginei finansinius įpročius, savo išlaidas galėsite sumažinti net iki 40%.

4. Sekite savo finansus

Jau aptarėme, jog yra svarbu planuoti savo biudžetą bei ieškoti būdų, kaip būtų galima patenkinti svarbiausius savo poreikius. Tačiau kaip dėl daromų, bet dažniausiai nepastebimų finansinių klaidų?

Ekspertai sako, jog savo išlaidų bei esamos padėties sekimas – būtinas tiems, kurie nori keisti nusistovėjusius piniginei žalingus įpročius.

Analitikai jau minėjo, jog žmonės neretai nežino, kiek iš tikrųjų išleidžia būtiniesiems poreikiams bei kaip svarbu yra susidaryti biudžetą tam, jog būtų galima suvaldyti šias išlaidas. Tačiau kaip dėl nebūtinųjų poreikių?

Nuolatos stebėdami savo išlaidas jūs greitai susidarysite bendrą vaizdą, parodantį, kiek iš tikrųjų jūs išleidžiate įvairiems menkniekiams – užkandžiams, pramogoms ar smulkiems pirkiniams. Be to, žinodami esamą savo finansinę padėtį (tai yra, kiek pinigų jums liko bei kaip jums sekasi laikytis susidaryto biudžeto), jūs galėsite koreguoti daromus finansinius sprendimus bei užtikrinti, jog elgdamiesi aklai neprieisite prie nemalonaus finansinio akligatvio bei jums mėnesio gale nepritrūks pinigų.

5. Sutaupytus pinigus – atsidėkite

Galų gale, ekspertai pabrėžia dar vieną svarbų dalyką, ties kuriuo suklumpa nemaža dalis lietuvių – net jei stengiatės taupyti protingai ir visus savo finansinius sprendimus darote apgalvotai, iš to bus jokios naudos, jeigu mėnesio gale sutaupytus pinigus paprasčiausiai išleisite nereikalingiems pirkiniams.

Iš tiesų, analitikų teigimu, žmonės, apimti džiaugsmo dėl sutaupytų lėšų, neretai leidžia sau ,,atšvęsti‘‘ bei bent trumpam grįžta prie išlaidavimo. Anot pašnekovų, tai yra didelė klaida – džiaugdamiesi savo geresne finansine padėtimi žmonės neretai ,,užmiega ant laurų‘‘ ir taip išeikvoja visas sukauptas santaupas, bei vėl atsiduria dugne.

Būtent todėl yra itin svarbu nepaleisti savęs ir sutaupytus pinigus atsidėti. Vis dėlto, jeigu stengėtės taupyti protingai ir su savo pajamomis elgėtės atsakingai, vertėtų pasistengti ir išlaikyti savo pastangų rezultatus – išmokę ne tik sutaupyti, bet ir santaupas išlaikyti, jūs galėsite efektyviai gerinti savo finansinę padėtį bei kaupti vis didesnes santaupas.

Užsakymo Nr. Nr. KMC200024

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: