© Wikimedia Commons nuotr.

Artėjant rinkimams Lietuvos neįgaliųjų forumas (LNF) pateikė savo iniciatyva atliktą tyrimą, kurio duomenys atskleidė, kad net 60 proc. rinkimų apylinkių yra nepritaikytos rateliuose judantiems asmenims. Didelį susirūpinimą taip pat kelia abejingumas nepalankiai ir regos, klausos, psichosocialines negalias turinčių asmenų situacijai.

Ignoruojamas dešimtadalis rinkėjų

Apie 10 proc. Lietuvos gyventojų susiduria su vienokia ar kitokia negalia. Rinkimus organizuojant neatsižvelgus į šių žmonių poreikius, pažeidžiama jų teisė į pilietinį aktyvumą. „Teisė dalyvauti pilietiniame ir politiniame savo valstybės gyvenime yra įtvirtinta Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, Jungtinių tautų (JT) neįgaliųjų teisių konvencijoje. Kliūtimi įgyvendinti pilietinę pareigą tampa ne tik laiptai. Balsavimo biuleteniai nepritaikyti žmonėms su regos negalia, dėl to žmonės negali savarankiškai balsuoti. Nepagalvojama, kaip rinkimų informaciją, dažniausiai perduodama žodžiu, pritaikyti kurtiesiems“, – sako JT žmonių su negalia teisių komiteto narys prof. Jonas Ruškus. Jis taip pat atkreipia dėmesį, jog žmonėms, turintiems intelekto sutrikimų, informacija, jei ir adaptuojama, tai daroma itin neprofesionaliai. Didelei daliai jų iš viso atimta teisė balsuoti, nors jie tikrai yra pajėgūs išreikšti politinę savo valią.

LNF duomenimis, iš 1987 rinkimų apylinkių pritaikytą aplinką siūlo 799 balsavimui atrinktos vietos. Net 20-tyje apygardų (iš viso Lietuvoje jų yra 71) nėra nei vienos judėjimo negalią turintiems žmonėms pritaikytos apylinkės. Tarp jų – Utenos, Alytaus, Lazdijų, Gargždų, Vilniaus – Justiniškių, Antakalnio, Lazdynų ir kitos. LNF atstovai džiaugiasi, kad, lyginant su praėjusiais Seimo rinkimais, tokių vietų skaičius paaugo daugiau nei 10 proc. (nuo 27 iki 40) tačiau mano, kad bendra situacija išlieka kritiška.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) vasario mėnesį išleido aprašą-rekomendaciją, kaip tinkamai pritaikyti patalpas, tačiau apčiuopiamų rezultatų tai nedavė. Negalią turintys asmenys gali balsuoti namuose, tačiau, anot LNF prezidentės Dovilės Juodkaitės, tokia galimybė nėra lygiavertė alternatyva, kadangi taip tik dar labiau didinama žmonių su negalia socialinė atskirtis.

„Į VRK šiemet kreipėmės tris kartus įspėdami, kad JT žmonių su negalia teisių komitetas pateikė Lietuvai rekomendacijas užtikrinti rinkimų prieinamumą. Lietuvai nustatytas 12 mėnesių terminas atsiskaityti už 29-ojo Neįgaliųjų teisių konvencijos straipsnio įgyvendinimą. Į rekomendacijas taip pat įeina tinkamas informacijos pateikimas ir neveiksnių asmenų įtraukimas į rinkėjų registrą“, – teigia D. Juodkaitė.

Ką dar galima padaryti?

Nors esminių pokyčių iki spalio 9-ąją vyksiančių rinkimų įgyvendinti jau nepavyks, yra keletas būdų, kaip galima užtikrinti neįgaliųjų teisę oriai dalyvauti renkant būsimą šalies parlamentą. VRK rekomendacijoje rašoma, kad rinkimų apylinkėje bent viena kabina turi būti platesnė ir su pažeminta atrama. Vietiniai rinkimų komisijos atstovai dar gali tuo pasirūpinti.

D. Juodkaitė pastebi, kad panduso, vežimėliuose sėdintiems asmenims padedančio įveikti laiptus, nuoma mėnesiui kainuoja apie 20 eurų. Tokio įrenginio kaina svyruoja tarp 160 ir 200 Eur. Investavus šiek tiek pinigų, galima iš esmės pagerinti rinkimų balsadėžių prieinamumą. Negalią turintys žmonės taip pat skatinami paskambinti į savo apylinkės rinkimų komisiją ir paklausti, ar rinkimų dieną komisijos narys kartu su stebėtoju išėjęs į lauką galėtų sudaryti sąlygas balsuoti mašinoje arba kitoje privačioje erdvėje.

D. Juodkaitė žmones su negalia ragina vykti į apylinkes, kurios pažymėtos kaip pritaikytos neįgaliesiems. Jei ji vis tik neatitiktų tokių standartų, privalu rašyti skundą VRK dėl rinkimų proceso pažeidimo. Anot aktyvistės, iki šiol problema ignoruojama, nes VRK negauna oficialių skundų. „Jei aplinka nepritaikyta, kyla labai didelė aktyvumo problema. Nuviltas rinkėjas kitais metais gali nebegrįžti įgyvendinti pilietinės savo pareigos. Tokie laikini pritaikymai kaip plokštės ar kokios nors atramos padėjimas yra vienas iš variantų“, – kaip neatbaidyti rinkėjų siūlo D. Juodkaitė.

Manoteisės.lt

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: