Nuolaidžiavimas Rusijos dujų koncernui “Gazprom” būtų Lietuvos vartotojų interesų išdavystė, teigia premjeras Andrius Kubilius.
“Aš pasakyčiau labai aiškiai ir nedviprasmiškai – nuolaidžiauti “Gazprom”, tai reikštų Lietuvos žmonių, vartotojų ilgalaikių interesų išdavystę. Ir aš tikrai raginčiau būsimąją valdžią susilaikyti nuo tokio noro nuolaidžiauti ir atsisakyti ilgalaikių interesų”, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė A.Kubilius, komentuodamas socialdemokratų teiginius, kad jie stengsis su Rusijos koncernu derėtis, o ne bylinėtis teismuose.
Pasak premjero, tariantis su “Gazprom”, o ne sprendžiant ginčą teisme, būtų atsisakyta Lietuvos siekio – nustatyti konkurencingas ir sąžiningas dujų pardavimo kainas.
“Pasiekti kažkokių trumpalaikių tariamų laimėjimų, galbūt bandant parodyti, kad štai būtų išsikovota kokia nors nuolaida. Nuolaida, kuri iš tikrųjų būtų pasiekiama atsisakant ilgalaikio siekio, kurio mes nuosekliai siekiam, kad “Gazprom” dujas Lietuvai pardavinėtų dujas pagal sąžiningas, konkurencingas taisykles”, – teigė A.Kubilius.
Pasak jo, Lietuva nuolaidų gali pasiekti Stokholmo arbitraže, kuriam spalio pradžioje Lietuva apskundė “Gazprom” ir prašo grąžinti iki 5 mlrd. litų permoką už rusiškas dujas, kaip teigiama, neteisinga kaina tiektas Lietuvai 2004-2012 metais.
“Išnaudodamos arbitražinius mechanizmus, tokių aiškių, skaidrių, ilgalaikių nuolaidų yra pasiekusios ir Vokietijos, ir Lenkijos kompanijos. Ir Lietuva čia turi visas galimybes eiti šiuo aiškiu, nedviprasmišku ir ne kažkokiu neskaidriu nuolaidos paieškos keliu”, – teigė A.Kubilius.
Teigiama, jog Lietuvai tiekiamų dujų kainos formulė nuo 2005-ųjų buvo pakeista penkis kartus, galiausiai ją susiejant su smarkiai brangstančių naftos produktų kaina pasaulio rinkose. Lietuva siekia, kad tiekiamų dujų kaina dabar būtų susieta su biokuro kaina.
Europos Komisija šiuo metu atlieka tyrimą dėl ” Gazprom” veiklos Vidurio ir Rytų Europoje – be kita ko, įtariama, kad koncernas, susiedamas dujų kainas su naftos kainomis, galėjo nustatyti neteisingas kainas klientams.
Lietuva mano, kad ” Gazprom” šaliai, kuri pirmoji iš Baltijos šalių įgyvendina trečiąjį ES energetikos paketą ir iki 2014 metų pabaigos ketina visiškai atskirti Rusijos koncerno iš dalies valdomų “Lietuvos dujų” veiklas, taiko diskriminacinę dujų kainą, kuri yra didžiausia ES.