Praktika studijų metų yra pirmoji svarbi stotelė jauno žmogaus karjeros kelyje, todėl itin svarbu atidžiai pasirinkti kompaniją, kurioje bus gilinamos žinios. Kaip neapsirikti ir tinkamai apsispręsti?
Didelė ar maža kompanija?
Studentai ieškodami praktikos visada turi apsispręsti, kurioje įmonėje atlikti praktiką: vieni renkasi mažesnes, kiti ieško didelių kompanijų su žinomais vardais. Tačiau, pasak Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir vadybos fakulteto lektorės dr. Linos Girdauskienės, vienareikšmiško atsakymo, kur geriausia atlikti praktiką, nėra.
„Kartais mažose įmonėse studentai turi daugiau galimybių atlikti kuo įvairesnių darbų, nes mažos organizacijos pasižymi aukšta specializacija, kai vienas žmogus turi atstoti kelis, todėl jam yra priskiriama daugiau užduočių nei didesnėje įmonėje.
Šiose organizacijose studentas pamatys, kaip jam sekasi susitvarkyti su įvairiais iššūkiais, pritaikyti turimas žinias, įgyti naujų įgūdžių bei suprasti, koks yra svarbus lankstumas, gebėjimas greitai dirbti ir pamatys, kokios jo savybės yra stipriosios, o kur reikėtų pasitempti,“ – dėsto dr. L. Girdauskienė.
„Kita vertus, praktika didelėje kompanijoje leis išnaudoti visus jos privalumus. Tokios kompanijos yra turtingos gerąja to žodžio prasme: technologijomis, sistemomis, darbo organizavimo struktūromis, išugdytais bendradarbiavimo principais.
Didelė organizacija leidžia susipažinti su aukšta darbų atlikimo kokybe, aukščiausiais standartais, naujausiomis technologijomis, inovatyviais darbo metodais“- didesnių kompanijų privalumus vardina KTU lektorė.
Anot dr. L. Girdauskienės, kompanijos pasirinkimas labai priklauso ir nuo paties studento: kuriame kurse jis studijuoja, kelinta tai praktika jo gyvenime, nes kiekvienai atliekamai praktikai yra keliami skirtingi tikslai ir lūkesčiai.
UAB „Elsis” personalo ir administravimo skyriaus vadovė Vilma Kudirkaitė teigia, kad praktika įmonėje padės ne tik įtvirtinti ir praplėsti įgūdžius, bet ir gali tapti pirmąja darboviete.
„Praktinių įgūdžių lavinimas studentams yra būtinas. Įmonei, kuri priima studentus į praktiką taip pat yra naudos, nes atsiranda galimybė surasti potencialius darbuotojus, todėl mūsų įmonių grupė yra suinteresuota leisti būsimiems IT specialistams įgyti daugiau praktinių įgūdžių,” – sako V. Kudirkaitė.
Pasak V. Kudirkaitės, nuolatos priimant studentus į praktiką įmonės turi galimybę stebėti juos ir padėti pašalinti esamas spragas bei pasiūlyti universitetams, kaip patobulinti studijų programas, kad jos taptų praktiškesnės ir labiau pritaikomos po studijų.
Kiekvieno tikslai skirtingi
V. Kudirkaitė mano, kad ieškant praktikos vietos reikia pasirinkti įmonę, atitinkančią studento studijų programą, būti iniciatyviems, domėtis ir nebijoti klausti, siūlyti savo jaunatvišką energiją ir darbo jėgą, protinį potencialą.
Visgi kartais pasitaiko studentų, kurie į praktiką ateina atlikti formalumų. „Taip, kartais studentai ateina į praktiką ne lavinti įgūdžių ar pasisemti žinių, o tiesiog todėl, kad jiems tai yra privaloma pagal studijų programą.
Todėl atidžiai praktiką rinktis turi ne tik studentai, bet ir kompanija turi skirti nemažai dėmesio, norėdama rasti gerus studentus. Juk geras studentas ne tik puiki investicija, bet ir rekomendacijos bendramoksliams, būsimiems kolegoms,“ – teigia UAB “Elsis” personalo ir administravimo skyriaus vadovė.
„Mes iš studento tikimės, kad jis ateis su nauju žvilgsniu, šviežiomis žiniomis ir stengsis tai, ką žino teoriškai, pritaikyti praktikoje. Vieni įgyja didelį bagažą praktinių įgūdžių, kitiems užtenka pasirašytos studento praktikos ataskaitos. Viskas priklauso nuo studento požiūrio – kiek jis norės pasiimti, tiek ir gaus,” – tvirtina V. Kudirkaitė.
Pasak KTU Ekonomikos ir vadybos fakulteto lektorės dr. L. Girdauskienės, studentų atrankos procesas turėtų būti panašus į darbuotojų atrankos procesą, tačiau reikia stengtis apsisaugoti nuo pirmo klaidingo įspūdžio. Kartais žmogus gali pasirodyti perspektyvus arba, kaip tik priešingai, bus per daug tylus, ir mes galime padaryti klaidą apsispręsdami ar priimti šį žmogų.
„Norint išvengti šių klaidų yra siūloma skirti daugiau laiko pokalbiui su studentu. Visgi yra svarbu, kad ne tik įmonei tiktų studentas, bet ir studentui įmonė, kitaip sakant, tarp jų atsirastų vertybinis santykis. Žinoma, taip pat galima paprašyti rekomendacijų, pasikalbėti su dėstytojais apie galimus praktikantus,“ – sprendimo būdus siūlo dr. L. Girdauskienė.