(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Inžinerinių konsultacijų bendrovė „Sweco Lietuva” gavo UAB „BOD Group” užsakymą suprojektuoti saulės energijos ir optinių skaitmeninių technologijų tyrimų ir eksperimentinės gamybos centrą. Visorių informacinių technologijų parke (VITP) iškilsiantis objektas atitiks pasaulinius standartus ir bus pirmasis tokio pobūdžio aukštųjų technologijų centras Rytų Europoje.

Numatyta, kad apytikriai 25 tūkst. kvadratnių metrų ploto statinyje įsikursiančios „BOD Group” kartu su Vokietijos investuotojais įsteigtos bendrovės „Baltic Solar Energy” ir „Baltic Solar Solutions” vystys saulės energijos elementų tyrimus ir eksperimentinę gamybą, o bendrovė „ViaSolis” vykdys šių elementų surinkimą į energetinius modulius. Planuojama, kad čia ilgainiui bus perkelta bendrovės „BOD Group” optinių skaitmeninių laikmenų gamyba.

Bendrovės „Sweco Lietuva” inžinieriams patikėta užduotis parengti statinio techninį projektą, darbo projekto architektūros ir konstrukcijų dalį, taip pat gauti statybos leidimą ir parengti rangovui atrinkti skirtus konkurso dokumentus.

„Diegiant saulės energijos elementų ir jų modulių gamybos technologijas keliami itin griežti reikalavimai pastato vidaus oro temperatūrai, jo švarai ir drėgmės lygiui. Planuojant objekto inžinerines sistemas į tai privalėsime atkreipti ypatingą dėmesį. Aukštųjų technologijų centro pastate bus pritaikyti pažangūs ir naujoviški inžineriniai sprendimai: štai, pavyzdžiui, požeminė pastato aikštelė išsiskirs vienu gaisriniu skyriumi, o dūmų šalinimo sistema bus be įprastai įrengiamų ortakių”, – teigia „Sweco Lietuva” Pramonės ir infrastruktūros padalinio vadovas Valdas Babaliauskas.

„Saulės energetika sparčiai vystosi visame pasaulyje, o jos sprendimų ir technologijų paklausa auga milžiniškais tempais, todėl visą produkciją ir tyrimų rezultatus ketiname eksportuoti. Praėjusiais metais saulės energetikos technologijų paklausa augo apytikriai 20 proc., prognozuojama, kad per artimiausius penkerius metus jų paklausa išaugs kone 2,5 karto. Regime unikalią galimybę mūsų šalies verslui ir sieksime pasaulio rinkoms tiekti didelę pridėtinę vertę turinčius aukštųjų technologijų produktus ir žinias”, – planais dalinasi bendrovių „BOD Group” ir „Baltic Solar Energy” vadovas Vidmantas Janulevičius.

Pirmajame aukštųjų technologijų centro pastato aukšte numatoma sumontuoti dvi bendro 120 MW galingumo celių – plonų silicio kristalų elementų, naudojamų saulės energijos elementams gaminti – gamybos linijas. Pirmoji linija turėtų startuoti 2011 metų pabaigoje. Per parą čia ketinama pagaminti 53 tūkst., o per metus 19 mln. celių. Antrąją liniją tikimasi paleisti 2013 metais. Pagamintos celės iš pirmojo pastato aukšto keliaus cokolinį aukštą, kuriame bendrovė „ViaSolis” tęs gamybos procesą ir vykdys saulės elementų modulių gamybą.

Pasak V.Janulevičiaus, aukštųjų technologijų centre bus diegiama jau trečios kartos celių gamybos įranga, kuri šiuo metu yra labiausiai paplitusi pasaulyje ir užima apie 90 proc. saulės energijos elementų rinkos. Bendros investicijos į centrą iki 2012 m. turėtų siekti 150 mln. litų. Prognozuojama, kad 2015 m. apyvarta iš čia kuriamų saulės elementų sieks 415 mln. litų, o eksportas sudarys daugiau nei 95 proc.

Visorių informacinių technologijų parko informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: