Lietuva ragina Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) nares nuolat išsamiai vertinti jau veikiančių ir planuojamų statyti branduolinių jėgainių saugą, pirmadienį pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.
“Kiekvienai naujai branduolinei jėgainei, jos projektui, vietai ir netgi personalo gebėjimui užtikrinti saugią priežiūrą turi būti atlikta branduolinės saugos patikra ir atitinkamas “Tatenos” įvertinimas. Branduolinė sauga ir saugumas nesuderinami su skubėjimu ir mažomis sąnaudomis, nes klaidos per brangios, kad būtų leidžiama jas daryti”, – pirmadienį Vilniuje vykstančioje konferencijoje “Tarptautiniai mechanizmai, užtikrinantys branduolinę saugą” sakė D.Grybauskaitė.
Prezidentė pabrėžė, kad rugsėjo mėnesį Europos Sąjungai (ES) ir “Tatenai” pasirašius supratimo memorandumą dėl branduolinės saugos, ES atliekami branduolinių jėgainių testai taps atspirties tašku ir kitoms šalims bei prisidės prie “Tatenos” branduolinės saugos veiksmų plano įgyvendinimo.
Pasak Lietuvos vadovės, branduolinė energija gali būti efektyvus ir aplinką tausojantis energijos šaltinis, tačiau sprendimas plėtoti šios energijos programą turi būti gerai išanalizuotas ir pagrįstas, o kiekviena šalis privalo apsvarstyti galimas pasekmes regionui, pirmiausia artimiausiems kaimynams, pranešė Prezidentūros spaudos tarnyba.
“Černobylio ir Fukušimos avarijos mus išmokė, kad branduolinė sauga yra svarbus klausimas visai tarptautinei bendrijai. Todėl mūsų bendra atsakomybė ir neatidėliotinas uždavinys – pasiekti, kad branduolinės energijos gamyba kiekviename planetos kampelyje atitiktų aukščiausius tarptautinio saugumo standartus”, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
Šiuo metu netoli sienos su Lietuva statomos dvi atominės jėgainės – Astravo atominė elektrinė Baltarusijoje ir Baltijos atominė jėgainė Karaliaučiuje. Pastarosios statyba šiuo metu įšaldyta.
Praėjusią savaitę Lietuvos Užsienio reikalų ministerija paragino Baltarusiją nestatyti Astravo AE, kol pagal Espo konvenciją nėra baigtas poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procesas.
Lietuvoje Vyriausybė šiuo metu sprendžia dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto ateities, kartu su kitomis dviem Baltijos šalimis skaičiuojama jos ekonominė nauda.