Nemažai daliai Lietuvos vaikų ir paauglių būdingi įvairūs laikysenos sutrikimai. Negana to, kiekvienais metais situacija blogėja: vaikų ir paauglių, kuriems būtina laikysenos korekcija, skaičius auga. Ne išimtis ir Kauno rajonas.
Laikysenos sutrikimų priežastys yra įvairios: persirgtos ligos, dėl mažo fizinio aktyvumo silpniau išsivystę kūno raumenys, blogi įpročiai (sėdėjimas susikūprinus, palinkus į vieną pusę, daiktų nešiojimas vienoje rankoje) ir kt. Netinkamas mokyklinis suolas ar per sunki kuprinė taip pat gali išprovokuoti laikysenos sutrikimus.
12-13 metų amžiaus vaikams jau susiformuoja suaugusiam žmogui prilygstanti laikysena. Paauglystėje, kai vaikas auga ypač sparčiai, iki tol buvę nežymūs jo laikysenos pakitimai tampa labiau matomi ir gali progresuoti.
Dažniausiai laikysenos sutrikimai atsiranda jaunesniame mokykliniame amžiuje (7-10 metų), kai žalingi aplinkos faktoriai veikia dar ne visai sukaulėjusį, lankstų stuburą. Vaikams sulaukus 14 metų, stuburo formavimasis pasibaigia ir aplinkos sąlygos kaulinį audinį veikia mažiau.
Taisyklinga laikysena labai svarbi ne tik žmogaus išvaizdai, bet ir savijautai – įvairūs laikysenos sutrikimai trukdo normaliai vidaus organų fiziologinei veiklai, dėl to greitai pavargstama, jaučiami skausmai nugaros srityje ir kiti negalavimai.
Šeimos gydytojai, tikrindami pacientų sveikatą, turėtų atkreipti dėmesį į laikyseną ir prireikus nukreipti juos pas specialistus (ortopedus, reabilitologus) bei rekomenduoti korekcinę mankštą ar kitokią reabilitaciją.
Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras pataria į mokyklą daiktus neštis tik specialiai mokyklai skirtoje kuprinėje ir tik tuos, kurių reikia tą dieną. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.
Tuščia pradinukų kuprinė turėtų sverti ne daugiau 700 g, vyresniojo amžiaus mokinių – iki 1 000 g. Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno svorio, o didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio.
Nešant kuprinę svarbu visada užsidėti diržus ant abiejų pečių, jie turi būti nei per daug suveržti, nei per laisvi. Diržų ilgis turi būti reguliuojamas ir ne trumpesnis kaip 70 cm., o plotis – 40-45 cm.
Atstumas nuo tvirtinimo vietos turi būti 3,5-4,0 cm, kitoje dalyje – 2,0-2,5 cm. Mokyklinės kuprinės matmenys turi būti: plotis – 22-28 cm, aukštis – 30-36 cm, storis – 8-14 cm.
Nešiojant kuprinę ant vieno peties stuburas krypsta į vieną pusę ir laikui bėgant tokia jo padėtis gali užsifiksuoti. Sunkiausius daiktus rekomenduojama dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros. Patartina, kad kuprinėje ties stuburo įlinkiu būtų minkšta pagalvėlė. Mokyklinės kuprinės išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti gerai matomi atšvaitai.
Kauno rajono savivaldybės informacija