Organizatorių archyvo nuotr.

Kai daržą nuo namų skiria ūkiniai pastatai (įprastas variantas kaimuose) ar šis sodinamas visai atskiroje teritorijoje, o žemės plotas matuojamas ne tik keliais, bet net keliolika arų, sukti galvos dėl lysvių vaizdo (o ir augalų gerovės) nebūtina. Juk dideliame žemės plote vis vien kažkas užaugs. Tuo tarpu, kai kiekvienas lopinėlis žemės, ypač miestuose, yra brangus (ne tik emocine, bet ir tikrąja prasme), norisi šį išnaudoti maksimaliai. Dėl šios priežasties vis didesnio populiarumo sulaukia pakeltos lysvės, harmoningai įsiliejančios į bendrą namų valdos eksterjerą bei reikšmingai prisidedančios prie derliaus gausos.

Pakeltos lysvės: ne tik madinga, bet ir naudinga

Privataus namo ar kotedžo kiemelyje retai pamatysi netvarkingai supiltą žemių kauburėlį ir jame augančius augalus. Ne, tikrai ne todėl, jog žemės ūkis – kaimiečių reikalas. Priešingai, daržininkystė ir savomis rankomis,  natūraliai užauginti produktai – „ant bangos“. Tačiau, savaime suprantama, šiam pomėgiui paaukoti visą žalią veją nesinori. Puiki išeitis – pakeltos lysvės, kurios gali būti „apgyvendintos“ tiesiog ant vejos, prie terasos ar kitoje pageidaujamoje kiemelio vietoje.

Džiugu, jog šioje situacijoje posakis „grožis reikalauja aukų“ nepasiteisina. Pakeltos lysvės ne tik negadina aplinkos, bet, tinkamai šias priderinus, gali tapti akį traukiančiu akcentu. Dar geresnė žinia, jog toks auginimo būdas yra tinkamas daugumai augalų. Nors vyresnė karta, pratusi prie „šabloninių“ lysvių, gali turėti ir kitokią nuomonę.

Taigi, kuo pakeltos lysvės yra naudingos taip laukiamam derliui bei jį prižiūrinčiam daržininkui?

  • Logiška: kuo aukščiau pakelta lysvė, tuo ir žemė greičiau sušils. O tai reiškia, kad augalai augs sparčiau ir pirmuoju pavasario derliumi bus galima mėgautis anksčiau.
  • Šio tipo lysvėse auga mažiau piktžolių, o ir šias ravėti kur kas paprasčiau. Norintys maksimalaus komforto ar turintys tam tikrų sveikatos problemų, gali rinktis lysves, pagamintas iš platesnių lentų. Tai – puiki suolelio alternatyva!
  • Prie pakeltų lysvių mažiau lankstyti nugarą reikės ne tik ravint, bet ir tręšiant, mulčiuojant ar renkant derlių. Tad šis variantas gali tapti ir puikia dovana senelei, kuri, nors ir turėdama sveikatos problemų, mėgsta leisti laiką besikapstydama darže.

Kaip įrengti jaukius „namus“ augalams?

Įsigyti ar pasigaminti pakeltą lysvę neužtenka: būtina paruošti tinkamas sąlygas augalams augti.

Jei pakeltą lysvę ketinate „apgyvendinti“ toje vietoje, kur dar karaliauja piktžolės, teks pasiraitoti rankoves ir paruošti tinkamą pagrindą. Nuo tos vietos, kurioje bus lysvė, nuimkite velėną, o jos vietoje pripilkite juodžemio ar komposto. Jei norite mažiau vargo, o ir daržininkystės projektas „nedega“, tiesiog uždenkite žolėtą plotą polietileno plėvele ar kartonu: kitais metais turėsite puikią vietą lysvei.

Lysvės pagrindo paruošimas, visų pirma, priklauso nuo grunto ypatybių. Tais atvejais, kai dirvožemis yra molingas, derėtų nepamiršti drenažo, kuriam tinka skalda ar žvyras. Pagrindui puikiai tiks ir lapai, šakos, supuvęs mėšlas.

Nesijaudinkite, jei sklypo gruntas nėra derlingas. Dėl kelių augalų šio padengti juodžemiu tikrai nereikės. Pakaks kokybišku, derlingu dirvožemiu pripildyti tik pačią pakeltą lysvę.

Net ir pati gražiausia, kokybiškiausios žemės sklidina pakelta lysvė negarantuos gausaus derliaus keliems metams. Svarbu nepamiršti ir mulčiavimo, kuris ne tik užtikrina didesnį kiekį augalams vertingų mikroorganizmų, bet ir efektyviau sulaiko drėgmę, apsaugo nuo piktžolių „atakų“.

Pakeltas lysves galima pasigaminti ir patiems. Tereikia rasti laiko, įsigyti reikiamų medžiagų, įrankių…Bijote, jog besiruošiant ateis ruduo? Leiskite tuo pasirūpinti internetinei parduotuvei „Meistro kodas“, siūlančiai medines bei metalines pakeltas lysves įsigyti tiesiog internetu. Laiką, sutaupytą atsisakius pakeltų lysvių gamybos, galėsite skirti būsimo daržo puoselėjimui.

Užsakymo Nr. KMC200103

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: