Penktus metus iš eilės Teisingumo ministerijos rengiamas Lietuvos Respublikos Konstitucijos egzaminas vėl kviečia piliečius pasitikrinti savo žinias ir pagrindinio šalies įstatymo išmanymą.
Egzamino iniciatorė – LR Teisingumo ministerija, prie projekto įgyvendinimo prisideda Švietimo ir mokslo ministerija, miestų savivaldybės, Kalėjimų departamentas. Akciją globoja Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Šis tradicija jau tapęs Konstitucijos egzaminas yra puiki proga kiekvienam iš mūsų dar kartą prisiminti, kokiomis vertybėmis remdamiesi kuriame savo valstybę ir gerovę joje, ar gerai išmanome savo teises ir pareigas.
Jei daugiau žinotume apie savo valstybę, savo teises, tikiu, kad būtų mažiau nusivylimo Lietuva, daugiau pasididžiavimo ja, optimizmo. Jei Konstitucija bus tik popierius, ji reikš nedaug, bet jei Konstitucija pasieks mūsų protus ir širdis, ji suteiks daugiau galimybių kiekvienam Lietuvos piliečiui, todėl visus labai kviečiu aktyviai prisijungti prie šios visuotinės akcijos“, – sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
Šiais metais teisines žinias visi norintys galės patikrinti šalies miestų ir rajonų savivaldybėse, Konstitucijos egzaminas bus surengtas mokyklose ir gimnazijose, pataisos ir įkalinimo įstaigose. Savo žinias apie Konstituciją bus galima pasitikrinti ir internete.
„Graži tradicija kasmet rengti Konstitucijos egzaminą yra ne tik konstitucinių žinių pasitikrinimas, ar lokalios reikšmės dalykas. Esu įsitikinęs, kad pagrindinio šalies įstatymo, Konstitucijos, žinojimas, išmanymas yra kiekvieno žmogaus vidinės kultūros dalis. Lietuvos pilietis, nežinantis konstitucinių nuostatų, negali jaustis pilnavertis.
Laikantieji Konstitucijos egzaminą demonstruoja inteligenciją, pilietiškumą, teisinį bei politinį išprusimą. Todėl kviečiu visus ir šiais metais jau į penktąjį Konstitucijos egzaminą ir visai nesvarbu ar jūs moksleivis, ar kvalifikuotas teisininkas”, – teigė prof. dr. Juozas Žilys, Konstitucijos egzamino pirmininkas, MRU Konstitucinės teisės katedros profesorius ir pirmasis Konstitucinio teismo pirmininkas.
„Manau, kad kiekvienas jaunas žmogus, nesvarbu, kokio išsilavinimo jis būtų ar kokio išsilavinimo jis norėtų siekti, turi žinoti bent pagrindinius Konstitucijos principus. Mus turi vienyti ne tik krepšinis, bet ir patriotiškumas.
O tikras patriotas turi žinoti, kas rašoma pagrindiniame šalies įstatyme. Todėl nuoširdžiai kviečiu visus bendraamžius spalio šeštą dieną surasti valandėlę ir paskirti ją egzaminui“, aktyviai dalyvauti Konstitucijos egzamine jaunimą kvietė Pasaulio jaunimo krepšinio čempionas Jonas Valančiūnas.
Tiems, kurie neturės galimybės atvykti į numatytas egzamino vietas, testą bus galima spręsti internete. Šiemet internete savo žinias galės pasitikrinti ne tik piliečiai, neturintys teisinio išsilavinimo, bet ir teisinį išsilavinimą turintys ar jo siekiantys asmenys.
Apie Konstitucijos egzaminą
Egzamino užduotys bus skirstomos pagal tikslines dalyvių grupes. Atskiri klausimai parengti 5-7, 8-10 ir 11-12 klasių mokiniams, teisę studijuojantiems ir teisinį išsilavinimą turintiems asmenims, taip pat piliečiams.
Nuteistieji asmenys įkalinimo įstaigose spręs visiems Lietuvos piliečiams skirtus testus. Patys mažiausi, 1-4 klasių mokiniai, varžysis atlikdami kūrybinę užduotį.
Piliečių žinių vertinimui sudaryta kompetentinga egzamino komisija, kuriai pirmininkaus MRU Konstitucinės teisės katedros profesorius, pirmasis Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas dr. Juozas Žilys.
Komisijos nariai: komisijos pirmininko pavaduotoja MRU Teisės fakulteto dekanė doc. dr. Rima Ažubalytė, teisingumo ministro patarėjas Tomas Baranovas, švietimo ir mokslo ministro patarėjas Gytautas Damijonaitis, Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos Teisės skyriaus viršininkė Rita Visockienė, advokatų kontoros „Bernotas ir Dominas Glimstedt“ partneris Remigijus Jakutis.
Darbų vertinimas. Egzamino komisijai susumavus rezultatus bus išaiškintas 21 prizininkas – kiekvienoje kategorijoje po 3.
Egzamino nugalėtojai bus pakviesti į Prezidentūrą, kur juos pasveikins egzamino globėja Jos Ekscelencija Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi.
Pirmojo etapo dalyviai, teisingai atsakę į ne mažiau kaip 25 testo klausimus iš 30, turės teisę dalyvauti antrajame Konstitucijos egzamino etape. Apie patekimą į kitą etapą jie bus informuoti asmeniškai.
Antrasis egzamino etapas vyks spalio 18 dieną, antradienį, 12 valandą. Jame teks atsakyti į 19 testo ir vieną atvirą klausimą (trumpa esė).
Egzamino eiga ir laikymo vietos:
– I-asis etapas vyks spalio 6 d. 12 val. visų miestų ir rajonų savivaldybėse. Lietuvos mokyklų ir gimnazijų moksleiviai egzaminą laikys per specialiai surengtą Konstitucijos pamoką (9 val.) savo mokymo įstaigose. Nuteistieji egzaminą laikys įkalinimo įstaigose.
– Internete egzaminas taip pat bus laikomas spalio 6 d. 12 valandą. Šios kategorijos nugalėtojai bus vertinami pagal atskirus kriterijus ir apdovanojami specialiais prizais, įsteigtais egzamino rėmėjų.
– Į kitą etapą pateks ne mažiau kaip į 25 klausimus savo kategorijose teisingai atsakę dalyviai.
– II-asis etapas vyks spalio 18 d. 9 valandą mokyklose ir gimnazijose, o 12 valandą į savivaldybes kviečiami atvykti į II etapą patekę piliečiai, teisinį išsilavinimą turintieji arba jo siekiantys asmenys. Nuteistieji testus spręs įkalinimo vietose. Patekusieji į antrąjį etapą apie tai bus informuoti asmeniškai.
Visi Lietuvos gyventojai kviečiami aktyviai dalyvauti nacionaliniame Konstitucijos egzamine ir patikrinti savo teisines žinias.
Išsamesnės informacijos apie Konstitucijos egzaminą galima rasti specialioje projektui skirtoje interneto svetainėje.