Kaunas oficialius partnerystės ryšius yra užmezgęs su daugiau nei 20 pasaulio miestų. Šiuo metu žvalgytuvės vyksta dar penkiuose – Haifoje (Izraelis), Belcuose (Moldova), Tripolyje (Libanas), Kutaisyje (Gruzija) ir Myslibuže (Lenkija).
Praėjusiais metais Kauno savivaldybę pasiekė Tripolio miesto mero kvietimas bendradarbiauti. Viduržemio jūros pakrantėje įsikūrusio miesto vadovas savo laiške atkreipė dėmesį į Kauną ir Tripolį siejančius panašumus: abiejuose miestuose veikia stiprūs universitetai, šiuolaikiškai įrengtos medicinos įstaigos ir laboratorijos, savo kultūra ir istorija miestai yra patrauklūs turistams. Kauno vadovai svarsto galimybę pasikviesti šio miesto delegaciją į svečius ir konkrečiau aptarti galimą miestų partnerystę.
Bendradarbiavimo susitarimas su Myslibužu jau baigiamas rengti ir miestų vadovų parašai tik įtvirtins jau daugiau nei dešimtmetį trunkančią bendrą veiklą. Šio miesto bendruomenė jau ilgus metus puoselėja lakūnų Stepo Dariaus ir Stasio Girėno atminimą. Myslibuže veikia jų vardu pavadinta mokykla, žūties vietoje įkurtas memorialinis muziejus, prie koplytėlės, kurioje buvo pašarvoti lakūnai, pastatytas paminklas.
Pirmieji žingsniai į Haifą
Tik pirmieji bendradarbiavimo žingsniai žengiami į Izraelį. Šios šalies ambasadoriaus Rygoje iniciatyva Kauno ir Haifos savivaldybių atstovai pasikeitė nuomonėmis apie galimus ryšius ir bendrus interesus, kurie galėtų tapti gražios partnerystės pagrindu.
Haifa yra trečias pagal dydį Izraelio miestas, dar vadinama šiaurės Izraelio sostine. Jis pretenduoja tapti dominuojančiu aukštųjų technologijų ir Viduržemio pakrantės turistų traukos centru. Čia veikia dvi aukštosios mokyklos (Technikon-Israel Technologijos institutas bei Haifos universitetas) ir Matam aukštųjų technologijų parkas.
„Susitarėme, kad pradžioje įgyvendinsime vieną kitą bendrą projektą. Jeigu viskas vyks sklandžiai, bus žengtas kitas žingsnis ir pasirašytas bendradarbiavimo tarp miestų susitarimas“, – teigė Kauno miesto savivaldybės Tarptautinių ryšių ir protokolo skyriaus vedėjas Raimundas Šmitas.
Jis įsitikinęs, kad galima partnerystė turėtų sudominti miesto verslininkus, akademinės bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų atstovus ir ragina kauniečius el. paštu (raimundas.smitas@kaunas.lt) siųsti savo idėjas, kurios galėtų tapti būsimos miestų partnerystės pamatu.
Tiltus tiesia ne tik politikai
Draugiškų ryšių tarp miestų užuomazgos gimsta įvairiomis situacijomis. Dažniausiai jie mezgami dalyvaujant miestų valdžios atstovams, tačiau neretai ryšius inicijuoja privatūs asmenys. Kelerius metus studijuodami ar užsiimdami verslu, žmonės turi progos geriau pažinti miestą, jo gyventojus, kultūrą ir aplinką. Šių žmonių iniciatyva yra užsimezgusi ne viena produktyvi partnerystė tarp dviejų, panašių interesų turinčių miestų.
Pasak už Kauno miesto tarptautinius ryšius atsakingo R. Šmito, bičiulystė gali atsirasti ir paprasto dviejų miestų atstovų susitikimo metu, ir dviems žmonėms iš skirtingų kraštų sukūrus šeimą. Patirtis rodo, kad tiltą į gimtojo krašto miestą gali nutiesti ir aktyvi bendruomenė.
Žvilgsnis į posovietinę erdvę
Praėjusiais metais Kaunas sulaukė ir Belcų bei Kutaisio miestų dėmesio. Susirašinėjimas tarp Kauno ir Kutaisio prasidėjo dar 2005 m. Kelis kartus nutrūkę ryšiai vėl atgydavo, o praėjusių metų lapkritį merui Andriui Kupčinskui dalyvaujant Gruzijoje vykusioje konferencijoje, Kutaisio atstovai pakvietė atnaujinti bendradarbiavimą.
Belcų miesto vadovai, užmegzdami ryšius su Kaunu, tikisi pasisemti patirties regioninės plėtros, viešojo administravimo, teisinės bazės pertvarkymo Lietuvai įstojus į ES srityse. Taip pat domimasi verslo sąlygomis ir galimybėmis.