Geras šios svetainės lankytojas Liutauras parašė: „…šiomis dienomis paskelbta žinia apie http://vadoveliai.emokykla.lt/. Kaip vertinate?“ Ir paklausė to, ko aš čia jau ne kartą esu klausęs, – kodėl VISI VADOVĖLIAI (vidurinių mokyklų moksleiviams ir aukštųjų mokyklų studentams) negali būti viešai ir laisvai, nemokamai pateikti žiniatinklyje? Nuo ko mes saugome vadovėliuose esančią informaciją? Kodėl piliečiai du kartus perka tą patį – vieną kartą piliečių pinigais valstybė užmoka autoriams ir leidėjams, antrą kartą piliečiai (arba mokyklos už piliečių pinigus) perka vadovėlius knygynuose?
*
Atsakymas netiesiogiai pateikiamas Liutauro nurodytoje svetainėje… Ten yra tik vadovėlių reklama, bet ne vadovėliai. Ta reklama sukurta vėl už piliečių pinigus. O kad koks nors pilietis (Liutauras, Bronislovas… ) nesipiktintų ir nesiraustų po esmę, nei vadovėlių, nei reklaminės svetainės kūrėjų, nei vertintojų gretose tų piliečių nėra… (Aš buvau ekspertas, bet dabar, atrodo, jau nesu…)
*
Komercija… Mokyklų daug, moksleivių ir studentų daug – visi nori uždirbti leidybos mariose. Rašytojai, recenzentai, leidėjai, spaustuvės ir viso to verslo organizatoriai. Svarbiausia – organizatoriai! Ir aš, nuodėmingasis, norėjau ir uždirbau. Nemažai. Bet kitaip. Mes patys parašydavome knygą, patys ją už savo pinigus išspausdindavome, patys ją po knygynus išvežiodavome, paskui pinigus susirinkdavome ir… vėl leisdavome naują knygą. Privačiai! Rinkos sąlygomis.
*
Tai kodėl valstybė negali dirbti panašiai? Valstybė gali pasirinkti vieną iš dviejų: 1) nieko nemokėti nei autoriams, nei leidėjams, tik viešai pateikti visų leidinių, kuriuos autoriai siūlo kaip vadovėlius, viešai įvardintų ekspertų (pavyzdžiui, Bronislovo, Liutauro…) recenzijas; mokykloms suteikti teisę visai laisvai pasirinkti tinkamas knygas; ir visi tuos vadovėlius kuriantys uždirbtų (arba ne…) rinkoje…; 2) dosniai užmokėti autoriams, recenzentams, leidėjams ir… viską paskelbti viešai! Kaip savo nuosavybę. Žinoma, gali ir išspausdinti, jei turtingi nori turėti dažais kvepančių knygų.
*
Artimiausiu metu to nesitikėkite. Jums paaiškins – to nėra jokioje valstybėje. Teisingai, taip galėtų būti nebent Kuboje (nežinau, gal ir yra?), nes kitur – kapitalizmas arba pusiau kapitalizmas. O kapitalizmas numato pelną. Pakentėkime…

burgis.lt

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: