NATO ketvirtadienį perspėjo Ukrainą neįtraukti savo armijos į žmonių gyvybių pareikalavusius susirėmimus tarp saugumo pajėgų ir prieš vyriausybę nusistačiusių protestuotojų, nes toks žingsnis sukeltų pavojų ryšiams su kariniu aljansu.
“Primygtinai raginu Ukrainos vyriausybę susilaikyti nuo tolesnio smurto, – sakoma NATO vadovo Anderso Fogho Rasmusseno (Anderso Fouho Rasmuseno) pranešime. – Jeigu kariuomenė imsis veiksmų prieš opoziciją, Ukrainos ryšiams su NATO bus smarkiai pakenkta.”
A.F.Rasmussenas atkartojo panašius raginimus, išsakytus JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos), kuris nurodė, jog bus “pasekmių”, jeigu Ukrainoje būtų peržengta neleistina riba arba į krizę būtų įtraukta kariuomenė.
Krizė Ukrainoje tęsiasi jau tris mėnesius nuo Kijevo sprendimo atsisakyti seniai planuotos sutarties su Europos Sąjunga (ES), mainais į glaudesnius santykius su Rusija.
Milicijos specialiosios pajėgos antradienio vakarą šturmavo protestų stovyklą Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, o per įnirtingus susirėmimus sostinėje žuvo iš viso 26 žmonės.
Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius trečiadienį paskelbė planus pradėti didelio masto “antiteroristinę” operaciją visoje šalyje, taip pat nušalino armijos vadą – įtakingą generolą, giriamą opozicijos dėl atsisakymo naudoti jėgą prieš žmones, išėjusius į gatves.
Tačiau į keblią padėtį patekęs lyderis siuntė prieštaringus signalus apie savo ketinimus, kai vėliau tą pačią dieną paskelbė paliaubas su opozicijos lyderiais.
Ukraina šiuo metu nesiekia tapti NATO nare, tačiau 1997 metais pasirašė sutartį dėl partnerystės su Aljansu.
NATO ir Kijevas bendradarbiaudavo įvairiose karinėse srityse. Praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje Ukraina dalyvavo NATO vadovaujamose operacijose ir misijose Balkanuose, o dabar šios šalies kariai yra NATO vadovaujamos misijos Afganistane dalis.
2013 metais Ukraina žadėjo pasiųsti vieną fregatą ir sraigtasparnį į NATO operaciją “Vandenyno skydas” (Ocean Shield), kovojančią su piratavimu prie Somalio krantų.