Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Teismas iki 7,819 mln. litų sumažino naftos koncernui “Orlen Lietuva” skirtą baudą, Konkurencijos tarybos skirtą už piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi. Įmonei per septynerius bylinėjimosi metus pavyko 4 kartus sumažinti baudą – 2005 metais tuometinė “Mažeikių nafta” buvo nubausta 32 mln. litų bauda.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pirmadienį galutinai nutarė, kad bendrovei bauda skirta pagrįstai, tačiau ją sumažino 412 tūkst. litų, BNS sakė Konkurencijos tarybos Teisės ir konkurencijos politikos skyriaus laikinoji vedėja Simona Tolušytė.

“Išplėstinė teisėjų kolegija pripažino, jog Konkurencijos taryba pagrįstai nustatė, jog bendrovė “Orlen Lietuva” taikė ekonomiškai nepagrįstą ir diskriminacinę kainodarą, nustatydama nuolaidų sistemą, kuri nebuvo skaidri ir taikyta ne visiems klientams vienodais pagrindais – nuolaidos diskriminuojant pirkėjus buvo individualizuojamos”, – rašoma LVATpranešime spaudai.

Anot teismo, “Orlen Lietuva” siekė “pririšti” pirkėjus, neleisti jiems laisvai elgtis rinkoje, be to, nurodydama, kad parduodami produktai skirti Latvijos rinkai, įmonė ribojo galimybę pateikti produktus Lietuvos pirkėjams ir tokiu būdu buvo iškraipyta konkurencija.

Konkurencijos taryba konstatavo, jog “Orlen Lietuva”, parduodama dyzeliną “Ventus”, pažeidė Konkurencijos įstatymą – nustatė diskriminacines jo pardavimo kainas, nes mažesnėmis kainomis parduotas žymėtas dyzelinas buvo skirtas tik laivų bunkeriavimui, tačiau, LVAT vertinimu, taryba neįrodė šio pažeidimo, neatsižvelgė į visas svarbias aplinkybes, todėl nutarimas šioje dalyje panaikintas.

“Atsižvelgdama į tai, išplėstinė teisėjų kolegija pareiškėjui paskirtą baudą sumažino penkiais procentais – iki 7,819 mln. litų”, – rašoma teismo pranešime.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2011 metų balandį taip pat nutarė, kad įmonė už piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi didmeninėje kuro prekybos rinkoje nubausta teisingai. Teismas tuomet paliko 8,231 mln. litų baudą.

Konkurencijos taryba, teismo pavedimu pakartotinai išnagrinėjusi pažeidimus, 2010 metų gruodį įmonei skyrė 8,231 mln. litų. Tuo tarpu 2005 metais ji buvo skyrusi 32 mln. litų baudą, kurią “Orlen Lietuva” apskundė teismui ir sumokėtą baudą susigrąžino.

Teismai “Orlen Lietuvai” iki šiol buvo leidę laikinai nemokėti baudos – byloje buvo pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės iki teismo sprendimo įsiteisėjimo. Pagal Konkurencijos įstatymą, paskirta piniginė bauda turi būti sumokėta per tris mėnesius.

Konkurencijos taryba 2010 metų gruodį, atlikusi papildomą tyrimą, paskelbė, jog “Orlen Lietuva” praktiškai ribojo konkurentų ėjimas į Lietuvos rinką ir taip siekta išvengti dyzelino importo iš Rytų, o benzino – iš Vakarų.

Konkurencijos taryba įvertino, kad “Orlen Lietuva” 2002-2004 metais taikė ekonomiškai nepagrįstą nuolaidų sistemą ir diskriminavo penkias bendroves – “Rekolas”, “Skulas”, “Saurida”, “Hydro Texaco” ir “Tiltoilas” – didesnių rinkoje veikiančių įmonių “Lukoil Baltija”, “Lietuva Statoil” ir “Neste Lietuva” atžvilgiu.

Konkurencijos taryba anksčiau prognozavo, kad teismo sprendimas dėl Konkurencijos tarybos turės įtakos konkurencijos teisės įtvirtinimui.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: