Gabrielius Landsbergis / Asmeninio archyvo nuotr.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis penktadienio „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“, komentuodamas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio kontroversiškus pasisakymus teigė, jog jie signalizuoja takoskyras valdančiosios daugumos didžiausioje frakcijoje, kurioms suvaldyti R. Karbauskis ėmėsi nervingų grasinimų.

Vakarykštėje laidoje mačiau nervingą, piktą žmogų. Tiesą sakant, jau seniai tokio R. Karbauskio nesu matęs, gal tai kažkokios įtampos pasekmė? Tam tikri bruzdesiai jau keletą mėnesių vyksta valdančiųjų pusėje: vienas kitas Seimo narys jau kurį laiką svarsto, kai kas gal yra pasirengę trauktis, gal nepasitenkinę diktatoriška tradicija, kuri vyrauja toje frakcijoje. R. Karbauskis savo pasisakymais konsoliduoja frakciją, nes aiškiai pasakoma, kad jei prasidės jos byrėjimas, tai visi bus patraukti nuo valdžios ir nieko neturės – pasakomas tam tikras grasinimas ir saviškiams, – sakė G. Landsbergis. – Kitas dalykas, kuris buvo gal praleistas pro pirštus, – praėjusią savaitę vyko balsavimas dėl Vyriausybės ataskaitos. Plenarinio posėdžio metu buvo pateiktos dvi viena kitai prieštaraujančios rezoliucijos: opozicijos rezoliucija, kuri sako, kad ataskaita prasta ir R. Karbauskio rezoliucija, kuri labai giria Premjerą Saulių Skvernelį. Andrius Palionis, kuris priklauso socdarbiečių frakcijai, paprašė pertraukos, būtent gerajai R. Karbauskio ataskaitai – ji buvo nukelta ir de facto nepatvirtinta. Kas atsitiko vėliau? R. Karbauskis apskritai atsiėmė savo rezoliuciją ir ji nebus teikiama. Kodėl socialdarbiečiai norėtų, kad nebūtų balsuojama dėl ataskaitos? Mano manymu, tai irgi įdomus procesas, galintis rodyti tam tikras takoskyras koalicijos viduje. Kartu manau, kad R. Karbauskis vakar pagrasino visiems: ir rinkėjams, ir kolegoms – jei aš ne valdžioj, tai niekas ne valdžioj. Tačiau nereikia išsigąsti R. Karbauskio“.

Komentuodamas utopinius R. Karbauskio atsitraukimo nuo valdžios ir persikėlimo į opoziciją scenarijus, G. Landsbergis pažymėjo, jog tokiais neatsargiais pasisakymais pats valstiečių lyderis demonstruoja nepasitikėjimą savo kandidato į Prezidentus S. Skvernelio galimybėmis laimėti rinkimus:

Dekonstruojant R. Karbauskio pasakytą žinutę – jis laidoja S. Skvernelį, mano, kad yra didelė tikimybė, jog pastarasis nepateks į antrąjį Prezidento rinkimų turą, nes jei jis būtų įsitikinęs savo kandidato pergale, šiandien tokios kalbos iš viso nebūtų. Antra vertus, pasitraukdamas į opoziciją, patraukdamas S. Skvernelį, jis sugriauna bet kokį savo legitimumą, kaip žmogaus, kuris ateityje dar galėtų pretenduoti į valdžią. Vis dėlto, aš manau, kad tai – tušti grasinimai ir tiesiog desperatiškas blefavimas“. 

Aptardamas S. Skvernelio susirašinėjimą su Baltarusijos lyderiais dėl Astravo atominės elektrinės (AE), TS-LKD frakcijos seniūnas teigė, jog su savo absurdiškais pasiūlymais Premjeras Lietuvą stato į neadekvačią poziciją.

Kas šioje situacijoje man kelia šypsena, tai – Premjero sakymas, kad jo planas dėl Astravo AE gal ir nerealistiškas, bet tai geriau nei jokio plano. Būtų tas pats, jei aš pasakyčiau, kad geriausias planas Astravo AE teleportuoti į mėnulį – nerealistiška, bet geriau tai, nei jokio plano. Vis dėlto tokiose situacijose turime pagalvoti ir apie valstybės prestižą – čia kalba ne koks pokštininkas, ne influenceris, ar Youtube kanalo turėtojas. Ne, čia kalba Lietuvos Ministras Pirmininkas, kuris mūsų šalį pastato į neadekvačią poziciją. Antroji problema, ką mes skaitome tarp eilučių, kai kalba ta pati Baltarusija – galime pradėti derybas – susitikime, kalbėkime, užsimenama, jog galbūt reikalingas susitikimas su Aliaksandru Lukašenka, kuriame reiktų kalbėtis apie elektrinę. Mūsų pozicija, įtvirtinta įstatymu – Lietuva nemato galimybės jokiems kompromisams. Nėra kompromisų su Baltarusijos valdžia: elektrinė nesaugi, mes nedalyvavome ją statant, tikrinant, ir tai taškas – tokia žmonių valia. Premjeras nutolsta nuo įstatymo ir principinės mūsų nuostatos, kas iš esmės yra nacionalinio saugumo interesų išdavystė. Baltarusiams nereikia derybų – čia politinis projektas, peilis po kaklu ir jis kišamas Lietuvai“, – pažymėjo G. Landsbergis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: