Seimo narių pašto dėžutes pasiekė Nevyriausybinių organizacijų koalicijos „Už vaiko teises“ laiškas, kuriame pastarosios ragina nepritarti Seime pradedamoms svarstyti Ramūno Karbauskio pateiktoms Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms.
Anot nevyriausybininkų, pataisos suparalyžiuotų veiksmingus valstybės institucijų veiksmus saugant vaikystę bei siųstų aiškią žinią visuomenei – nesikišti pastebėjus smurto prieš vaikus atvejus. Šiandien R. Karbauskio siūlymai bus svarstomi Teisės ir teisėtvarkos, rytoj – Socialinių reikalų komitetuose.
„R. Karbauskio pataisose vaiko paėmimas iš šeimos galimas tik esant „realiam ir tiesioginiam pavojui“ vaikui. Nors iš pirmo žvilgsnio tokia nuostata gali skambėti protingai, tačiau realybėje ji reiškia, kad sukuriame pavojingai plačią erdvę smurtauti prieš vaiką iki tol, kol nepasiekiamas „realaus ir tiesioginio“ pavojaus sveikatai bei gyvybei lygis. Paprastas pavyzdys kasdienybės – kaip privalės elgtis specialistai, užsukę į šeimą ir radę apsvaigusius bei erdvėje nesiorientuojančius tėvus, auginančius kūdikį – tai „realus ir tiesioginis“ pavojus kūdikio sveikatai ar vis dėlto vaikas neturėtų būti paimamas iš šeimos? Įstatymai privalo būti aiškūs, jie negali kelti tokių dviprasmybių, kurios gali kainuoti vaikų gyvybes“, – sako psichologė, Paramos vaikams centro vadovė Aušra Kurienė.
Nevyriausybinių organizacijų koalicija „Už vaiko teises“ taip pat atkreipia dėmesį, kad R. Karbauskio pataisose dingsta žodis „saugumas“, psichologiniu smurtu laikomas priverstinis vaiko ir tėvų atskyrimas, kas reiškia, kad ir besiskiriantys tėvai gali būti laikomi smurtautojais.
Nevyriausybininkai pabrėžia, kad siūlomos pataisos ne tik suparalyžiuoja veiksmingus valstybės institucijų veiksmus saugant vaikystę, bet ir siunčia aiškią žinią visuomenei – nesikišti pastebėjus smurto prieš vaikus atvejį, nes sankcijos už melagingą pranešimą siektų iki 2000 eurų.
„Kasdien dirbame daugiau nei 20 Lietuvos regionų, padėdami vaikams ir jų šeimoms, bei matome, kaip labai trūksta paslaugų – kvalifikuotų tėvų ir vaikų psichologų, vaikų dienos centrų, krizių centrų bei dar daugelio kitų paslaugų, stiprinančių šeimą. Tad LR Seimo narius raginu ne siūlyti vėl ir vėl keisti įstatymą, o koncentruotis į šių taip šeimoms reikalingų paslaugų teikimą, didinti joms finansavimą. Ne kurti skandalus ir bauginti visuomenę, o skatinti pasitikėjimą valstybės institucijų darbuotojais, kelti jų darbo prestižą – stiprinti juos nelengvame darbe. Keičiamas įstatymas situacijos nepagerins tol, kol jis netaps visų mūsų – tėvų, pasiryžusių auklėti savo vaikus pozityviai – įstatymu. O tai Lietuvos tėvams padaryti gali padėti ne kas kitas, kaip tik kvalifikuotų kiekvienam pagal poreikį prieinamų specialistų paslaugos bei bendras susitelkimas ir pozityvus nusiteikimas Lietuvos vaikų atžvilgiu“, – sako organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.
Nevyriausybinių organizacijų koalicija „Už vaiko teises“ vienija daugiau nei dešimt vaiko ir žmogaus teisių srityse dirbančių organizacijų, tokių kaip „Vaikų linija“, „Gelbėkit vaikus“, „SOS vaikų kaimų“ Lietuvoje draugija ir kt.