Viktorija Čmilytė-Nielsen. ELTA / Andrius Ufartas

Paskelbus, kad Taivano lustų gamintoja investuoja į naują gamyklą Vokietijoje, o Seimo opozicijai kritikuojant užsienio politiką Taivano atžvilgiu, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen teigia, kad šie santykiai buvo užmegzti vertybiniu pagrindu. Anot jos, svarbu, kad Lietuva savo veiksmais ir bendradarbiavimu su Taivanu tapo pavyzdžiu kitoms demokratinėms valstybėms.

„Santykius su Taivanu užmezgėme ne dėl naudos, o dėl to, kad tai yra vertybiškai ir politiškai teisinga. Tai, kad pasaulyje, kuriame vyksta agresyvi diktatūrų kova su demokratijomis, svarbu puoselėti santykius tarp demokratinių valstybių yra akivaizdu. Ir Lietuva buvo pirmoji tarp daugelio šalių, užmezgusi šiek tiek kitokio pobūdžio santykius, išeidama iš 17+1 formato. Vėliau paskui mus ėjo Latvija ir Estija. Tai manau svarbu, kad mes tapome pavyzdžiu kitiems“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė V. Čmilyte-Nielsen.

Visgi, pasak Seimo pirmininkės, šie santykiai jau sukuria naudą, kadangi Taivano kompanijos bendradarbiauja su Lietuvos verslo lyderiais.

„Kalbant apie konkrečią naudą, dar prieš kurį laiką buvo paskelbta apie kai kurių Taivano kompanijų planus bendradarbiauti su mūsų verslo lyderiais ir manau, kad tai ir bus tęsiama“, – sakė ji.

„Buvo pakankamai svarbūs pareiškimai dėl bendravimo su „Teltonika“ ir su keliomis kitomis keliomis mūsų verslo kompanijomis. Tai manau, kad tai ne tik pažadai, bet ir konkretus vykstantys darbai“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad Taivano lustų gamintoja „Taiwan Semiconductor Manufacturing Company“ (TSMC) praėjusią savaitę sutiko investuoti 3,5 mlrd. eurų į naują puslaidininkių gamyklą Vokietijoje. Tai pirmoji šios kompanijos gamykla Europoje.

Prie gamyklos steigimo prisidės Vokietijos technologijų ir lustų gamintojai. „Reuters” duomenimis, bendra projekto vertė gali siekti 10 mlrd. eurų.

TSMC derybas su Vokietijos vyriausybe dėl galimos lustų gamyklos vedė dar nuo 2021 metų gruodžio.

Planuojama, kad gamyklos statybos prasidės kitais metais, o veikla – 2027 m.

Tuo metu apie investicijas į Lietuvą Taivanas paskelbė šių metų metų pradžioje, t. y. „Teltonikai“ – 14 mln. eurų, „Oxipit“ – 3,5 mln. eurų, „Solitek“ – 8 mln. eurų paskola.

Žygimantas Šilobritas (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: