(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Vyriausybė pritarė teisingumo ministro siūlymui nustatyti, kad pažeidėjams, negalintiems sumokėti piniginės baudos, galės būti taikomi viešieji darbai, o mainų į administracinį areštą nebeliks. Jis bus taikomas tik išimtiniais atvejais.

Pagal dabar galiojantį teisinį reguliavimą, iš esmės bet kuri piniginė bauda gali būti pakeista administraciniu areštu iki 30 parų. Tuo naudojasi dalis pažeidėjų, kurie dažniausiai niekur nedirba, neturi nuosavo turto ir pragyvenimo šaltinio, atsisakydami atlikti viešuosius darbus ir pasirinkdami vietoj paskirtos piniginės baudos sumokėjimo administracinį areštą. Ministrų kabinetas pritarė siūlymui Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pakeitimais užkirsti kelią tokiems mainams ir nustatyti, kad administracinis areštas bus taikomas tik tuomet, jei jis paskirtas kaip pagrindinė nuobauda.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, toks sprendimas nebeleis pažeidėjams manipuliuoti galimybe keisti baudas į paras areštinėje, kurios jiems neretai atrodo švelnesnė nuobauda nei piniginė bauda ar viešieji darbai. „Kartais areštas apskritai asmeniui nėra bausmė, nes areštinėje galima šiltai pabūti ir gauti maisto. Dėl to valstybė, vietoj to, kad jai būtų atlyginta žala, dar patiria papildomų nuostolių už pažeidėjų išlaikymą arešto patalpose. Nustačius galimybę baudą keisti viešaisiais darbais bausmė būtų realizuota žymiai efektyviau – ne tik taupomi mokesčių mokėtojų pinigais, bet ir atliekamas visuomenei naudingas darbas“, – teigia R. Šimašius.

Taip pat pritarta, kad teismas galėtų skirti administracinį areštą atlikti ne tik nepertraukiamu laikotarpiu, bet ir išskaidant jį dalimis. Tai leistų teismui rinktis iš daugiau baudų alternatyvų bei skirti pačią efektyviausią. Pvz. greitį viršijančiam pasiturinčiam asmeniui piniginė bauda gali būti ne tokia efektyvi, kaip arešto bausmė, kad ir išskaidyta į keletą savaitgalių. Ilgesnės trukmės nepertraukiamas areštas tokiu atveju gali būti neproporcinga bausmė padarytam pažeidimui, tad skiriant nuobaudą vėl būtų grįžtama prie piniginės baudos. Taigi, taip nebūtų pasiekta bausmės efektyvumo. Tokie pakeitimai siūlomi atsižvelgiant ir į tai, kad galimybė teismui skaidyti bausmę į keletą periodų šiuo metu yra numatyta ir baudžiamajame kodekse, tad už iš esmės lengvesnius administracinius pažeidimus bausmių sąlygos neturėtų būti griežtesnės.

Vyriausybė taip pat pritarė ministro siūlymui nustatyti, kad teismas ar kita institucija, paskyrusi piniginę baudą, atsižvelgus į sunkią pažeidėjo materialinę padėtį, jo prašymu visą baudą ar jos dalį galės pakeisti nemokamais viešaisiais darbais. Pakeisti nesumokėtą piniginės baudos dalį visuomenei naudingu darbu teismo galės prašyti ir tie asmenys, kurių materialinė padėtis pasunkės bemokant baudą. Norint pasinaudoti šia galimybe, baudos suma turės būti ne mažesnė nei 800 lt., taip užtikrinant, kad teismai nebūtų užkrauti prašymais dėl nereikšmingų baudų sumų pakeitimo viešaisiais darbais.

Šiems bei kitiems Teisingumo ministerijos parengtiems Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimams dar turės pritarti ir Seimas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: