Pritarta pensijų kaupimui privačiuose fonduose
(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Šiandien (birželio 27 d.) Vyriausybė sutarė dėl antros pakopos pensijų kaupimo ir teikia savo siūlymus Seimui. Šiuo sprendimu siekiama sudaryti galimybes dabartiniams ir būsimiesiems pensininkams apsispręsti, kaip jie norėtų ateityje kaupti pensiją senatvei.

Naujoji pensijų kaupimo tvarka numato, kad žmogaus įmoka senatvės pensijai susidės iš trijų dalių – iš „Sodros“ biudžeto pervedamos įmokos, asmens lėšomis mokamos įmokos ir valstybės mokamos skatinamosios įmokos už dalyvavimą privačiame kaupime. Jei šiems sprendimams pritars Seimas, jie įsigalios nuo 2013 metų.

Siūloma, kad ateityje kaupiamoji įmoka susidėtų iš trijų dalių.

Pirmoji įmokos dalis. Siūloma, kad ir toliau išliktų galimybė žmonėms tęsti dalyvavimą pensijų kaupime dabartinėmis sąlygomis, kuomet į privačius pensijų fondus ir draudimo įmones iš „Sodros“ yra pervedama 2 proc. dydžio įmoka nuo draudžiamųjų pajamų. Kitaip tariant, dabartinis įmokos dydis nesikeis ir bus privalomas visiems.

Antroji įmokos dalis. Jei žmogus pats savo iniciatyva ir lėšomis apsispręstų kaupti didesnę pensijos dalį privačiuose fonduose ir mokėtų papildomą įmoką, sudaryti tokias sąlygas, kad jis galėtų tai daryti. Todėl siūloma, kad tokiu atveju žmogus nuo 2013 metų mokėtų 1 proc., o nuo 2016 metų – jau 2 proc. dydžio įmoką nuo draudžiamųjų pajamų privačiam pensijų fondui.

Trečioji įmokos dalis. Siekdama skatinti kaupimą privačiuose pensijų fonduose, valstybė finansiškai skatintų žmogų, kuris savo lėšomis nuspręstų papildomai pensiją kaupti privačiuose fonduose ir mokėtų papildomas įmokas į jį. Tokiu atveju į jo pensijų sąskaitą iš valstybės biudžeto būtų pervedama papildoma skatinamoji įmoka, kurios dydis nuo 2013 metų būtų 1 proc., o nuo 2016 m. – 2 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalies ūkyje, kurį skelbia Statistikos departamentas

Be to, siūloma nuo 2020 metų „Sodros“ pervedamą įmoką – pirmąją įmokos dalį – didinti iki 3,5 procentų.

Pritarta ir siūlymui, kad pereinamuoju laikotarpiu (nuo 2012 m.sausio 1 d. iki rugsėjo 1 d.), kuomet keisis dalyvavimo sąlygos pensijų kaupime, esami dalyviai turėtų teisę grįžti į pirmąją pensijų sistemos pakopą – pensiją senatvei kaupti tik „Sodroje“, kaip ir anksčiau, iki 2004 metų, kuomet Lietuvoje atsirado privačių pensijų fondų iniciatyvos. Nuo grįžimo dienos į „Sodrą“ senatvės pensija dėl dalyvavimo pensijų kaupime toliau nebūtų mažinama.

Galimybė sustabdyti dalyvavimą pensijų kaupime bus tik iki 2012 m. rugsėjo 1 d.

Tokiu atveju pensijų fonduose ir draudimo įmonėse sukauptos lėšos ir toliau ten liktų, kol žmogus sulauktų senatvės pensijos amžiaus ir jam būtų išmokėta sukaupta pensijos dalis. Na, o žmogui grįžus į “Sodrą”, iš jos fondo mokama pensija būtų mažinama tik už tuos laikotarpius, kai buvo pervedamos įmokos, kol žmogus dalyvavo privačiame kaupime.

Taip pat pereinamuoju laikotarpiu pensijų fondų dalyviai galėtų kreiptis į bendrovę, kurioje kaupia lėšas būsimai pensijai, pateikdami atsisakymą mokėti papildomą įmoką savo lėšomis. Už šiuos asmenims, kaip ir iki šiol, būtų pervedama tik 2 proc. dydžio kaupiamoji įmoka iš “Sodros”.

Nauji pensijų kaupimo dalyviai, kurie pensijų kaupimo sutartis pasirašys 2012 m. ir vėliau, iškart taps naujosios sistemos dalyviais. Esami pensijų kaupimo dalyviai, kurie iki 2012 m. rugsėjo 1 d. nepareikš atsisakymo dalyvauti naujojoje sistemoje arba mokėti papildomą įmoką, nuo 2013 metų automatiškai taps naujosios sistemos dalyviais, kurioje įmoka senatvės pensijai bus sudaryta iš trijų dalių.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: