Saugokime vaikų nervų sistemą
(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Dabartinio gyvenimo tempas mums kasdien pateikia iššūkių, tačiau itin didelis krūvis tenka vaiko nervų sistemai.

Nesilaikant režimo daugybė įspūdžių ir vis augantys informacijos kiekiai bei reikalavimai gali įtakoti padidėjusį dirglumą, impulsyvumą, net agresijos proveržius. Nemažai vaikų skundžiasi greitu nuovargiu, galvos skausmais, miego sutrikimais.

Anot Dainavos poliklinikos vaikų neurologės Donatos Jurgaitytės, išgirdus minėtus vaikų skundus ar patiems pastebėjus padidėjusį atžalų verksmingumą, atsiradusias įvairias baimes, mikčiojimą, įkyrumus, nevalingą šlapinimąsi (enurezę) ar vaikščiojimą miegant, blogėjančius mokymosi rezultatus, nereikėtų į tai numoti ranka.

„Taip, panašūs požymiai gali būti tik laikini, tačiau jei tai užtrunka, laiku negydant problema gilėja, sunkėja, gali išsivystyti ilgalaikiai sunkūs sutrikimai, charakterio pokyčiai, atsiranda psichologinės ir socialinės problemos.

Kaip galėtume padėti? Dažniausiai profilaktika yra žymiai paprastesnė nei gydymas ir jau susikaupusių problemų sprendimas, todėl svarbu neatidėlioti pagalbos“,- pataria gydytoja. – “Vaikų neurologas gali įvertinti, ar tai nėra ir įvairių kitų ligų pradžia.“

Kūdikio nervų sistema formuotis pradeda 19 – 24 nėštumo dieną. Jos vystymąsi įtakoja mamos gyvenimo būdas, patiriami stresai, infekcinės ir kitos ligos. Neišnešiotiems vaikams ar buvus kitoms komplikacijoms nėštumo metu, neretai stebimi įvairūs raidos sutrikimai. „Vaikų neurologo konsultacija tokiais atvejais rekomenduojama 1 – 2 gyvenimo mėnesį, o nesant rizikos veiksnių – per pirmuosius metus. Taip pat patariama atkreipti dėmesį į kritinius vaiko gyvenimo periodus – tuo metu dažniau pasireiškia įvairūs sutrikimai, ypač buvus problemoms nėštumo metu“,- teigė D. Jurgaitytė.

3-4 – ieji gyvenimo metai: vaikas priima ir įsisavina daugybę įspūdžių, baigia formuotis motorika, kalba. Varžant būdingą šiam amžiui judrumą ir domėjimąsi aplinka, vaikas tampa irzlus, reiklus, neretai pradeda reaguoti verksmu, riksmu ar net kritimu ant žemės. Siūloma taip pat atkreipti dėmesį į atsirandančius miego sutrikimus, baimes.

7-8 – ieji metai: adaptacija mokykloje. Dauguma vaikų jau geba slopinti savo fiziologinį judrumą, prisitaiko prie atsiradusių reikalavimų, disciplinos. Siūloma stebėti, ar neatsiranda įvairūs įkyrumai (nagų kramtymas, pečių, galvos linkčiojimai ir pan.), ar nėra sunku susikaupti ir ramiai išsėdėti pamokose, ar pasiekimais neatsilieka nuo bendraamžių.

12-16 – ieji metai: brendimo periodas. Keičiasi tiek paauglio išorė, tiek psichika, būdinga greita nuotaikų kaita, greičiau pavargstama. Šiuo laikotarpiu itin dažni įvairūs miego sutrikimai, kurie savo ruožtu gali sąlygoti didėjantį dirglumą, blogėjančią dėmesio koncentraciją, prastėjančius akademinius rezultatus. Skirtingų tyrimų duomenimis, iki 40 % atvejų paauglių elgesio pakitimo priežastis yra nervų sistemos sutrikimas. Neįvertinus sveikatos būklės vaikas visiškai neteisingai gali būti vadinamas tingiu, be reikalo baramas, taip sukeliant nusivylimą, abejingumą, depresiją, net priešiškumą ir agresyvumą.

Kai kuriems vaikams minėti nusiskundimai pasireiškia ir ne kritiniais periodais. Gydymas tuo sėkmingesnis, kuo anksčiau nustatoma problema. Laiku įvertinus raidą bei neurologinę būklę, parenkami optimalūs ankstyvos korekcijos būdai, taip pagerinant tiek vaiko, tiek ir visos šeimos gyvenimo kokybę.

Kauno Dainavos poliklinikos informacija

Daugiau: cbd aliejus

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: