© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Antradienį Seime bus aptariama Europos Sąjungos (ES) kovos su korupcija ataskaita ir diskutuojama apie antikorupcines priemones.

“Europos Komisijos paskelbtoje pirmoje Europos Sąjungos kovos su korupcija ataskaitoje pateikti duomenys apie Lietuvą kelia susirūpinimą, todėl reikia juos viešai apsvarstyti”, – teigia vienas iš diskusijos iniciatorių, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Europos Komisija šių metų vasario 3 dieną paskelbė pirmąją ES kovos su korupcija ataskaitą, kurioje pabrėžiama, kad korupcija daro poveikį visoms ES valstybėms narėms bei ekonomikai, todėl išlieka spręstinu uždaviniu visoje Europoje, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

Anot ataskaitos, daugiau nei trys ketvirtadaliai Europos piliečių ir 95 proc. lietuvių pritaria, kad korupcija jų šalyje yra plačiai paplitusi. Tyrimas atskleidė, kad 29 proc. Lietuvos piliečių praėjusiais metais buvo prašomi kyšio arba buvo tikimasi, kad jie jį sumokės. Tai didžiausias skaičius ES.

Dokumente teigiama, kad sukūrusi plačią teisinę sistemą Lietuva jau pademonstravo ryžtą užkirsti kelią korupcijai ir su ja kovoti, strateginės kovos su korupcija kryptys Lietuvoje yra teisingos. Europos Komisija siūlo Lietuvai teikti pirmenybę stambesnių bylų tyrimui ir sukurti prevencijos priemones korupcijai viešojo pirkimo srityje nustatyti, sutelkiant dėmesį į vietos lygmenį ir sveikatos priežiūros sektorių.

Komisija taip pat siūlo Lietuvai parengti kovos su neoficialiais mokėjimais sveikatos priežiūros sistemoje strategiją ir gerinti išrinktų bei paskirtų pareigūnų interesų konfliktų deklaracijų kontrolę. Taip pat ji nurodė, kad reikia papildomų pastangų politinių partijų finansavimo skaidrumui užtikrinti.

Diskusijoje dalyvaus Specialiųjų tyrimų tarnybos, policijos, prokuratūros, Teisėjų etikos ir drausmės komisijos, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovai. Taip pat pakviesti dalyvauti Prezidentūros, Vyriausybės, Teisingumo ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos, Valstybės kontrolės, Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovai, “Transparency International” Lietuvos skyriaus ir Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovai bei kitų institucijų kompetentingi asmenys.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: