(c) Kaunas.lt archyvo nuotr.

Geriausi Lietuvos ir užsienio dziudo kovotojai jau šį penktadienį (gegužės 27 d.) susikaus tarptautiniame turnyre „Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro taurei laimėti“. Penktus metus iš eilės rengiamos tradicija tapusios varžybos kovos menų gerbėjus, sirgalius ir visus dziudo aistruolius simboliškai sukvies į kovos dvasia nepaliaujamai alsuojančią legendinę Kauno sporto halę.

Dalyvauti šiųmečiame turnyre pakviesta per dvidešimt komandų iš Lietuvos ir svetur. Pasak organizatorių, ant tatamio savo meistriškumą pademonstruos ir dėl pagrindinio trofėjaus atkakliai kovos daugiau kaip šimtas patyrusių sportininkų. Gražia tradicija tapusios varžybos pelnė pripažinimą tarp jose gausiai dalyvaujančių mūsų šalies ir užsienio šalių teisėsaugos, teisėtvarkos ir karinių struktūrų tarnautojų bei pareigūnų.

Nuo 2007 metų turnyras vykdomas kasmet ir šiais metais bus rengiamas jau penktą kartą. Per šį laikotarpį jis sulaukė didelio pasisekimo ir susidomėjimo.

„Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad mūsų graži iniciatyva kasmet sulaukia vis didesnio populiarumo tarp sportininkų ir žiūrovų. Tai įpareigoja mus stengtis, kad turnyro dalyviai ir publika atmintyje pasiliktų tik gražius prisiminimus ir neišdildomus įspūdžius apie šį renginį“, – sakė vienas pagrindinių turnyro sumanytojų ir iniciatorių Viešojo saugumo tarnybos prie VRM vadas vidaus tarnybos generolas Sergejus Madalovas.

Turnyro organizatorius, Viešojo saugumo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos, bendradarbiaudama su klubu „Kario kelias“, tęsia ilgametes tradicijas rūpintis jaunimo užimtumu ir gerove. Neretai slogią ir nykią vaikų bei paauglių kasdienybę tarnybos atstovai nuolat paįvairina perteikdami jiems savo profesinę patirtį ir supažindindami bei sudomindami dziudo sporto šaka.

Ne veltui šis kovos menas nuo pat jo atsiradimo vadovaujasi kūno ir sielos tobulinimo filosofija. Čia svarbiausia ne pulti, bet ginti. Ties klystkelių riba atsidūrusius jaunuolius siekiama atgręžti į doros kelią ir ugdyti jų pilietiškumą. Ypatingas dėmesys skiriamas globos įstaigų auklėtiniams, daugiavaikių šeimų atžaloms ir neįgaliesiems. Būtent šis jaunimas sudarys dalį žiūrovų ir per artėjantį Tarptautinį dziudo turnyrą.

Renginio metu koncertuos Kauno Burgundiškasis choras. Įėjimas žiūrovams nemokamas. Finalinių kovų pradžia – 17 val.

Trumpa dziudo kovos meno istorija

XIX amžiaus pabaigoje džiudžitsu, aikido ir karatė pagrindu buvo sukurta nacionalinė japonų savigynos rūšis – dziudo. Dziudo – išvertus į lietuvių kalbą reiškia „lankstus kelias į pergalę“.

Dziudo įkūrėjas yra japonas Dzigoro Kano (1860-1938). Šis neaukšto ūgio, prakaulaus sudėjimo (ūgis – 150 cm., svoris – 48 kg) žmogus sukūrė savą mokyklą ir davė jai naują pavadinimą Kodokan dziudo.

Iš daugelio džiudžitsu, aikido ir karatė veiksmų jis atrinko pačius efektyviausius ir geriausius, atmetė pavojingus. Dzigoro Kano sudarė ir dziudo varžybų taisykles. Jis labai daug dėmesio skyrė moralinėms ir psichologinėms kovotojo savybėms.

Dziudo pirmą kartą Lietuvoje išvydome 1967 metų vasarą Vilniaus „Žalgirio“ stadione. Dziudo veiksmų elementus su specialia apranga (kimono) liaudies meno ir sporto šventės metu, stebint tūkstantinei žiūrovų miniai, demonstravo vilniečiai Viktoras Kairys ir Česlovas Valiukevičius.

Tarptautinio dziudo turnyro „1-ojo pulko taurei laimėti“ ištakos

1990-ųjų kovo 11-ąją Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, reikėjo perimti iš sovietų sąjungos karinių dalinių, dislokuotų Lietuvoje, įkalinimo įstaigas ir kitus svarbius objektus, užtikrinti mūsų valstybėje atliekančių bausmę nuteistųjų apsaugą, jų konvojavimą, riaušių malšinimą įkalinimo įstaigose, pabėgusiųjų paiešką, kovą su nusikalstamumu ir kitas svarbias funkcijas. Todėl Lietuvos respublikos vidaus reikalų ministras 1991 m. spalio 18-ąją pasirašė įsakymą „Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos 1-ojo pulko sukūrimo“.

Buvo perimta ir užtikrinta apsauga įkalinimo įstaigose. Pareigūnai šiai funkcijai buvo visapusiškai gerai pasiruošę, todėl užduotis atliko sklandžiai ir nepriekaištingai. Norint ugdyti kantrybę, pareigos jausmą, atsakomybę, išlaikyti kovinę dvasią, ramybę, pagarbą ir meilę Tėvynei, reikia nuolat mokytis, tobulėti, dalintis žiniomis, bendrauti, būti padoriais ir garbingais Lietuvos piliečiais.

Todėl Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai ir toliau tarnauja Lietuvai, kaupia patirtį, aktyviai treniruojasi, atsakingai ruošiasi ir sėkmingai dalyvauja įvairiose sambo, dziudo, kovinės savigynos ir kitų sporto šakų varžybose Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje.

Prisimenant ir plėtojant 1-ojo pulko tradicijas, pulko vado S. Madalovo 2007 m. vasario 1 d. įsakymu nutarta organizuoti pirmąjį tarptautinį sambo turnyrą „Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos 1-ojo pulko taurei laimėti” tarp Lietuvos ir užsienio šalių teisėtvarkos, teisėsaugos ir karinių struktūrų tarnautojų ir pareigūnų. Pirmosios varžybos surengtos 2007-ųjų birželio 29 d. ir tapo kasmetine tradicija, sėkmingai besitęsiančia iki šiol.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: