Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė Aušrutė Armanavičienė sako, jog teisė nutraukti nėštumą yra moters reprodukcinė teisė.
SAM Asmens sveikatos departamento Šeimos sveikatos skyriaus vedėja tai pažymėjo Seime surengtuose Gyvybės apsaugos prenatalinėje fazėje įstatymo projekto klausymuose.
“Mes sakome, kad nėštumo nutraukimas yra nepriimtinas, bet teisė į nėštumo nutraukimą yra viena iš moters reprodukcinių teisių, ir yra glaudžiai susijusi su teise į asmens neliečiamumą, todėl esant šiai kolizijai mes konstatuojame, kad tai yra neišvengiamas blogis. Mes galime teigti, kad ne draudimai gali padėti išgyvendinti abortus, tačiau visų pirma reikia šviesti visuomenę, ypač jaunimą”, – sakė A.Armanavičienė.
Ji pažymėjo, jog ir šiuo metu esama faktorių, kurie riboja abortus – terminas, iki kurio jį leidžiama atlikti, be to, nėštumo nutraukimas moters noru, ne dėl grėsmės sveikatai, yra mokama procedūra.
“Yra tam tikri ribojimai – nėštumo terminas, didelę dalį moterų sustabdo, kad tai yra mokama procedūra, ne kiekviena moteris gali sumokėti per 200 litų, tai taip pat ribojimas nėštumo nutraukimui. Tokių mechanizmų, kuriuos dabar taikome, yra pakankama moteriai pagalvoti”, – sakė SAM atstovė.
Ji pažymėjo, jog SAM taip pat ruošiami pakeitimai, kad psichologo konsultacija prieš nėštumo nutraukimą būtų ne rekomenduojama, o privaloma.
“Jei yra tokia moters teisė, tai jokiu būdu nėra prievarta, tai jos teisė pasirinkti, ji gali nutraukti nėštumą, viską apsvarsčiusi, gali ir nenutraukti. ir ši teisė pasirinkti leidžia išvengti kriminalinių abortų. Ne draudimais reikia reguliuoti šitą veiksmą, o tik šviečiant visuomenę”, – pasisakė A.Armanavičienė.
Tuo tarpu klausymuose kalbėjęs vienas įstatymo iniciatorių Zbignevas Jedinskis sakė matantis, jog diskusijoje dėl abortų tarp priešingų pusių jis jau matantis sąlyčio taškų. “Nuo diskusijos pradžios pradedame rasti sąlyčio taškų, jau beveik visi esame sutarę, kad nėštumo nutraukimas – blogis”, – sakė Z.Jedinskis.
Seimas po pateikimo yra pritaręs grupės parlamentarų, kurių dauguma – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos narai, parengtam Gyvybės prenatalinėje fazėje įstatymo projektui.
Pagal projektą, nėštumą gydytojas galėtų nutraukti tik tuo atveju, jei nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba yra pagrįstų įtarimų, kad moteris pastojo dėl išžaginimo. Nutraukti nėštumą esant aukščiau minėtoms sąlygoms būtų leidžiama, jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau kaip 12 savaičių.
Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų.
Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas svyruoja nuo 10 iki 18 savaičių.
Abortą pateisintų 84 proc. lietuvių, rodo naujienų portalo delfi.lt užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės “Spinter tyrimai” 2010 metais atlikta apklausa. Abortų nepateisina 9,2 proc. respondentų, 6,5 proc. apklausos metu neatsakė į šį klausimą.
Statistika rodo, kad kasmet abortų Lietuvoje mažėja. 2004 metais jų buvo atlikta 10 tūkst. 644, 2007-aisiais – 9596, 2008-aisiais – 9031,o 2011 metais – 6205.