Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Penktadienį Vilniaus apygardos teismui nepavyko tęsti vadinamosios Darbo partijos (DP) juodosios buhalterijos bylos – paaiškėjo, kad į posėdį neatvyko abu kaltinamosios Vitalijos Vonžutaitės gynėjai.

Teismo žiniomis, valstybės skirtas advokatas patyrė traumą, o samdytas advokatas Arūnas Petrauskas tuo pat metu turėjo dalyvauti kitoje byloje, kuri numatyta Vilniaus miesto 1-ajame apylinkės teisme. Advokatas teismui pranešė, kad bylos 1-jame apylinkės teisme posėdžiai yra derinami per Nacionalinę teismų administraciją, jis apgailestavo, kad posėdis buvo paskirtas neatsižvelgus į DP bylą, kurios posėdžiai taip pat derinami per Nacionalinę teismų administraciją.

A.Petrauskas dalyvavo buvusių aukštų Policijos departamento pareigūnų – Visvaldo Račkausko, Tomo Ulpio ir kitų kaltinamųjų byloje.

Valstybės kaltintojas Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas sutiko, kad penktadienį nedalyvaujant dviem kaltinamosios V.Vonžutaitės gynėjams tęsti bylos negalima. Esant tokiai situacijai, bylos nagrinėjimas atidėtas iki pirmadienio.

Kaltinamasis partijos lyderis į Seimą išrinktas Viktoras Uspaskichas teismo prašė pertraukos jo ir kitų kaltinamųjų baudžiamojoje byloje. Jis pareiškė norįs realizuoti teises ir pareigas ir dalyvauti pirmajame teismoposėdyje.

Tuo tarpu prokuroras S.Verseckas pasiūlė teismui pagalvoti apie kreipimąsi į Seimą dėl kaltinamųjų V.Uspaskicho, V.Vonžutaitės ir Vytauto Gapšio neliečiamybės panaikinimo.

“Iškils klausimas dėl baudžiamojo proceso tęstinumo, jei jie šiandien prisieks, įgis teisinę neliečiamybę”, – sakė prokuroras.

Teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė pranešė, kad byla atidedama iki pirmadieno, tada jau bus turima oficiali informacija apie kaltinamųjų teisinę padėtį.

Penktadienį vidurdienį į pirmą posėdį renkasi naujasis Seimas, išrinktas praėjusį mėnesį vykusiuose rinkimuose. Bylos kaltinamasis Viktoras Uspaskichas atsisakė europarlamentaro mandato ir ketina prisiekti Seime. Kartu su juo Seime prisiekti turėtų dar du bylos kaltinamieji – V.Vonžutaitė ir į Seimo vicepirmininkus siūlomas V.Gapšys.

“Kada ateis šitas klausimas, tada mes ir kalbėsime. Aš pats asmeniškai tikrai nieko neprašysiu – aš pateiksiu faktus komisijai, nes bus sukurta komisija, paaiškinsiu aplinkybes ir komisija spręs. Aš nieko neprašysiu”, – sakė žurnalistams V.Uspaskichas, paklaustas, ar prašys koalicijos partnerių nenaikinti teisinės neliečiamybės.

Pastaruosiuose teismo posėdžiuose dalyvauja dar vienas, trečiasis V.Uspaskicho advokatas – Algirdas Miškinis. Pasak kaltinamojo, šio ginamojo atstovaujama advokatų kontora gilinasi į bylos buhalterinius dalykus.

Vilniaus apygardos teismas DP byloje skelbia bylos medžiagą. Iš viso bylą sudaro daugiau kaip 150 tomų, kol nėra paskelbta nė trečdalio.

Spalio 26 dieną Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai, jos lyderiui V.Uspaskichui, Seimo nariui V.Gapšiui, išrinktai Seimo narei V.Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo. Šie kaltinimai atsirado prokurorui S.Verseckui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Anksčiau DP ir keturi su ja siejami asmenys kaltinti neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas, griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senaties terminas buvo aštuoneri metai, skaičiuojant nuo 2006 metų. Pagal dabartinius kaltininimus, senaties terminas – dešimt metų.

Prokuroras yra skelbęs, kad 2004-2006 metais partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.

Ieškinį šioje byloje yra pareiškusi Valstybinė mokesčių inspekcija, kuriai nebuvo sumokėti daugiau kaip 3 mln. 9 tūkst. litų privalomų mokesčių ir įmokų, bei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius dėl valstybei padarytos žalos nesumokant privalomų valstybinio socialinio draudimo įmokų – daugiau kaip 855 tūkst. litų.

“Darbo partija yra viena iš kaltinamųjų šioje byloje, ji imuniteto neįgyja”, – sakė žurnalistams S.Verseckas. Tuo tarpu prieš asmenis, jeigu būtų panaikintas jų imunitetas, procesas turėtų būti nutrauktas.

Prokuroras “keista situacija” pavadino kaltinamųjų atsisakymą duoti parodymus – jie šią teisę turėjo viso proceso metu. Tačiau S.Versecko teigimu, byloje kaltė įrodinėjama ne tik kaltinamųjų parodymais, bet ir kita medžiaga.

V.Uspaskichas kategoriškai atmeta kaltinimus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: