(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Pastarųjų mėnesių teigiamas darbo rinkos pasiūlos tendencijas nusvėrė gruodžio antrojoje pusėje padidėjęs sugrįžusių iš laikino užimtumo priemonių bedarbių skaičius. Tai yra įprastas kasmetinis reiškinys, kai paskutinįjį metų mėnesį fiksuojamas registruoto nedarbo augimas sumažėjus paklausai sezoniniams ir laikiniesiems darbams.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, sausio 1 d. teritorinėse darbo biržose buvo registruota 311,3 tūkst. bedarbių ir darbo ieškančių žmonių arba 14,4 proc. visų šalies darbingo amžiaus gyventojų. Tačiau augimas yra perpus mažesnis nei 2009 metų gruodį.

Lietuvos darbo biržos direktorius Mindaugas Petras Balašaitis, vertindamas praėjusių metų paskutinio mėnesio darbo rinką, pažymėjo, jog klostosi neįprasta situacija: nedarbas mažėja lėtai, tačiau darbdaviai susiduria su darbo jėgos trūkumu, nes neranda Lietuvoje reikiamos kvalifikacijos darbuotojų ir jų ima ieškoti kitose šalyse.

„Struktūrinis nedarbas, kai darbo paklausa savo struktūra neatitinka darbo pasiūlos, iškreipia padėtį darbo rinkoje – vienų profesijų ir kvalifikacijų turinčių žmonių yra gerokai per daug, o kitų trūksta. Teigiamus pokyčius darbo rinkoje stabdo tiek darbo pasiūlos ir paklausos neatitikimas, tiek skirtingų darbdavių ir darbuotojų poreikiai ir lūkesčiai. Tai geriausiai atspindi, pavyzdžiui, siuvėjų situacija – nors teritorinėse darbo biržose jų įregistruota ne vienas šimtas, tačiau šios profesijos darbuotojai nenoriai priima pasiūlymus dirbti, ir darbdaviai darbo jėgos linkę ieškoti kitur“,- tvirtino Lietuvos darbo biržos vadovas.

Be to, jo teigimu, nemažai įtakos turi ir tai, jog laisvos darbo vietos nesutampa su darbo ieškančiųjų gyvenamąja vieta, darbo ieškantys žmonės nėra mobilūs, dažnai tenkinasi gaunama socialine parama, o tai dar labiau didina teritorinius nedarbo skirtumus. Taip pat reikia pastebėti, kad šiuo metu kvalifikuotų specialistų netenkina tinkamo darbo pasiūlymai, kadangi neatitinka jų lūkesčių ir negarantuoja gyvenimo kokybės. Per šį mėnesį šalies teritorinėse darbo biržose bedarbiais buvo įregistruota 19,8 tūkst. asmenų, kai pernai tuo pačiu metu – 27,7 tūkst.

Gruodžio mėnesį padėta įsidarbinti per 13 tūkst. žmonių, iš jų 9,3 tūkst. – pagal neterminuotas sutartis. Veiklą, įsigiję verslo liudijimus iki 6 mėn. laikotarpiui, pradėjo 2,3 tūkst. bedarbių. Į aktyvios darbo rinkos politikos priemones nusiųsta 1,8 tūkst. asmenų. Daugiausia jų 1,5 tūkst. dalyvavo remiamojo įdarbinimo priemonėse.

Darbdaviai gruodžio mėnesį teritorinėse darbo biržose įregistravo 12,3 tūkst. laisvų darbo vietų, tai 63 proc. daugiau negu 2009 metų tuo pačiu laikotarpiu.

Daugiausia darbo pasiūlymų buvo pardavėjams, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojams, dažytojams, siuvėjams, lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojams, virėjams, pardavimo vadybininkams.

Daugiausia darbingo amžiaus gyventojų sausio 1 d., buvo registruota bedarbiais Ignalinos (21,3 proc.), Mažeikių (19,8 proc.) ir Zarasų (19,4 proc.) rajonų savivaldybėse. Mažiausiai bedarbių buvo Neringoje (5,7 proc.), Birštone (10,7 proc.) ir Šiaulių mieste (11,3 proc.). Iš didžiųjų miestų daugiausia bedarbių buvo Panevėžyje (16,2 proc.).

Lietuvos darbo birža 2010 m. padėjo įsidarbinti rekordiniam darbo ieškančių asmenų skaičiui – 191,2 tūkst., nusiųsta į aktyvios darbo rinkos politikos priemones – 59,3 tūkst. Tuo tarpu veiklą pradėjo, įsigiję verslo liudijimą laikotarpiui iki pusės metų, 33,4 tūkst. bedarbių – beveik dvigubai daugiau nei 2009 metais.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: