Organizatorių archyvo nuotr.

Automobilių ratlankių svarba

Tinkami ratlankiai, važiuojant automobiliui, užtikrina stabilumą bei kartu automobilio dinamiką, apimančią vairavimą, stabdymą ir važiavimo komfortą. Ratlankiai taip pat nulemia automobilių padangų ir pakabos tipą. Ratlankiai – ne tik svarbi sudedamoji automobilių dalis, tačiau kartu gali lemti ir estetinį automobilio vaizdą. Kiekvienai automobilio markei tinka skirtingo standarto ratlankiai, todėl skiriasi jų skersmuo bei plotis, veržlių (varžtų) skylių kiekis, atstumai tarp jų, ratlankio centrinės skylės ar kitaip vadinamos centrinės angos skersmuo, postūmis ar kitaip vadindams išnešimas (ofsetas). Taip pat svarbus ir ratlankio gaminimo būdas bei medžiagos, iš kurios yra pagamintas ratlankis, savybės. Gamybos būdas ir naudojamas metalas lemia ratlankių svorį, o kartu ir automobilio ekonomiškumą (nes sutaupoma degalų bei saugoma techninė priemonė) bei dinamiką. Taip pat, pirkėjas pagal norimą efektą ir savo skonį gali rinktis iš skirtingos spalvos ratlankių. Taigi, šiame straipsnyje atskleidžiama į ką ir kodėl svarbu atsižvelgti renkantis ratlankius pagal jų išmatavimus, gamybos būdą bei spalvą.

Ratlankių išmatavimai

Išsirinkti tinkamiems ratlankiams ypatingai yra svarbūs ratlankių išmatavimai. Svarbiausi yra 3 parametrai: veržlių arba varžtų modelis, ratlankių centrinės angos dydis bei poslinkis milimetrais arba išnešimas (ET, atstumas nuo ratlankio centrinės ašies iki ratlankio kontakto su stebule paviršiaus). Veržlių modelį nusako veržlių skaičius bei atstumas tarp tų veržlių. Veržlių skaičius ir padėtis ratlankyje turi sutapti su jų tvirtinimo vieta ant ašies. Centrinės angos diametras turi būti toks pats arba didesnis nei ašies stebulės diametras. Didesnės centrinės angos problemą padeda išspręsti centravimo žiedai, kuriuos galima įsigyti kartu su ratlankiais. Negalima nepaminėti, kad išnešimas arba ET parametras irgi yra labai aktualus perkant ratlankius. Išnešimas arba poslinkis priklauso nuo automobilio markės. Išnešimas svarbus automobilių gebėjimui važiuoti įvairiu gruntu ir įveikti kliūtis. Nulinė ar neigiama ET reikšmė yra svarbi didesnio pravažumo automobiliams, o toks ofsetas suteikia stabilumo.

Ratankių gamybos būdai

Renkantis ratlankius svarbu atkreipti dėmesį iš ko ir kaip buvo pagaminti ratlankiai. Išanalizavus literatūrą, galima teigti, kad pagal gamybos būdą galima išskirti trijų tipų ratlankius: plieninius, lietus ir surenkamuosius. Plieniniai ratlankiai turi privalumų – jie palyginti pigūs, atsparesni išoriniam mechaniniam poveikiui, tačiau yra sunkesni. Ratlankių svoris lemia automobilio dinamiką. Kuo sunkesnis ratlankis, tuo bus sunkiau stabdyti, reikės daugiau jėgos automobilio dinamikai. Praradus automobilio dinamiškumą, skatinamas techninės preimonės dalių nusidėvėjimas, o taip pat didėja kuro sąnaudos. Tačiau verta paminėti, kad plieninius ratlankius verta naudoti žiemą dėl saugumo, nes didesnis ratlankio svoris lemia geresnį padangų sukibimą su sniegu. Šiuo metu daugiausia naudojami ir perkami lieti ratlankiai, kurie yra geresni nei plieniniai. Nors lieti ratlankiai, kurie yra gaminami iš aliuminio, yra brangesni, ne tokie atsparūs mechaniniam poveikiui, šie ratlankiai turi daug privalumų. Jie yra lengvi, jiems nereikia tiek daug varomosios jėgos norint išjudinti automobilį ir stabdant, todėl sutaupoma kuro ir automobilio dalys yra mažiau apkraunamos, ilgiau lieka nesusidėvėjusios. Kalbant apie apsaugomas automobilio dalis, kai yra naudojami lieti ratlankiai, verta paminėti, jog automobilis yra geriau valdomas, mažiau apkraunama pakaba, palengvinamas amortizatorių darbas, geriau aušinami stabdžių diskai. Ir, žinoma, lieti ratlankiai sukuria geresnį automobilio estetinį vaizdą. Trumpai verta aprašyti ir surenkamuosius ratlankius. Surenkami ratlankiai nesiskiria nuo lietų ratlankių, jie dažnai pagaminami iš aliuminio, tačiau atskiros surenkamųjų ratlankių detalės yra gaminamos skirtingais būdais (lieti ratlankiai gaminami išliejant arba iškalant visą ratlankio formą iš aliuminio, tuo tarpu surenkamieji ratlankiai gaminami išliejant arba iškalant kiekvieną ratlankio detalę atskirai). Surenkamieji ratlankiai populiarūs tarp lenktynininkų ir asmenų, užsiimančiu tiuningu.

Ratlankių spalva

Kaip jau ir minėta tekste, neretai ratlankius automobilio savininkai renkasi dėl estetinio automobilio vaizdo. Norint išsirinkti ratlankius dėl estetikos, patariama rinktis lietus ratlankius. Neretai automobilių savininkai renkasi ratlankius pagal automobilio stilių ir derina ratlankių spalvą prie savo techninės priemonės dizaino. Verta paminėti, jog renkantis ir prie automobilio dizaino derinant tam tikrą ratlankių spalvą, galima atkreipti dėmesį ir į praktiškumą. Tamsios spalvos ratlankiai suteikia unikalumo automobiliui bei atkreipia dėmesį, tačiau ant jų labiau matosi nešvarumai. Todėl kalbant apie nereiklumą ir laiko taupymą, šviesių spalvų ratlankiai gali būti geras ir praktiškas pasirinkimas.

Užsakymo Nr.: KMC2200053

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: