VDU bibliotekai padovanos orientalisto R. Neimanto knygų kolekciją
(c) Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Šiais metais Vytauto Didžiojo universiteto bibliotekai dovanojama reikšminga Lietuvos orientalisto a. a. dr. Romualdo Neimanto (1939–2009) per visą gyvenimą surinktų leidinių kolekcija Azijos ir Afrikos šalių tematika.

Kolekciją sudaro daugiau nei tūkstantis mokslinių ir grožinių knygų apie Azijos bei Afrikos šalių kultūras rusų, lietuvių, anglų, japonų ir kitomis kalbomis. Taip pat dovanojama ypač vertinga nuo 1959 iki 2009 metų kruopščiai rinkta ir kaupta Lietuvoje vienintelė lietuviškosios orientalistikos bibliografija kartu su publikacijų iškarpomis.

Joje – dauguma tuometiniuose lietuviškuose žurnaluose ir laikraščiuose publikuotų straipsnių apie Afriką, arabų kraštus, Armėniją, Gruziją, Indiją, Iraną, Japoniją, Kiniją, Korėją, Turkiją ir kitas Oriento šalis.

„Ši kolekcija – reikšminga dovana mūsų bibliotekai. Žymusis orientalistas atliko milžinišką darbą renkant ir sisteminant išsibarsčiusią informaciją apie Azijos ir Afrikos šalis. Tikiu, kad šios kolekcijos sukaupimas vienoje vietoje ir laisvas priėjimas visuomenei labai palengvins toje srityje dirbančių tyrėjų darbus ateityje“, – teigia VDU bibliotekos direktorė Lina Bloveščiūnienė.

Oficiali knygų dovanojimo ceremonija įvyks Azijos studijų centro organizuojamo simpoziumo „Japonologija bendrosios Lietuvos orientalistikos kontekste: istorija ir dabartis“ metu, lapkričio 3 d., 12.15 val. Istorinėje prezidentūroje Kaune (Vilniaus g. 33).

Šia proga nuo lapkričio 3 d. taip pat veiks ir dr. R. Neimanto parašytų knygų pro memoria paroda, kuri iš pradžių bus eksponuojama Istorinėje prezidentūroje, o nuo lapkričio 7 d. bus perkelta į VDU V. Biržiškos skaityklos fojė (K. Donelaičio g. 52, II aukštas).

Dovanojamas knygas ir kartoteką nuo kitų metų planuojama patalpinti Azijos studijų centre esančioje VDU bibliotekos Čiunės Sugiharos skaitykloje (Vaižganto g. 30), kuri buvo atidaryta 2009 metais.

„Azijos šalių studijos Lietuvoje negali pasigirti ypač turtinga istorija, lyginant su Vakarų šalimis, – ten jos neturėjo tokių ryškių pertrūkių ir lūžių, kokius patyrėme mes.

Romualdas Neimantas buvo viena iš keleto asmenybių, kuri XX a. 7-8 dešimtmečiais aktyviai dalyvavo orientalistikos atkūrime ir turėjo naujai praminti kelius, įveikti nepasitikėjimo užtvaras Sovietmečio sistemoje. Stebina jo kruopštumas renkant medžiagą ir užmegzti platūs ryšiai su tyrėjais visame pasaulyje, kurių dėka tuometiniam lietuviui tolimos ir nepasiekiamos šalys tapo gerokai artimesnės. Šis žmogus paliko ypač originalų pėdsaką, kuris labai savitai nuspalvino lietuviškosios orientalistikos istoriją„, – sako VDU Azijos studijų centro vadovas dr. Aurelijus Zykas.

Dr. Romualdas Neimantas (1939–2009) gimė Naujikuose (Telšių r.), 1958 m. baigė Užvenčio vidurinę mokyklą (Kelmės r.), 1975 m. baigė Vilniaus universiteto istorijos-filologijos fakultetą, kuriame įgijo žurnalisto specialybę. 1990 m. Maskvos akademiniame Rytų institute apgynė istorijos mokslų daktaro disertaciją apie Lietuvos-Indijos kultūros ryšių istoriją.

R. Neimantas dirbo „Vakarinių naujienų“, „Kauno tiesos“ ir kitose redakcijose, buvo vyriausiuoju redaktoriumi AB „Varpas“ leidykloje, dėstė pasaulio kultūros istoriją LVA, KKA, orientalistiką VDU.

Nuo 2000 m. didžiausią dėmesį skyrė kūrybiniam ir moksliniam darbui. Pagrindinė mokslo tyrimų tema – Lietuvos ir Rytų šalių kultūros ryšiai ir sąveikos. Apie tai paskelbė mokslinių ir mokslo populiarinimo publikacijų, skaitė paskaitas „Žinijos“ lektoriumuose, skaitė pranešimus mokslinėse konferencijose Lietuvoje ir užsienyje, daug keliavo po Rytų šalis.

Dr. Romualdas Neimantas išleido daugiau kaip 30 mokslo ir mokslo populiarinimo, grožinės literatūros knygų apie Rytus, įvairių Rytų šalių ir Lietuvos kultūros ryšius ir sąveikas. Domėjosi baltų etnokultūra, jos sąsajomis su Oriento civilizacijomis, kultūrų sintezės problemomis. 1959-2009 m. sukaupė vienintelę Lietuvoje Lietuvos-Oriento šalių kultūros ryšių ir sąveikų bibliografinę kartoteką, kurioje sukauptos bibliografinės kortelės, kartu su kortelėse aprašomų publikacijų iškarpomis.

Ši kartoteka – mokslinė Lietuvos orientalistikos bazė, kuria naudojasi ruošiantys disertacijas studentai ir mokslininkai, besigilinantys į Lietuvos ir įvairių Oriento šalių ryšių istoriją, Lietuvos kultūros istoriją.

VDU Azijos studijų centro informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: