© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Šiaurės Korėja yra atsiskyrusi ir su pasauliu palaiko labai minimalų kontaktą jau nuo 1953 metų. Apie ją žinome labai nedaug.

Dėl didelio informacijos stygiaus ir sunkiai prieinamų patikimų šaltinių labai lengva skleisti gandus visame pasaulyje. Žiniasklaida dažnai eskaluoja naujienas apie Šiaurės Korėjos diktatorių – Kim Jong-uną ir jo užsakomas mirties bausmes. Bet ar gandai sklindantys po pasaulį žaibišku greičiu nelieka tik gandais?

Sensacingomis žiniomis labiausiai džiaugiasi vakarų žiniasklaida

Neretai interneto platybėse bei vakarietiškoje spaudoje galima išvysti įvairių ir labai sensacingų straipsnių susijusių su Šiaurės Korėjos diktatoriumi Kim Jong-unu. Kadangi šaltinius ir faktus patikrinti labai sunku, todėl to niekas dažniausiai ir nedaro. O tada pasaulį apskrieja tokios žinios kaip, neva jis pasiuntęs myriop savo dėdę Jang Song-thaeko nužudė jį ypač žiauriai – įmetęs nuogą į duobę ir suleidęs šimtus alkanų, benamių šunų. Arba, tai, kad Jong-unas nunuodijo savo tetą Kim Kyong Hui, nes ji paprieštaravo dėl dėdės mirties. Dar žiniasklaidoje buvo pasirodę straipsniai ir reportažai, kad diktatorius už tai, kad vienas jo ištikimas generolas Hyon Yongchol užsnūdo renginio metu, užmokėjo labai didelę kainą – buvo sušaudytas iš sraigtasparnio. O kur dar gandai apie Kim Jong-uno noru ir paliepimu nužudytą popmuzikos dainininkę, jo buvusią širdies draugę Hyom Song-wol. Taip pat skandalingos naujienos neaplenkė ir 2014 metais pasirodžiusio filmo „Interviu su diktatoriumi“, galimai, pati Šiaurės Korėja dėl jų diktatorių pašiepiančio kino filmo vykdė kibernetinį išpuolį prieš pačią „Sony pictures“ kompaniją.

Vėliau sekė ne tokios populiarios ir įdomios žinios

Kyla  klausimas – ar galima tikėti, kad dėdė žiauriai sudraskytas šunų, kai vienintelis šaltinis, tai satyrinis kiniečių tinklaraštininko straipsnis? Gandai apie nunuodytą tetą taip pat paneigti, kai ši po kiek laiko pasirodė viešumoje. Tiesa, kam nuodyti tetą, jei jos vyras vis dar gyvas. Paneigta ir žinia apie generolą Hyon Yongchol, tikriausiai, jis yra gyvas ir sveikas, vėliau skelbė žiniasklaida. Po to, kai tariamai mirusi jo mergina, po metų vėl pasirodė viešumoje, apie tai žiniasklaida nebeskelbė taip garsiai – kaip apie jos mirtį. Tik gandais liko ir skandalas susijęs su „Sony pictures“ įvykdyta ataka, pasirodo kalta visai ne Šiaurės Korėja, o patys kompanijos darbuotojai, taip po kiek laiko skelbė nepriklausomi analitikai. Taigi, visos šios naujienos paneigtos.

Informacija ir jos šaltinius patikrinti sunku

Ne paslaptis, jog šios šalies kultūrą besąlygiška kontroliuoja vyriausybė, todėl toks režimas netgi priskiriamas stalininei diktatūrai. Stipriai kontroliuojamoje šalyje beveik nė vienas jos gyventojas neturi prieigos prie interneto. Be to, jie neturi arba turi, bet labai minimalų ryšį su kitomis pasaulio šalimis. Tai ar tikėti, kad diktatorius įsakė vykdyti žiaurias egzekucijas jam dirbantiems aukšto rango pareigūnams, todėl nes jie pasiskundė jo vykdoma politika? Atsakyti sunku, dėl didelės informacijos stokos, kaip yra iš tikrųjų, turbūt žino tik pats Kim Jong-unas bei jį supantys artimiausi žmonės, žinoma, tik su viena sąlyga, jei jiems dar nebuvo įvykdyta mirties bausmė.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: