© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Naujasis Delis – viena neseniai praėjusi trečiadienio popietė, kai musoniniai lietūs čaižė biuro langus Mumbajuje. Biuro viduje, kompiuterių ekranuose įsijunginėjo žinutes, pranešančias apie cikloną Phyan.

Startuolio „Little Black Book“, internetinio miesto gido, darbuotojai pradėjo panikuoti. Kai kurie namo išvyko anksčiau po to, kai į savo telefonus gavo žinutes, kad uždarinėjami keliai. Kiti siuntė žinutes savo artimiesiems, kurie gyveno ciklono Phyan ribose. Jayati Bhola, 24 – erių metų rašytoja tą vakarą organizavo labdaringą muzikos pasirodymą ir baiminosi, kad įspėjimas išvaikys svečius. Ji greitai pasitikslino orus internete ir išsiuntinėjo žinutę: „Mes planuojame tęsti! Ar lis lietus, ar švies saulė.“

Kaip išaiškėjo vėliau, ciklonas Phyan tą rugsėjo 20 – osios vakarą į Mumbajų taip ir neatėjo. Tiesa sakant, ciklonas tuo metu jau buvo praūžęs – prieš aštuonerius metus, už daugiau nei 1,400 mylių Šri Lankoje. „Gandai apie cikloną sklido metai iš metų,“ sakė Pankaj Jainas, tinklapio SMXHoaxSlayer.com, kuris tikrina Indijos socialiniuose tinkluose sklindančius gandus, kūrėjas.

Kol melagingos naujienos JAV, kaip teigiama, prisidėjo prie prezidento Trumpo pergalės rinkimuose, Indijoje, šalyje, turinčioje 355 milijonus interneto vartotojų, klaidinančios žinios tapo kasdienio gyvenimo dalimi, perdėdamos apie orų krizes, didinančios smurtą tarp kastų ir religijų, ir netgi paveikdamos visuomenės sveikatą.

Sveiko proto jausmas yra išnykęs,“-  tegia Jainas. – „Žmonės yra pasiryžę tikėti bet kuo.“

Praeitą savaitę vietiniai laikraščiai publikavo Facebook kurtas reklamas apie tai, kaip atpažinti klaidingas naujienas. Ministras Rajnath Singhas, kuris atsakingas už vidaus reikalus, kreipėsi į ginkluotas pasienio pajėgas Naujajame Delyje, patardamas jiems netikėti viskuo, kas rašoma socialiniuose tinkluose.

Daugelis Indijos klaidingų naujienų yra skleidžiama populiaria žinučių programėle „WhatsApp“. Viena žinutė, paskleista lapkričio mėnesį iškart po to, kai vyriausybė paskelbė valstybės lėšų pertvarkymą, teigė, kad naujasis 2,000 rupijų banknotas turės GPS nanomikroschemą, kuri galės rasti banknotus, paslėptus net 390 pėdų gylyje. Kitas gandas, apie druskos trukūmą lapkritį, paskatino žmones masiškai pirkti druską keturiose Indijos valstijose. Pietų Indijoje, gandas apie tymus ir raudonukės vakciną sunaikino visas vyriausybės pastangas paskatinti žmones skiepytis.

Daugelis klaidingų istorijų privedė iki smurto. Gegužę, gandai apie vaikų pagrobėjus viename kaime, iššaukė kelis linčo teismus ir septynių žmonių mirtis. Rugpjūtį, gandas apie okultizmo gaujas, kurios neva nukerta moterims kasas šiaurės Indijoje, paskleidė paniką ir viena žemesniosios kastos moteris buvo nužudyta.

Kai kurios istorijos išryškina Indijos religines ir kastų įtampas. Pavyzdžiui, šią savaitę, nuotraukos, vaizduojančios Rohingya islamistų teroristų atakas prieš hinduistus Birmoje pasklido po Indijos socialinius tinklus, paskatindamos daugumos Indijos hinduistų neapykantą.

Buvo vienas vaizdo įrašas, kur dviems žmonės buvo nukirsta galva, ir tekstas teigė, kad tai yra Indijos kariai, žudomi Pakistane. Kai radau originalų vaizdo įrašą, pasirodė, kad iš tiesų tai buvo nufilmuota per gaujų susirėmimus Brazilijoje.“ sakė Jainas. „Jie sako, kad tai yra naujienos, vaizdai, kurių žiniasklaida nerodo, ir jei tu esi tikras Indijos patriotas, tu persiųsi šią žinutę.“

Tokie gandai padėjo atsirasti naujai mažai faktų tikrintojų industrijai, kurie įkuria tinklapius tam, kad išsklaidytų kai kuriuos interneto mitus. Pratik Sinha yra buvęs programinės įrangos inžinierius, kuris įkūrė Altnews.in, faktų tikrinimo svetainę. „Klaidingų naujienų skaičius yra toks didelis, kad mes negalime varžytis kiekybe,“ teigė jis. „Todėl mes susitelkiame ties kokybe.“

Faktų tikrintojai ateina iš įvarių vietų – kai kurie yra buvę žurnalistai, kai kurie – programinės įrangos mėgėjai, kai kurie – tiesiog susirūpinę piliečiai. Daugelis klaidingų žinių atsiranda tam, kad palaikytų Indijos valdančiąją Bharatiya Janata partiją ir jos dešiniųjų pažiūrų hinduistų nacionalistų planus, teigė Jency Jacobas, , dar vieno faktų tikrinimo tinklapio boomlive.in redaktorius. „Jeigu mes nieko nedarysime, bus per vėlu,“ sakė Jacobas. „Politinės partijos džiaugtųsi galėdamos tai panaudoti savo naudai, ir mes turime įsikišti.“

Tikrinimas pasiekė šiokių tokių pergalių. Ministrai pradėjo trinti klaidinančias žinutes po to, kai pasitikrino žinias internete; pavyzdžiui viena ministerija pateikė užklausą, kai Altnews nurodė, kad viena nuotrauka, vaizduojanti ryškius prožektorius Indijos pasienyje iš tiesių buvo nufotografuota prie Ispanijos-Maroko pasienio.

2016 m. rugsėjį, Indijos turtingiausias žmogus, Mukeshas Ambanis, įkurė itin pigaus mobiliojo ryšio kompaniją „Jio“. Naujasis tinklas prieigą prie interneto pirmą kartą atvėrė milijonams žmonių. „Jio“ pigūs planai tarp 2016 m. birželio ir 2017 m. kovo padidino mobiliojo interneto naudojimą daugiau nei šešis kartus, kaip teigia „Mary Meekers Internet Trends 2017“ pranešimas.

Indijos vartotojai, internetu besinaudojantys pirmą kartą, yra itin pažeidžiami gandų, kurie cirkuliuoja socialiniuose tinkluose, sakė Jacobas. „JAV yra labiau subrendusi rinka. Indijoje, tokių žinučių persiuntimai įgyja savo atskirą gyvenimą,“ sakė jis, kalbėdamas apie vadinamąsias grandinines žinutes.

Asavari Sharma, Mumbajaus gyventoja, buvo viena iš daugelio, pasidalinusi lietaus plaunamų gatvių nuotraukomis Facebook. Ji pridėjo prierašą, kuris sakė: „Ciklonas Phyan mus pasiekė: meldžiu, kad visos geros sielos mano sąraše būtų saugios.“

Tiesą pasakius, aš niekada netikiu orų prognozėmis, nes jos niekada neišsipildo,“ sakė Sharma. „Tačiau tąkart, jie paskleidė kelias siaubingas nuotraukas neva nufotografuotas palydovu. Todėl aš turėjau tuo pasidalinti Facebooke.“

Popiet, žinios apie Phyan pasiekė valdžią. Mumbajaus krizių valdymo centras išplatino žinutę „Twitteryje“: „Kaip informavo Indijos Meteorologijos Departamentas, Mumbajuje nėra jokio ciklono pavojaus. Reikalaujame, kad piliečiai neskleistų ir netikėtų gandais.“

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: