N. Pelosi: vizitas liudija JAV „tvirtą įsipareigojimą“ Taivanui. EPA-ELTA nuotr.

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi antradienio vakarą nusileido Taivano sostinėje Taipėjuje.

Pekinas dar prieš vizitą įspėjo Vašingtoną, kad jie „sumokėtų” jei aukščiausio rango pareigūnas aplankytų Taivaną.

Nancy Pelosi nusileidimas Taipėjuje supykdė Kiniją, kuri nepripažįsta Taivano kaip nepriklausomos valstijos ir teigia, kad Taivanas yra jų teritorija.

Pelosi atvykimas į Taipėjų vėlyvą antradienio vakarą sukėlė didelę krizės riziką tarp Kinijos ir JAV.

Kinija prieš Nancy Pelosi kelionę po Aziją grasino „rimtais nemalonumais” jei JAV aukščiausio rango pareigūnė aplankytų Taivaną – to nebuvo pastaruosius 25 metus.

„JAV turės prisiimti atsakomybę ir sumokėti kainą už Kinijos saugumo pažeidimus”, – teigė Kinijos užsienio reikalų ministerijos korespondentė Hua Chunying per spaudos konferenciją Pekine.

Antradienio rytą Kinijos karo laivai ir lėktuvai ne vieną kartą buvo priartėję prie Taiwano teritorijų, teigia šaltiniai. Keturi JAV karinių jūrų laivai, taip pat ir vienas lėktuvnešis buvo dislokuoti Taivano rytų vandenyse prieš Pelosi atvykimą.

Analitikai Taivane teigia, kad Pekino reakcijos į Pelosi vizitą gali būti tiek trumpalaikės, tiek ilgalaikės.

„Galime tikėtis Kinijos didesnio kariuomenės aktyvumo kaip šaudymo pratybos, tačiau daromos tokiu būdu, kad nebūtų įsivelta į konfliktus su Taivanu arba JAV”, – teigia JAV – Taivano ryšių apžvalgininkas Džeimsas Lee.

“Kinijos kariniai laivai gali peržengti nubrėžtą ribą atsakant į Nancy Pelosi vizitą Taivane. Kad kariniai laivai įžengs į Taivano nacionalinę oro teritoriją ar jų teritorinius vandenis šansai nedideli, nes yra per didelė rizika patraukti Taivano oro pajėgų dėmesį”, – tęsė Lee.

Wen-ti Sung, Australijos Nacionalinio universiteto profesorius  samprotauja, kad Kinijos Armija turbūt naudos karines pratybas ir raketų leidimo testus, kad pademonstruotų karinę jėgą savo šalies gyventojams kaip atsaką į Pelosi vizitą Taivane.

„Kinija, siunčianti tokią žinutę, nori parodyti, kad jie turi “gebėjimą” atsakyti, bet ar šiuo metu Kinija turi intenciją atsakyti ar ne, yra skirtingas dalykas. Kinija norės įrodyti, kad jie darys veiksmus savo laiku ir noru, o ne reaguos į išorės provokacijas”, – kalbėjo Sung.

Kinija taip pat gali tęsti savo veiksmus ir po Pelosi išvykimo iš Taivano.

„Toks agresijos paaštrėjimas gali būti vienatinis atvejis, bet tai taip pat gali tapti ilgalaikiu agresijos modeliu”, – televizijos kanalui „Al Jazeera” komentavo Rossas Feingoldas, Taipėjaus politikos analitikas ir teisininkas.

Kinijos įsibrovimai į Taivano Oro Gynybos Identifikazijos Zoną, kurie padažnėjo pastaraisiais metais, buvo pavyzdys tokių agresijos paaštrėjimų, – kalbėjo Rossas Feingoldas.

„Tai gali sukelti įtampą Taivano gynybos resursuose, ir vyrams ir moterims, kurie tarnauja kariuomenėje”, – užbaigė Feingoldas.

Maskva pareiškė, kad Kinija turi visas teises imtis priemonių savo suverenitetui apginti, ir pridūrė, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkės vizitas Taivane yra „aiški provokacija“.

Kinijos pusė turi teisę imtis priemonių, būtinų apginti jos suverenumui ir teritoriniam vientisumui Taivano klausimu“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime. Maskva pridūrė, kad N. Pelosi vizitas yra „aiški provokacija“, kuria siekiama stabdyti Kiniją.

Nancy Pelosi nusileidimo išvakarėse Taivano valdžios internetiniai puslapiai buvo patyrę kibernetinės atakas iš programišių.

Oficialūs Taivano valdžios internetiniai puslapiai buvo nulaužti antradienio vakarą, dar prieš JAV Atstovų Rūmų pirmininkei nusileidžiant į Taivaną.

Nulaužtos internetinės svetainės atnaujino savo darbą po 20 minučių. Kas buvo atsakingas už šias kibernetines atakas nėra aišku.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: