Wikimedia Commons archyvo nuotr.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pažadėjo ateinantį pavasarį paspartinti NATO vadovaujamų pajėgų atsakomybės už saugumą perdavimą afganų pajėgoms; tai tikriausiai rodo, kad Amerikos pajėgų išvedimas gali būti pagreitintas.

Penktadienį susitikęs su Afganistano prezidentu Hamidu Karzai (Hamidu Karzajumi), B.Obama sakė, kad NATO pajėgos atliks “labai ribotą” vaidmenį toje šalyje po 2014 metų, ir tvirtino, kad Vašingtonas savo pagrindinį tikslą – “nukirsti galvą” tarptautiniame teroristų tinklui “al Qaeda” – pasiekė.

Abu lyderiai susitiko svarbiu momentu, baigiantis ilgam ir kruvinam karui, kai B.Obama mėgina suderinti saugią Afganistano ateitį su JAV nusivylimu karais ir troškimu skirti mažėjančius Amerikos išteklius vidaus reikalams.

“Nuo šio pavasario mūsų kariai atliks kitokią misiją – afganų pajėgų mokymo, konsultavimo ir palaikymo. Tai bus istorinis momentas ir dar vienas žingsnis visiško Afganistano suverenumo link”, – B.Obama sakė per bendrą spaudos konferenciją.

Ankstesniuose NATO planuose buvo numatyta, kad užsienio pajėgos vadovavimą kovai su Talibanu perduos šių metų viduryje. Tačiau B.Obama pasirūpino pabrėžti, kad JAV kariai toliau kausis kartu su afganais.

H.Karzai pridūrė, kad nuo ateinančio pavasario “afganų pajėgos bus visiškai atsakingos už Afganistano žmonių saugumo ir apsaugos užtikrinimą”.

“Tarptautinių pajėgų, amerikiečių pajėgų nebebus kaimuose … Užtikrinti Afganistano žmonių saugumą ir apsaugą bus patikėta afganų pajėgoms”, – sakė jis.

B.Obama, planuojantis daugumos iš 66 tūkst. Afganistane likusių JAV karių išvedimą, sakė, kad po 2014-ųjų Amerikos pajėgos vykdys “labai ribotą” misiją, apmokydamos afganų pajėgas ir užkirsdamos kelią “al Qaeda” sugrįžimui.

Tačiau jis perspėjo, kad H.Karzai, su kuriuo JAV vadovo santykiai buvo gana įtempti, turės patvirtinti saugumo sutartį, dėl kurios šiuo metu dar deramasi, suteikiančią teisinę neliečiamybę liekantiems JAV kariams.

“Mes negalėsime palikti jokių JAV karių po 2014 metų, negavę patikinimų, kad ten veikiantys mūsų vyrai ir moterys (nebus) vienaip ar kitaip pavaldūs kitos šalies jurisdikcijai”, – pažymėjo B.Obama.

H.Karzai paskelbė apie pasiektą pažangą sprendžiant kitą opų klausimą tarp abiejų šalių, sakydamas, kad lyderiai susitarė grąžinti afganų kontrolei visus sulaikymo centrus ir įtariamus teroristus, ir sakė, jog šis susitarimas bus pradėtas vykdyti netrukus, kai jis grįš į savo šalį.

Tačiau prezidentas neminėjo, kokio dydžio užsienio kontingentas būtų reikalingas Afganistano pajėgoms palaikyti.

Baltieji rūmai nurodė Pentagonui parengti planus būsimai mažesnio masto misijai Afganistane negu tikėjosi generolai. Planuojama, kad toje šalyje gali likti 3-9 tūkst. JAV karių.

Tačiau B.Obamos politikos oponentai kaltina prezidentą, kad pernelyg skubama trauktis iš Afganistano, ir perspėja, jog palikus per mažas pajėgas gali kilti pavojus laimėjimams, sunkiai iškovotiems kare, kuris nusinešė per 3 000 koalicinių pajėgų gyvybių.

Baltieji rūmai šią savaitę netgi užsiminė, jog B.Obama neatmeta galimybės, jog ateityje Afganistane neliks nė vieno JAV kario.

Tokios užuominos didina afganų nerimą, kad tarptautinės bendruomenė gali vėl apleisti jų šalį, kaip nutiko pasibaigus Sovietų Sąjungos okupacijai 1989 metais.

Tuo metu susidaręs valdžios vakuumas leido iškilti Talibanui, suteikusiam saugų prieglobstį “al Qaeda”, kuri 2001 metų rugsėjo 11-ąją įvykdė teroro išpuolius Niujorke ir Vašingtone, išprovokuodama amerikiečius smogti atgal vėliau tais metais.

B.Obama penktadienį sakė, kad nepaisant didžiulės jau 12 metų vykstančio karo finansinės ir žmogiškosios kainos, svarbu pripažinti, jog buvo kariaujama atsakant į išpuolius valstijose ir kad pagrindiniai koalicijos tikslai buvo pasiekti.

“Neabejotina, kad taikos ir klestėjimo galimybė Afganistane šiandien didesnė nei tada, kai mes įsiveržėme, – pažymėjo jis. – Ar pasiekėme viską, ką galėjome įsivaizduoti pasiekti pagal geriausius scenarijus? Galbūt ne. Žinote, tai žmonių užmojis, ir idealo nepasiekiama.”

H.Karzai penktadienį pažadėjo pasitraukti iš posto 2014 metais, pasibaigus jo antrajai kadencijai, kai vis dar esama nerimo, jog jis gali laikytis įsikibęs prezidento posto.

“Didžiausias iš mano pasiekimų, kurį pamatys Afganistano žmonės, galiausiai bus deramai, gerai organizuoti ir kišimosi netrikdomi rinkimai, kuriuose Afganistano žmonės galės išsirinkti naują prezidentą”, – sakė jis.

“Ir tikrai, aš būsiu atsistatydinęs prezidentas – ir labai laimingas atsistatydinęs prezidentas”, – žadėjo jis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: