Kamala Harris / fb.com paskyros archyvo nuotr.

Demokratų partijos kandidatas Džo Baidenas antradienį pasirinko Kalifornijos senatorę Kamala Haris kaip savo padėjėją, pirmąją juodaodę moterį, kuri varžysi dėl viceprezidento posto. Baidenas pripažino gyvybiškai svarbų vaidmenį, kurį juodaodžiai balsuotojai atliks siekdami nugalėti prezidentą Donaldą Trumpą.

Man didelė garbė pranešti, kad pasirinkau Kamalą Haris – bebaimę kovotoją ir vieną geriausių šalies tarnautojų – kaip savo padėjėją“, – per „Twitter“ platformą rašė Baidenas. Tekstinėje žinutėje rėmėjams Baidenas sakė: „Kartu su jumis mes įveiksime Trumpą.“

Pasirinkdamas Kamalą Haris, Baidenas priima buvusią demokratų pirmininko konkurentę, susipažinusią su išskirtiniu nacionalinės kampanijos griežtumu. Haris, 55 metų pirmosios kadencijos senatorė, taip pat yra viena žymiausių partijos veikėjų ir greitai tapo geriausia pretendentė į 2-ą vietą po to, kai pasibaigė jos pačios Baltųjų rūmų kampanija.

Haris prisijungė prie Baideno 2020 m. rinkimuose nacionalinės krizės metu. Koronaviruso pandemija nusinešė daugiau nei 150 000 žmonių gyvybes JAV, tai yra daug didesnis skaičius nei kitose šalyse. Pandemijos nutraukti verslai sukėlė ekonomikos žlugimą. Tuo tarpu visoje šalyje kilo neramumai, kai amerikiečiai pradėjo protestuoti prieš rasizmą ir policijos brutalumą.

Trumpo netolygus krizių valdymas davė Baidenui nemažą šansą ir jis pradeda rudens kampaniją, užimdamas tvirtą poziciją prieš prezidentą. Pridėdamas Haris, jis gali nurodyti jos įrašus tokiais klausimais kaip sveikatos priežiūra ir jos fonas teisėsaugos srityje didžiausioje šalies valstijoje.

Haris, Kalifornijos generalinė prokurorė ir apygardos advokatė, San Fransiske buvo atmesta kai kurių liberalų ir jaunesnių juodaodžių rinkėjų dėl nuosaikios pozicijos rasizmo ir brutalumo klausimais. Ji bandė rasti pusiausvyrą šiais klausimais, paskelbdama save „progresyvia prokurore“, palaikančia teisėsaugos reformas.

Šiemet viceprezidento rinkimai turi išskirtinį faktorių. Jei bus išrinktas, Baidenui sukaks 78 metai, kai jis bus inauguruotas sausį – vyriausias kada nors žmogus, einantis prezidento pareigas. Jis kalbėjo apie save kaip laikiną asmenį ir nevisiškai įsipareigojo siekti antrosios kadencijos 2024 m. Jei jis atsisakys tai padaryti, Kamala Haris greičiausiai taps pirmąja demokratų kandidate tais metais.

Gimusi Oklande, jamaikiečių tėvo ir indų motinos, Haris laimėjo pirmuosius savo rinkimus 2003 m., kai tapo San Fransisko apylinkės advokate. Vykdydama šį vaidmenį ji sukūrė pakartotinio sugrįžimo programą žemo lygio narkotikų pažeidėjams ir susidorojo su studentų sunkumais.

2010 m. ji buvo išrinkta Kalifornijos generaline prokurore, pirmąja moterimi ir juodaodžiu asmeniu, pradėjusia tokį darbą, ir sutelkė dėmesį į tokias problemas, kaip rinkos uždarymo krizė. Ji atsisakė ginti valstybės 8 pasiūlymą, kuris uždraudė tos pačios lyties asmenų santuokas ir vėliau JAV Aukščiausiasis teismas jį panaikino.

Augant jos nacionaliniam žinomumui, Haris pelnė gerą vardą kaip prokurorė. 2016 m. išrinkta į Senatą, ji greitai sulaukė dėmesio dėl savo tvirtos apklausos dėl Trumpo administracijos pareigūnų per kongreso posėdžius. Vienu įsimintinu praėjusių metų momentu Haris suklaidino generalinį prokurorą Vilijamą Barą, kai ji kelis kartus spaudė jį, ar Trumpas, ar kiti Baltųjų rūmų pareigūnai liepė jam tirti tam tikrus žmones.

Haris pradėjo savo prezidento rinkimų kampaniją 2019 m. pradžioje su šūkiu „Kamala Haris žmonėms“ su nuoroda į jos teismo salės darbą. Ji buvo viena aukščiausio lygio pretendentų ir pritraukė 20 000 žmonių į savo pirmąjį kampanijos mitingą Oklande.

Tačiau ankstyvas jos kampanijos pažadas nebuvo įgyvendintas. Jos teisėsaugos fonas paskatino kai kuriuos progresyvius asmenis skeptiškai ją vertinti ir ji pateikė komentrų, kurie rezonuoja su kraštutinėmis demokratų rinkėjų pažiūromis. Susidūrusi su lėšų rinkimo problemomis, Haris staiga pasitraukė iš varžybų 2019 m. gruodžio mėn., likus dviem mėnesiams iki pirmojo balsavimo.

Kalifornijoje buvo maža mergaitė, kuri buvo antros klasės dalis, integruota valstybinėje mokykloje. Ji buvo vežama autobusu į mokyklą kiekvieną dieną“, – sakė ji. „Ir ta maža mergaitė buvo aš“.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: