EPA-ELTA nuotr.

Izraelio ir „Hamas“ paliaubos trečiadienį tęsiasi šeštą dieną, po to, kai išvakarėse mainais į palestiniečių kalinius buvo paleista dar viena grupė įkaitų, o tarpininkai siekia „tvaresnių“ paliaubų.

Antradienį 48 valandomis pratęsus pradines keturių dienų paliaubas, iš Gazos Ruožo buvo išlaisvinta nauja 12 įkaitų grupė, o Izraelis paleido 30 palestiniečių.

Vėliau trečiadienį prasideda paskutinės pratęsto susitarimo 24 valandos, per kurias tikimasi dar kartą apsikeisti įkaitais į kalinius, tačiau tarpininkaujantis Kataras sakė, kad tikisi tvaresnio susitarimo.

„Dabar visas mūsų dėmesys ir viltys nukreiptos į tai, kad būtų siekiama tvarių paliaubų, kurios taptų prielaida tolesnėms deryboms ir galiausiai šio karo užbaigimui“, – Dohoje surengtoje spaudos konferencijoje sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Majedas Al Ansari.

„Tačiau dirbame su tuo, ką turime. O šiuo metu turime susitarimo nuostatą, pagal kurią galime pratęsti dienų skaičių, jei „Hamas“ gali garantuoti bent 10 įkaitų paleidimą“, – sakė jis.

Ši nuostata leido pratęsti susitarimą dviem dienomis, pagal jį praėjusią naktį iš Gazos Ruožo buvo išlaisvinti 10 Izraelio įkaitų ir du tailandiečiai, kurie buvo išlaisvinti ne pagal susitarimą.

AFP žurnalistas matė, kaip kaukėti ir ginkluoti „Hamas“ ir „Islamo džihado“ kovotojai Rafoje, netoli sienos su Egiptu, perdavė įkaitus Raudonojo Kryžiaus pareigūnams.

Visi išlaisvinti Izraelio įkaitai buvo moterys, įskaitant 17-metę Mią Leimberg, kuri su motina ir teta grįžo į Izraelį. Jos visos buvo pagrobtos iš Nir Yitzhak kibuco, o paleista paauglė buvo pastebėta rankose laikanti savo šunį Bellą.

Kol kas tiesioginių pranešimų apie įkaitų laikymo sąlygas nedaug, tačiau pirmadienį paleisto 12 metų Eitano Jahalomi močiutė sakė, kad berniukas 16 dienų buvo laikomas vienutėje.

„Tos dienos, kurias jis praleido vienas, buvo siaubingos, – Izraelio naujienų svetainei „Walla“ sakė Estera Jaeli. – Dabar Eitanas atrodo labai užsisklendęs“.

„Didelė bado grėsmė“

Iki šiol pagal susitarimą iš Gazos Ruožo išlaisvinta 60 Izraelio įkaitų, o vienas Rusijos ir Izraelio pilietis, 20 tailandiečių ir vienas filipinietis išlaisvinti ne pagal susitarimą.

Mainais į juos buvo paleista 180 palestiniečių kalinių (visos moterys ir nepilnamečiai). Tarp jų buvo ir 14 metų Ahmadas Salaima, grįžęs į savo namus Rytų Jeruzalėje, kur jį sveikino ir apkabino giminaičiai.

„Kai Ahmedas buvo kalėjime, negalėjome jo aplankyti, nors jis yra jauniausias palestiniečių kalinys, jam vos 14 metų“,–- sakė jo tėvas Nayefas.

Paliaubų susitarimas leido laikinai sustabdyti kovas, prasidėjusias spalio 7 dieną, kai „Hamas“ surengė išpuolį, per kurį Izraelyje žuvo 1 200 žmonių, daugiausia civilių, teigia Izraelio pareigūnai.

Pasak „Hamas“ atstovų, per vėlesnę Izraelio oro ir sausumos kampaniją Gazos Ruože žuvo beveik 15 000 žmonių, o didelė dalis teritorijos šiaurėje tapo negyvenama.

Pasaulio maisto programa (WFP) antradienį įspėjo, kad Gazos gyventojams gresia „didelis bado pavojus, jei WFP negalės užtikrinti nuolatinės galimybės gauti maisto“.

Agentūros direktorius Artimiesiems Rytams sakė, kad sąlygos teritorijoje yra „katastrofiškos“, o JT vaikų agentūros UNICEF atstovas sakė, kad pagal paliaubų susitarimą į Gazos Ruožą patekusios pagalbos „neužtenka net skubiausioms reikmėms“.

Dėl sunkios humanitarinės padėties padidėjo spaudimas, kad būtų ilgam sustabdytos ar net nutrauktos kovos, nors Izraelis leido suprasti, kad paliaubas laiko trumpa pertrauka, kuria siekiama užtikrinti įkaitų išlaisvinimą prieš tęsiant karą.

CŽV vadovas ir Izraelio žvalgybos agentūros „Mossad“ direktorius atvyko į Dohą aptarti paliaubų su Kataro ministru pirmininku, sakė apie jų vizitą informuotas šaltinis, prašęs neskelbti jo pavardės dėl derybų jautrumo.

Diskusijomis siekiama „plėtoti pažangą, padarytą įgyvendinant susitarimą dėl humanitarinės pauzės pratęsimo, ir pradėti tolesnes derybas dėl kito galimo susitarimo etapo“, – pridūrė šaltinis.

Živilė Aleškaitienė (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: