Vera Lytovchenko / asmeninio archyvo nuotr.

Vera Lytovčenko iš savo slėptuvės antrajame pagal dydį Ukrainos mieste Charkove tapo socialinės žiniasklaidos sensacija, nes jos smuiko pasirodymai padeda bent kelioms minutėms pamiršti karą.

Jos atliekamos Vivaldžio ir ukrainietiškos melodijos sukėlė laviną paramos žinučių iš viso pasaulio, ir ji pasinaudojo šiuo dėmesiu, kad pradėtų rinkti lėšas.

„Aš nesu gydytoja, kareivė ar politikė. Aš tiesiog groju smuiku“, – teigia V. Lytovčenko.

„Nenoriu jaustis bejėgė. Noriu padėti savo draugams ir muzikos mokytojams, kurie neteko namų, darbo, instrumentų“, – pridūrė atlikėja.

Charkovo operos orkestro solistė, 39 metų moteris sakė, kad ją įkvėpė vienas jos mokinys, kuris grojo smuiku žmonėms, pasislėpusiems metro.

Nuo to laiko, kai miestas netoli Rusijos sienos buvo smarkiai bombarduojamas, ji kartu su dar 11 žmonių, įskaitant vaikus ir senelius, gyvena rūsyje.

„Laikau save labai privilegijuota, nes esu rūsyje, kur turime šildymą, elektrą, maisto. Yra žmonių, kuriems ne taip pasisekė“, – sakė ji.

Padėti savo šaliai per muziką siekia ir 20-metis Ilja Bondarenko, kuris nufilmavo save slėptuvėje, smuiku grojantį ukrainiečių liaudies dainą „Verbovaja doščečka“.

Per vaizdo montažą prie jo prisijungė 94 smuikininkai iš 70 šalių, įskaitant visą Miuncheno kamerinio orkestro smuikų skyrių, taip pat devyni jo tautiečiai.

„Muzika turi galią“

Klipas tapo visuotinai paplitęs po to, kai juo pasidalijo Londono simfoninis orkestras – vien socialiniame tinkle „Facebook“ jis sulaukė daugiau kaip 3,6 mln. peržiūrų – tai buvo kampanijos „Smuikininkai Ukrainai“, kuria buvo renkamos lėšos karo aukoms, dalis.

„Muzika turi galią, o Ukrainos muzikantai dabar yra kariai jų mūšio lauke“, – sakė Bondarenko, kuris su močiute prisiglaudė Lvovo srityje Vakarų Ukrainoje, bet tebesijaudina dėl savo tėvų, įstrigusių Žytomyre, arčiau Kijevo.

Kijevo konservatorijoje kompoziciją studijavęs Bondarenka savo instrumentą laiko „pasipriešinimo ginklu“.

„Savo muzika galiu padaryti daugiau nei ginklais“, – sakė jis.

Projektą organizavusi Londono simfoninio orkestro smuikininkė Kerenza Peacock sakė, kad kai kurie smuikininkai atsiprašė negalintys dalyvauti, nes vyksta į frontą.

„Yra daug muzikantų, kurie paėmė į rankas ginklą, kad apgintų mūsų šalį“, – patvirtino iš Kijevo srities į Lvovą išvykusi 23 metų Marija Klymenko.

Ji paskelbė vaizdo įrašą instagrame, kuriame kartu su kolega gitaristu Jurijumi Bikbajevu groja ukrainietišką lopšinę – tačiau vaizdo ryšiu, nes jis įstrigo sostinėje.

„Jis liko Kijeve ir užsandarino savo buto langus, kad apsisaugotų. Norėjome grįžti prie ryšio, kurį turėjome prieš karą“, – sakė ji.

„Pasirinkau šią lopšinę, nes mama ją dainavo man, kad nuramintų, kai buvau kūdikis. Ir noriu, kad žmonės, žiūrintys vaizdo įrašą, pajustų ramybę savo širdyse“.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: