Beveik visą praėjusį šimtmetį POP muzika tvirta sąvoka, turinti dvi skirtingas reikšmes: visų pirma, tai – klausoma muzika, kuri yra populiari; antra – tai yra žanras, turintis specifines savybes ir išsiskiriantis iš kitų. Ir išties, gerą laiką šios dvi skirtingos reikšmės puikiai papildė viena kitą, pavyzdžiui, jas puikiai įkūnijo tokios dainos kaip „Umbrella“ ar „Paparazzi“.

Situacija kito ypač nuo 1980 metų, kai POP muzika išgyveno tikrai stebuklingą laiką: POP muzikos žvaigždės buvo tiesiog dievinamos, jos nešė kultūros vėliavą, buvo kažkuo išskirtinės ir turėjo milžiniškus būrius gerbėjų.

Vis dėlto per pastaruosius metus, kuomet internetas turi tokią milžinišką svarbą nūdienos pasaulyje, POP muzikos žvaigždžių populiarumas smarkiai prislopo. Pastaraisiais metais populiariosios muzikos laukas sėkmingesnis pasirodė reperiams ar „Cardi B“ nei, pavyzdžiui, puikiai žinomai atlikėjai Taylor Swift. Verta pasakyti ir tai, kad tokios POP žvaigždės kaip Kesha, Billie Eilish subūrė didžiulį savo gerbėjų ratą, tačiau taip ir netapo tokiomis pasaulinėmis žvaigždėmis kaip Madona ar Lady Gaga. Galimas daiktas, kad Gaga yra paskutinė pasaulinė POP muzikos ikona. Visgi galbūt išimtys yra – Bruno Marsas ar The Weeknd kurie iki šiol bando imituoti nusistovėjusią popžvaigždžių formulę. Bet kuriuo atveju, galima drąsiai teigti vieną dalyką – popmuzika šiomis dienomis nėra tai dėl ko visi eina iš proto. Ji tapo kažkuo kasdienišku ir įprastu.

Pats žodis „POP“ savaime diktuota tai, kad šis dalykas – populiarus ir madingas, kas reiškia dėmesio atkreipimą į tam tikras tendencijas. Taip pat verta pasakyti ir tai, kad šis žanras neabejotinai reikalauja aukščiausios klasės prekės ženklo, kuris siejamas su tokiomis legendomis kaip Michaelas Jacksonas ar Madonna. Šie atlikėjai puikiai apibrėžė „POP žvaigždės“ sąvoką, į kurią įeina fantastiškas virtuoziškumas, išskirtinumas, sceninis įvaizdis ir kitos svarbios sudedamosios dalys.

Be abejo, būtų neteisinga sakyti, kad sulig šių atlikėjų karjerų finišu baigėsi POP muzika, anaiptol, per ateinančius 40 metų ant scenos išvydome tokius atlikėjus kaip Britney Spears, Beyonce, Chrisas Brownas, Jennifer Lopez ir kitus, kurie buvo sukurti pagal Michaelo Jacksono ir Madonnos pasiūlytą modelį.

Vis dėlto per pastaruosius metus šioje sferoje buvo neišvengta nemenkų sutrikimų: daugelis šių žvaigždžių dainų, netgi nepaisant to, kad buvo panaudotos filmuose, tapo visišku šnipštu. Nesėkmingus albumus išleido tiek Katty Perry, tiek Miley Cyrus ir Justinas Timberlake‘as. Netgi tokia atlikėja kaip Beyonce neblizga ryškiausiomis spalvomis.

Verta išskirti prieš tai paminėtą reperę „Cardi B“, kuri pastaraisiais metais tapo itin populiari. Nuo striptizo šokėjos – iki socialinio tinklo „Instagram“ garsenybės, tapusios tikra repo sensacija. „Cardi B“ išgarsėjo su daina „Bodak Yellow“, kuri POP buvo vien dėl savo didžiulio populiarumo. Savo pasiekimais džiaugėsi ir pati reperė, teigdama: „Aš daugiau nebešoku, aš uždirbu pinigus“.

Be abejo, kalbant apie POP muzikos žvaigždes, negalima nepaminėti ir Drake‘o, kuris taip pat yra puikus nūdienos prekės ženklas. Nors „Drake‘as dažnai dainuoja, visų pirma, jis yra reperis, simbolizuojantis tvirtą hip-hopo ryšį su popkultūra. Šis atlikėjas scenoje mažai šoka, ir, nors jo judesiai ir pasirodymai ant scenos yra išskirtiniai, nuo Michaelo Jacksono formulės jis yra nutolęs pakankamai toli. Taip pat pažymėtina, kad būtent Drake‘ui pavyko sulaužyti Jacksono rekordą – daugiausiai savaičių, praleistų topų viršūnėje.

Tiesa, čia veikia daug veiksnių. Didžiulis albumų pardavimas, kuris kadaise buvo POP žvaigždžių etalonas, nuosekliai byrėti pradėjo nuo 200-aisiais sprogusio MP3 pasirodymo. Be to, visuomenė, skirtingai nei įrašų kompanijos, dabar turi galimybę pasirinkti hitus itin paprastai – leisdama muziką per „Youtube“, „Spotify“ ar kitais kanalais. Radijas – taip pat vis dar svarbus statistikos rodiklis, tačiau jis neturi tiek įtakos, kiek turėjo anksčiau. Taip, tokia aplinka daugeliui atlikėjų ilgesniam laikui leidžia išlaikyti savo karjerą, tačiau ji tuo pat metu yra reaktyvi – aukštumas pasiekti žymiai sunkiau.

Kaip bebūtų, jei kalbame apie POP muzikos tendencijas, viena ryški išimtis čia yra – Bruno Marsas. POP muzikos žvaigždės visuomet remiasi savo pirmtakais, tačiau dar niekas to nebuvo padaręs taip įžūliai, kaip Marsas, kuris tiesiog meistriškai pasitelkė Jacksono klipų ir judesių stilistiką, kas jam puikiai pavyko. Vis dėlto verta palikti atvirą klausimą: ar tai nėra beviltiškas paskutinis mirštančios veislės dusulys?

Tad kyla klausimas, ar POP muzika vis dar yra populiari? Aišku yra tai, kad ji dar nėra atsitraukusi ir bus įdomu stebėti, kaip šis žanras gyvens toliau. Bet kuriuo atveju, toks buvusių žvaigždžių šlovės siekimas nebūtinai prailgina tokio žanro egzistavimą ar populiarumą – taip, tokie atlikėjai gimsta galbūt kartą per 1000 metų, tačiau šis žanras reikalauja kažko naujo. POP muzika – nuolat kintantis ir neapibrėžiamas dalykas, kurio ateitis kelia klausimų ir kviečia diskusijai.

Taip pat skaitykite: 90-jų muzikos ikonos: „The Cardigans“, „Texas“ ir „The Cranberries“

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: