Netflix

Daugelis esame girdėję apie kultinį serialą „Keisti dalykai“ (angl. „Stranger Things“), tačiau turbūt mažai kas žino apie du kūrėjus, kurie slypi už šio serialo – dvynius, brolius Dufferius, itin talentingus vyrukus, kurie tiesiog daro stebuklus kurdami šį serialą.

Mattas ir Rossas Dufferiai dažnai vadinami tiesiog broliais Dufferiais. Gimę 1984 metais, vasario 15 dieną Jungtinių Amerikos Valstijų mažame miestelyje – Dareme, būdami vos trečioje klasėje jie jau pradėjo kurti filmus su tuo metu tėvų padovanota „Hi8“ filmavimo kamera. Vėliau abu studijavo Chapmano Universiteto Dodžo kino ir medijų menų koledže, kurį baigė 2007 metais.

Dar vaikystėje pradėję savo kaip filmų kūrėjų karjerą koledžo laikais jie ją tęsė toliau. 2005 metais jie parašė savo pirmąjį trumpametražį filmą „Mes visi krentame“ (angl. „We All Fall Down“). Vėliau sekė dar keletas, tačiau nei vienas jų nebuvo toks populiarus ir tiek susidomėjimo sulaukęs filmas kaip jų 2015 metais sukurtas serialas „Veivardo pušynas“ (angl. „Wayward Pines“) ar 2016 metais išleistas „Keisti dalykai“.

Mattas and Ross Dufferiai / Wikimedia Commons Gage Skidmore (CC BY-SA 3.0)

Sunki pradžia

Įgavę patirties televizijoje po trumpametražių filmų kūrimo, broliai nusprendė pabandyti sėkmę serialų kūrime. Netrukus jie pradėjo siūlyti savo „Keisti dalykai“ scenarijų kabelinių tinklams. Pasiūlė gal 15-20 skirtingų kabelinių, tačiau visos jų atmetė jų scenarijų vien dėl to, kad siužete pagrindiniai veikėjai buvo vaikai, kurie jų manymu nesudomintų žiūrovų. Broliams buvo siūloma atsisakyti vaikų seriale arba serialą padaryti labiau tinkamą vaikams.

Tiesa pradžioje serialas vadinosi visai kitaip: „Montauk“ ir buvo pasakojama apie Niujorke esantį miestelį Montauk. Montauko miestas buvo pasirinktas, nes buvo pagarsėjęs dėl daugybės sąmokslo teorijų ir vykdomų slaptų vyriausybės eksperimentų. Tačiau vėliau buvo pasirinktas išgalvotas Hawkinso miestelis. Taip kūrėjai turėjo dar didesnę laisvę kuriant ir išgalvojant dalykus serialo siužete.

Danas Cohenas, „21 Juosta“ kompanijos atstovas, 2015 metų pradžioje jų scenarijuje įžvelgė kažką, ko niekas kitas nematė ir įsigijo teisę į serialą, o broliams suteikdamas visas autorines teises.

Serialas apie 80-tųjų pop kultūrą, paauglių gyvenimus ir keistus dalykus vykstančius aštuntojo dešimtmečio Indianos valstijoje, Hawkinso miestelyje, sulaukė itin greito pasisekimo.’

Serialo „Keisti dalykai“ idėja

Idėja parašyti „Keisti dalykai“ broliams Dufferiams kilo iš filmo „Kaliniai“ (2013) (angl. „Prisoners“), kuriame pateikiamos moralinės kovos, kurias išgyvena tėvas, kai pagrobiama jo dukra. Tačiau broliai nusprendė išplėsti šią koncepciją į aštuonių valandų serialą.

Tiesa broliai pasirinko ne kaip įprasta 22 serijų formatą, o 8, kadangi nerimavo, kad 22 serijų sezonas gali televizijos žiūrovams būti „per sunkus“ ir per daug ištęstas.

„Keistais dalykai“ kūrėjai norėjo pristatyti idėją apie „vaikiškus jausmus“, kuriuos galėtų pasiūlyti žiūrovui, ir žaidė mintimi apie pabaisą, galinčią sunaikinti žmones. Broliai manė, kad šių dalykų derinys „buvo pats geriausias dalykas“.

Rossas Dufferis / Wikimedia Commons Gage Skidmore (CC BY-SA 3.0)

Kalbėdami apie serialo siužeto rašymą pagrindiniams veikėjams – vaikams, broliai Dufferiai laikė save taip pat kitų mokinių atstumtais vidurinėje mokykloje, todėl jiems buvo lengva rašyti Maikui ir jo draugams, o ypač Barb.

Savo seriale rašytojai norėjo perteikti tą specifinį jausmą jį žiūrint, kuomet norisi žiūrėti vis kitą ir kitą seriją. Tačiau pripažįsta, kad pradėję dirbti jau su „Keisti dalykai“ siužeto rašymu serialo kūrimui, tai buvo vienas iš sunkiausių uždavinių: „Didesnės diskusijos, ypač pradžioje, buvo apie tai, kaip užfiksuoti šių filmų pojūtį“ dalinosi Rossas.

Mattas Dufferis / Wikimedia Commons Gage Skidmore (CC BY-SA 3.0)

Taip pat priduria, kad dėl žaibiško televizijos produkto kūrimo tempo nebelieka laiko tiesiog pasimėgauti, apjungti kažkokio kito filmo detales. „Dažniausiai tu tiesiog bandai papasakoti istoriją, leisdamas veikėjams nurodyti, kur viskas vyksta.“ sakė Mattas.

Didele įtaką serialo sukūrimui turėjo Stephano Kingo romanai, taip pat filmai, kuriuos prodiusavo Stevanas Spielbergas, Džonas Karpenteris, Davidas Lynchas, Wesas Cravenas ir Guillermas del Toro: „Žvaigždių karai“, „Ateivis“, „Pasilik su manimi“. Taip pat kompiuteriniai žaidimai „Tylos kalnas“ (ang. Silent Hill“), „Tamsios sielos“ (angl. „Dark Souls“) ir kiti.

Apkaltinti idėjos vagyste

2018 metais filmų kūrėjas Charlis Kessleris broliams Dufferiams padavė ieškinį, teigdamas, kad šie pavogė serialo idėją iš jo trumpametražio filmo „Montauk“. Jo filme taip pat buvo pasakojama apie dingusį berniuką, karinę bazę, kurioje buvo atliekami keisti eksperimentai bei pabaisą iš „kitos pusės“.

Kessleris tvirtino, kad broliai Dufferiai pasinaudojo jo idėjomis kurdami serialą „Keisti dalykai“ ir siekė trečdalio pajamų, kurias šie uždirbo iš serialo.

Brolių Dufferių advokatas pareiškė, kad jie niekada nematė Kesslerio filmo ir su juo apie filmą niekada nekalbėjo. Taip pat pridūrė, kad Kessleris neįsigilino į jų serialo „Keisti dalykai“ koncepciją. 2019 m. balandžio mėn. teisėjas atmetė sutrumpintą nuosprendį dėl brolių Dufferių, todėl Kesslerio ieškinys buvo nagrinėjamas teisme.

Prieš pat teismo procesą, kuris turėjo prasidėti 2019 m. gegužę, Kessleris atsiėmė savo ieškinį, išgirdęs pareiškimus ir pamatęs dokumentus dar iš 2010 metų, kurie jam parodė, kad Dufferiai patys sugalvojo „Keisti dalykai“ serialo idėją, kadangi jo filmas „Montauk“ buvo išleistas tik 2011 metais.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: