Elizabeth Holmes / YouTube nuotr.

Elizabeth Holmes – JAV mokslininkė sukūrusi kraujo tyrimų prietaisą, įtikinusi investuotojus ir visą pasaulį, jog jos išradimas sukels perversmą medicinos pramonėje. Tačiau vėliau atliktas John Carreyrou žurnalistinis tyrimas atskleidė E. Holmes melus bei jos sukurtos technologijos neefektyvumą. Amerikietė Elizabeth Holmes už sukčiavimą ir investuotojų apgaudinėjimą 2022 metų lapkričio mėnesį buvo nuteista 11 metų kalėjimo, o savo laisvės atėmimo bausmę pradėjo atlikinėti šių metų gegužės 30 dieną.

Elizabeth Holmes Silicio slėnio startuolį “Theranos” ikūrė 2003 metais, būdama vos 19 metų, ji siekė pakeisti medicinos pramonę, padaryti perversmą medicinoje, sukurdama inovatyvų kraujo tyrimų sistemos aparatą – skaitytuvą, leidžiantį iš nedidelio kraujo kiekio išanalizuoti pacientų kraujo duomenis, parodyti rodiklius ir diagnozuoti ligas.

Prietaiso, panašaus į cukriniu diabetu sergančių pacientų naudojamą prietaisą, skirto gliukozės kiekiui kraujyje stebėti, veikimo principas – pacientas prasiduria pirštą, gautą kraujo mėginuką įdeda į kasetę, tuomet į skaitytuvo angą, skaitytuvas „perskaito“ signalą, o tada pateikia rezultatus.

„Theranos“ generalinė direktorė Elizabeth Holmes buvo numačiusi skaitytuvus ir kasetes laikyti pacientų namuose, kad jie galėtų nuolat pasitikrinti savo kraują, o rezultatai turėjo būti automatiškai siunčiami į paciento gydytojo kompiuterį.

Tokia Elizabeth Holmes vizija susižavėjo daug įvarių sričių specialistų, verslininkų, investuotojų, per lėšų pritraukimo etapą bendrovė savo akcijų pardavė už daugiau kaip 9 mlrd. dolerių, o pačios Elizabeth turtas išaugo iki 4,5 mlrd. Tačiau tyrimų žurnalisto J. Carreyrou dėka paaiškėjo tai, jog ši „Theranos“ technologija iš tiesų buvo klaidinga, neefektyvi, ji deramai neveikė, o generalinė direktorė visus apgaudinėjo.

Youtube archyvo nuotr.

Holmes 2023 metų gegužės 30 dieną Teksaso valstijos kalėjime pradėjo atlikinėti savo 11,5 metų bausmę. Kaliniai federaliniame kalėjime turi atlikti bent 85 proc. bausmės, o tai reiškia, kad Holmes bus įkalinta mažiausiai 10 metų. Kaip dabar paaiškėjo, Elizabeth Holmes tam, jog išvengtų bausmės atlikimo, planavo palikti šalį. Prokurorai teigia, kad E. Holmes buvo įsigijus bilietą į Meksiką be plano sugrįžti atgal.

Pranešama, kad Elizabeth Holmes yra įpareigota grąžinti apie 452 mln. tiems asmenims, kuriuos apgaudinėjo savo įmonės kūrimo ir veikimo procese. Federaliniai prokurorai teigia, kad Holmes nukentėjusiems turėtų sumokėti bent 10 proc. savo atlyginimo arba 250 dolerių per mėnesį, atsižvelgiant į tai, kuri suma bus didesnė, po to, kai moteris bus paleista iš kalėjimo.

Teismui pateiktoje byloje E. Holmes advokatai teigė, kad „vyriausybės prašyme nėra jokio pagrindo mokėjimo struktūrai“. Taip pat moters advokatas teigė, jog Holmes turi „ribotas finansines galimybes“ ir neturėtų mokėti pinigų, kai ji bus išėjusi į laisvę.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: