Serialo "Ted Laso" kadras

Praeitais metais Apple TV pasirodė 20 apdovanojimų nominuota ir daugybę susišlavusi komiška drama „Tedas Laso“ (Ted Lasso) su lietuvių kilmės aktoriumi Džeisonu Sudeikiu priešakyje. Joje pasakojama apie amerikietiškojo futbolo trenerį, atvykusį iš Amerikos treniruoti vienos iš Anglijos futbolo komandų. Tedui Laso tenka susidurti ne tik su daug kultūrinių skirtumų, tačiau ir susidraugauti su atšiauriais europiečiais.

Sakoma, kad pirmasis įspūdis yra teisingiausias, o šaukštas deguto gali sugadinti statinę madaus. Ar tikrai tai tiesa? Pirmojoje serijoje pasirodė, kad trūksta konflikto. Kiekvieno pasakojimo varomoji jėga, priežastis, dėl kurios žiūrovas neišjungia ekrano, yra konfliktas. Tačiau mes esame pratę prie tikrų dramų, kuriose gėris ir blogis varžosi vienas su kitu mušdamiesi, šaudydamiesi ar svaidydamiesi žaibais. Kita vertus, tikrame gyvenime pilna konfliktų, o gatvėje ne kas dieną pamatysi muštynes ar susišaudymą. Todėl nepasidavusi ir perėjusi prie kitų serialo epizodų patyriau, kad būtent santykių periperijos ir yra šio kūrinio varikliukas.

Seriale, pavadintame „sporto drama“, kurioje viskas sukasi apie futbolą, beveik netenka stebėti futbolo varžybų. Rodomi trumpi epizodai, kaip kažkas muša įvartį ar baudinį, perduoda kamuolį ar bėgioja, tačiau kamera dažniausiai mums rodo varžybų užkulisius – žaidėjų rūbinę, trenerių pasitarimų kambarį. Visos akys krypsta į personažų asmeninį gyvenimą. Taigi jeigu rinkdamiesi žiūrėti „Ted Lasso“ tikitės pamatyti gerų rungtynių, teks nusivilti.

Tedas Laso, amerikietiško futbolo treneris, atvyksta į Angliją treniruoti „Ričmondo“ komandos, kuri nėra laimėjusi nė vieno išskirtinio apdovanojimo, tačiau turi milžinišką būrį sirgalių. Laso yra sutinkamas kaip pajuokos objektas, nes beveik neišmano europietiško futbolo taisyklių ir taktikų, kai kurie žaidėjai į jį irgi žiūri skeptiškai, o viršininkė netgi trokšta, kad jis susimautų, nes sužlugdydama klubą, kuris anksčiau priklausė jos buvusiam vyrui, jam atkeršytų. Tuomet kodėl pradžioje atrodo, kad nėra konflikto? Ogi Tedas Laso turi vieną labai stipriai pasireiškiančią savybę – beribį optimizmą. Kad ir kas nutiktų, atrodo, kad tai nuo jo nubėga kaip vanduo nuo žąsies.

Nors Tedas Laso nėra prieštaringas veikėjas, negalima teigti, kad jis yra neįdomus. Žiūrint serialą man didžiąją dalį laiko norėjosi šypsotis. Pagrindinis veikėjas vis mėto juokelius, kurie kartais galbūt gali būti sunkiau suprantami neamerikietiškai auditorijai, kadangi juokeliai ne tik lengvi, tačiau reikalauja išmanyti kontekstą, o Laso ekspresija ne vienam sukels tokį jausmą, lyg šį žmogų pažinotumėt asmeniškai ir jis būtų senas jūsų draugas. Juo labiau kad Tedas Laso turi pietietišką būdą. Kai kuriems kitiems veikėjams jo draugiškumas atrodo perdėtas, tačiau atkaklios trenerio pastangos užkariauti kiekvieno sutiktojo širdį nenueina veltui.

Šypseną kelia ne tik Tedo Laso asmenybė, tačiau ir teigiamos energijos banga, kuri sklinda iš viso pasakojimo. Pagrindinis trenerio šūkis – „Tikėk!“ Jis moko, kad visai ne pergalė yra svarbiausia šiame gyvenime, o tai, kaip mes padedame vieni kitiems tapti geriausiomis savo pačių versijomis. Išties visa komanda ir su ja susiję žmonės yra kaip viena didelė šeima, ir jeigu jūs grįžtate namo po sunkios darbo dienos arba turite kitokių problemų gyvenime, prisėsti pažiūrėti „Tedą Laso“ bus kaip balzamas širdžiai, nes būna, kad ne taip ir dažnai pasitaiko pamatyti tokius gražius žmonių santykius, kuriuose visi stengiasi vieni kitus palaikyti ir vieni kitais rūpinasi. Ypač gerai nuteikia kalėdinė serija. Blogis moka trumpam prikaustyti dėmesį, tačiau visi giliai širdyje trokštame gėrio, o šis serialas būtent jo ir yra pilnas.

Kitas aspektas, kurį įdomu pastebėti, kad serialas yra apie gana vyrišką sportą, tačiau jame nerasime toksiško vyriškumo. Vyriški personažai neslepia jausmų. Nors kartais jiems ir nejauku juos išsakyti, vis dėlto jie moka kalbėti apie jausmus, juos parodyti. Vyras nebijo apkabinti vyro, paklausti patarimo dėl santykių, išsipasakoti savo bėdas, kartais net ašarą nubraukti. Ir seriale nedaroma prielaida, kad tai vyrą daro mažiau vyrišku. Maža to, tai geras pavyzdys vyrukams, kaip išlaikyti savo emocinę sveikatą geros formos.

Kiekvienas personažas yra išties gerai sukurtas – turi savo motyvaciją, išskirtinį būdą ir mąstymą. Rojus Kentas, pikčiurna vyresnio amžiaus futbolininkas, kuris po savo šiurkščia išvaizda slepia švelnią prigimtį. Kylė, čiauškutė reklamos specialistė, visiems padedanti, užjaučianti, suprantanti ir bandanti tapti stipria nepriklausoma moterimi. Džeimis Tartas, bjauraus charakterio jauna futbolo žvaigždė, kuri, pasirodo, turi problemų šeimoje ir dėl to prarado nuovoką, kas yra teisinga.

Rebeka, įskaudinta futbolo klubo prezidentė, kurios daug kas bijo, tačiau iš tiesų ji pati bijo būti ir vėl įskaudinta. Visi turi po kokią nors problemą. Netgi Tedas Laso, kaip vėliau išaiškėja, už savęs paliko skaudžią praeitį, kuri vis dar jį persekioja. Vienaip ar kitaip seriale nėra blogų veikėjų. Jei kas nors elgiasi blogai, vadinasi, jis buvo įskaudintas. O tai yra visiškai realu, kadangi paprastai skausmas gimdo pyktį. Taigi serialas yra ne tik apie santykius tarp draugų, mylimųjų ir bendradarbių. Tai serialas ir apie tai, kaip žmonės sutaria su pačiais savimi.

Kaip greičiausiai galima spėti iš pavardės, Džeisonas Sudeikis, vaidinantis Tedą Laso, turi lietuviškų šaknų – jo tėvas yra pusiau lietuvis, pusiau airis. Aktorius gimė Virdžinijoje, tačiau su šeima vėliau persikraustė į Kanzasą, kurį vadina savo namais, taigi jis ne tik seriale vaidina pietietį, tačiau iš tikrųjų yra kilęs iš pietų. Savo karjerą pradėjo improvizacinėse komedijose, o nuo 2003 metų pradėjo rašyti laidos Saturday Night Live scenarijus. Suvaidino dar daugelyje filmų, tačiau „Tedas Laso“ jam pelnė daugiausiai apdovanojimų: laimėjo „Geriausio komiško serialo“ Outstanding Comedy Series), „Geriausio pagrindinio komedijų aktoriaus“ (Outstanding Lead Actor in a Comedy Series), „Auksinio gaublio“ apdovanojimą už geriausią televizinių komedijų vaidybą (Golden Globe Award for Best Actor in a TV Comedy Series) ir Kino aktorių gildijos apdovanojimą už geriausią komedijų vaidybą“ (Screen Actors Guild Award for Outstanding Actor in a Comedy Series).

Maža to, Hannah Waddingham, kuri vaidina Rebeką Velton, ir Brett Goldstein, vaidinęs Rojų Kentą, laimėjo Primetime Emmy statulėles už geriausių antraeilių aktorių vaidybą komedijose. Ir pats serialas gavo Emmy apdovanojimą už geriausią metų komišką serialą.

Kolkas yra išleisti du „Tedo Laso“ sezonai (iš viso 22 serijos), tačiau gera žinia serialo gerbėjams, kad kitų metų vasarą turėtų išeiti ir trečias sezonas, nors šis greičiausiai bus paskutinis. Tačiau serialo bendraautoriai tikisi, kad Džeisonui Sudeikiui, pagrindiniam scenarijaus autoriui, suminkštins širdį gerbėjų atsidavimas serialui ir jis nuspręs kurti toliau.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: