“Kitokie kitaip”: gal dar kitaip?

Paskelbė: Data: 2018-12-11 02:57

Spausdinti | Komentarai

10

Šiuo metu menininkas Vilius Ksaveras Slavinskas savo naują personalinę parodą “Kitokie kitaip” eksponuoja “Kauno rajono Kačerginės daugiafunkciniame centre”. Parodoje, kaip pastaruoju metu įprasta menininkui, žiūrovui pateikti tapybos darbai.

Šioje erdvėje eksponuojami kūriniai nužymi linkmę nuo figūrinės abstrakcijos, su įvairiais personažais – būtybėmis iki abstrakčių kūrinių – kompozicijų, kuriuose spalvų, teptuko potėpių dėka perteikiamos įvairiausios emocijos, jausenos. Kiekvienas kūrinys siūlo savąją istoriją, skirtingas perskaitymo perspektyvas, kurias kartais padeda iššifruoti autoriaus pateikiamas pavadinimas, kitais, suteikiant tik labai abstrakčią nuorodą, tarsi paliekama kūrinio stebėtojui nuspręsti pačiam.

Įdėmiau žvilgtelėjus į menininko darbus, norisi sustoti prie kontrasto aspekto. Kontrastingumas būdingas tiek spalvų paletės pasirinkimuose, tiek temose: pavadinimuose, darbuose veikiančiose nuotaikose, tiek, galima ryškiai pastebėti ir šioje parodoje, kūrinių formoje – kompozicijoje, laviruojant tarp detalumo: veikėjų, apibrėžtų, autoriui būdingu kontūrų iki abstrakčių, išplaukiančių linijų, persidengiančių formų.

Norisi, per šią kontrastingumo, bet turinčio, tam tikrą panašumą prizmę pasiūlyti pasidairyti į konkrečius kūrinius. Kaip pavyzdį, galima pasirinkti du kūrinius, gana lakoniškais pavadinimais “Ekspresija” ir “Abstrakcija”. Pirmasis ryškių spalvų, aštrių potėpių bei turintis tam tikras nuorodas į galimas figūras, kūrinio veikėjus; antrasis priešingai pakankamai nuosaikaus, švelnaus kolorito, talpinantis savyje nuotaikas, jausmus, bet nepasižymintis bent kiek aiškesniu siužetu.

11

Kitais pavyzdžiais galėtų būti du kūriniai, atstovaujantys figūrinę abstrakciją, tačiau kontrastuojantys savo temomis, menininko kuriamais personažais. Kūrinyje, kaip diktuoja jau pavadinimas “ Šviesios mintys”, viskas – kompozicija, spalvų gama, perteikiamos būtybės atliepia pozityvią, šviesią atmosferą; tuo tarpu kitame “ Depresija” – matomi sudėtingi išgyvenimai, personažai netgi, galima sakyti, prisodrinti tam tikro tragizmo.

12

V.K. Slavinskas ypatingai produktyvus menininkas, dažnai rengiantis personalines parodas, taip pat dalyvaujantis grupinėse teminėse menininkų parodose, kai kurias iš jų, skirtas svarbioms Lietuvos šventėms, tą tikrai žino jo kūrybos gerbėjai, inicijuoja, organizuoja ir pats menininkas. Taip pat, verta paminėti, šis menininkas rūpinasi ir savo kūrybos prieinamumu, norintiems geriau pažinti jo kūrinius, jau, kuris laikas jie pasiekiami internete (artvikas.lt).

13

Galimybė pažinti ne tik, pastaruoju metu parodose eksponuojamus tapybos, bet ir kūrinius, sukurtus kitomis technikomis: akvarele, mišrią technika, skatina kalbėti, retoriškai užklausti menininko kodėl gi jie neatkeliauja į parodų erdves?.. Akvarelės technika sukurtos kompozicijos su figūromis, dar kartais įsiterpia tarp akrilu tapytų kūrinių, tačiau, puslapyje paties menininko įvardinti ‘peizažai” retai sulaukia platesnio žiūrovo žvilgsnio, nors, reikia pastebėti šie kūriniai tikrai neprimena tradicinių lyrinių peizažų, kai kuriuose darbuose galima pamatyti ir ekspresyvaus teptuko mosto, ir abstraktaus, sąlyginio gamtos vaizdinio užfiksavimo.

14

Taip pat, atskiro dėmesio tikrai verti, kiek anksčiau V.K. Slavinsko sukurti mišrios technikos darbai – koliažai, kuriuose pasitelkiant tapybos techniką ir šiuolaikinės visuomenės simbolius, reflektuojamos pačios įvairiausios temos; kūriniuose galima pastebėti įvairių naratyvų, paradoksalių jungčių, skatinančių kvestionuoti aktualias mūsų šiandienos temas. Šiuose kūriniuose, taip pat svarbus tapybinis dėmuo – vyrauja, visoje menininko kūryboje svarbi figūrinė abstrakcija, kuri koliažuose paprastai jungiama su rastais elementais – iškarpomis iš populiariosios kultūros leidinių, parenkant reikalingiausią detalę, aktualų vaizdinį, kelių žodžių junginį, citatą, ar tiesiog vieną raktažodį, apjungiantį visą kūrinio užmanymą, darbo kompoziciją.

“Kitokie kitaip” – V.K. Slavinsko personalinė paroda gausi svarių, impresyvių tapybos kūrinių, bet kodėl gi ateityje nepagalvojus apie “dar kitaip” ir nepasitelkus platesnio, įvairiomis technikomis sukurtos kūrybos arsenalo?

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
traffix.lt