Kasmet meno, literatūros ir muzikos kūriniai tampa viešo naudojimo kūriniai, nes baigiasi jų autorių teisių galiojimo laikas. Intelektinės nuosavybės teisės tikslas – užtikrinti, kad kūrybingi žmonės galėtų apsaugoti savo idėjas ir iš jų uždirbti pinigų. Dabar nauja karta gali perdirbti muziką, pasakoti senas istorijas naujais būdais ir nemokamai gauti puikių kūrinių kopijas. Artūro Konano Doilio knyga Užrašai apie Šerloką Holmsą ir kiti svarbūs kūriniai 2023 m. taps viešo naudojimo kūriniais.

Kiekvienoje šalyje autorių teisių įstatymai skiriasi. JAV 1998 m. priimtame autorių teisių galiojimo termino pratęsimo akte sakoma, kad knygos, filmai ir kiti publikuoti kūriniai tampa vieši praėjus 95 metams nuo jų pirmojo paskelbimo. Šiais metais viešai prieinamais kūriniais taps darbai, jei autorius mirė 1952 m. Viešojo naudojimo pavadinimas reiškia, kad kūrinį galima laisvai naudoti ir juo remtis. Daugelis didžiųjų kūrinių, pavyzdžiui, Šekspyro pjesės, jau seniai yra viešojo naudojimo.

2023 m. viešo naudojimo kūriniu taps Virdžinijos Volf knyga Į švyturį. Skaitytojams patiks modernistinės knygos filosofiniai apmąstymai, apie kuriuos pasakojama šeimai keliaujant į Skye salą, Škotijoje. Kitas kūrinys yra paskutinė Šerloko Holmso kanono dalis – dvylika apsakymų iš knygos Užrašai apie Šerloką Holmsą. Po ilgos teisinės kovos Šerloko Holmso personažas tapo vieša nuosavybe. Dar vienas kūrinys – Franco Kafkos romas Amerika, kuriame rašoma keista istorija apie paauglį imigrantą, taip pat tamps viešo naudojimo kūriniu.

Viešo naudojimo kūriniu taps ir didžiųjų Harlemo renesanso afroamerikiečių rašytojų poezijos rinkinys. Caroling Dusk: dvidešimtojo amžiaus afroamerikiečių poetų eilėraščių antologija, išleista 1927 m., kurią sudaro 38 poetų eilėraščiai. Tarp jų – Langstonas Hughesas, Georgia Douglas Johnson, Arna Bontemps ir Jamesas Weldonas Johnsonas.

Kitas svarbus 1927 m. kūrinys, kuris dabar yra viešai prieinamas, yra distopinis mokslinės fantastikos filmas Metropolis. Tai buvo pagrindinis kūrinys, padėjęs pagrindą vėlesniems darbams, tokiems kaip Bėgantis skustuvo ašmenimis. Kiti 1927 m. filmai: Londonas po vidurnakčio (London After Midnight), Sparnai (Wings) –  filmas apie du pilotus, kovojančius dėl meilės, 1929 m. pelnęs pirmąjį Oskarą už geriausio filmo nominaciją.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: