2024 m. gegužės 29 d. „Netflix“ išleistas serialas „Dancing for the Devil: The 7M Tik Tok Cult“ atskleidžia tamsius faktus apie „7M Films“ agentūrą ir jos artimą ryšį su „Shekinah“ Bažnyčia, vadovaujama charizmatiško pastoriaus Roberto Shinn. Istorija prasideda nuo to, kaip ši agentūra, atrodytų, sėkmingai dirbanti su socialinių tinklų įžymybėmis, įgauna vis labiau sektoje matomus bruožus, naudodama religiją ir kontrolę savo nariams pavergti.
Dokumentiniame filme „Dancing for the Devil: The 7M TikTok Cult“ pagrindinės aukos, kurios prabilo apie savo patirtį, yra buvę „7M Films“ judėjimo nariai, kurie pasidalijo savo istorijomis apie išnaudojimą, manipuliavimą ir kontrolę. Šios aukos, daugiausiai buvusios jaunos socialinių tinklų „TikTok“ šokėjos ir influencerės, kurios papasakojo apie tai, kaip jos buvo priverstos atiduoti daug savo asmeninio gyvenimo dalies ir pasirašyti sutartis, kurios ribojo jų teises laisvai kurti karjeras ir kalbėti apie savo patirtis.
Viena iš dokumentinio filmo temų yra ta, kad „7M Films“ pasirašė sutartis su įvairiomis didelėmis pramogų ir socialinės platformomis, tokiomis kaip „TikTok“ taip suteikiant jų šokėjams ir įtakotojams prieigą prie komercinių galimybių, bet liūdna pusė yra, tą, kad šios sutartys dažnai buvo naudingos tik „7M Films“ ir šokėjai liko be tinkamo atlygio už savo darbą. Jauni šokėjai buvo priversti pasirašyti susitarimus, kurie smarkiai ribojo jų pasirinkimo laisvę.
Tai visgi, kodėl „Netflix” dokumentinis serialas pasakoja, kad agentūra turi sektos bruožų?
Pradėkime nuo to, kad „7M Films“ agentūra dokumentikoje yra kaltinama, kad jie manipuliacijos pagalba verčia prisijungusius narius, atiduoti didelę duoklę savo uždirbtų pajamų „Shekinah” bažnyčiai kaip nuolatinę duoklę. Nariai iš „7M Films“ agentūros yra įtikinami prisijungti prie bažnyčios „Shekinah” mokymo ir bendruomenės. Agentūra išties stipriai pasitelkia religinius mokymus ir taip jie įtvirtina „dvasinį“ ir „finansinį” pavaldumą virš narių.
Kita bauginanti pusė būtų, tai, kad agentūros nariams draudžiama bendrauti su šeimomis ir viešai kalbėti, apie tai, kas vyksta organizacijoje, nariai turi pasirašę, net griežtus neatskleidimo susitarimus (NDA). Kaltinimai, taip pat, apima fizinį ir seksualinį išnaudojimą. Seksualinės prievartos kaltinimai, susiję su „7M Films“ agentūros judėjimu daugiausia apima manipuliavimą ir prievartą iš grupės lyderių ar įtakingų asmenų. Kai kurie buvę nariai teigė, kad netinkami santykiai, įskaitant galimą seksualinį išnaudojimą, įvyko itin kontroliuojamoje aplinkoje.
Nors dokumentinis serialas nesigilina į konkrečius seksualinės prievartos atvejus, kaip kitų „kultų“ dokumentiniai serialai, bet štai „Dancing for the Devil: The 7M TikTok Cult“ serialas išryškina platesnę išnaudojimo problemą, susijusią su „7M Films“ judėjimu tai labiau susiję su emociniu, tiek fiziško spaudimo piktnaudžiavimu.
Pagrindinės aukos, kurios pasakojo savo istorijas dokumentiniame filme, buvo Shann(Shay) Dhanraj – viena iš pagrindinių buvusių šokėjų, kuri pasidalijo savo patirtimi apie tai, kaip buvo manipuliuojama jos karjera ir kaip ji buvo priversta laikytis griežtos kontrolės, susijusios su šokio pasirodymais ir asmeniniu gyvenimu. Ir kita aukos istorija buvo Tiffany (Tiff) Delgrosso. Ji papasakojo apie tai, kaip buvo įtraukta į „7M“ judėjimą ir kaip agentūra kontroliavo ją ir daugelį narių, tiek profesionaliai, tiek asmeniškai.
Kaip agentūra ir bažnyčia yra susijusios? Serialo centre mes galime matyti – „7M Films“ agentūrą, kuri turi stiprų ryšį su „Shekinah“ Bažnyčia, vadovaujama Roberto Shinn. Šis charizmatiškas lyderis, kadaise dirbęs gydytoju, įkūrė bažnyčią 1994 m. ir vėliau pradėjo valdyti pramogų agentūrą „7M Films“, kurioje dominuoja socialinių tinklų „Tik Tok” šokėjai.
Jo pamokslai bažnyčioje naudoja dalį tradicinės bažnyčios elementų, tačiau remiasi ir griežtomis doktrinomis, pavyzdžiui, „šeimos atsisakymo“ principu, kuris verčia narius atsiriboti nuo artimųjų ir visiškai atsiduoti bažnyčiai bei agentūrai. Daugelis buvusių agentūros narių teigia patyrę finansinę ir psichologinę kontrolę: privalomus milžiniškus mokesčius, didelę dalį uždirbtų pajamų skyrimą bažnyčiai ir net priverstinį atsiribojimą nuo šeimos. Iš esmės, galima suprasti,kad pastorius iškraipo religinius mokymus, tam, kad kontroliuotų žmones. Norint, suprasti, kodėl ypač jaunimas pasineria į šiuos bažnyčios mokymus, dokumentinis serialas „7M Tik Tok Kultas” paryškina jų bažnyčios keistus mokymus.
Robert Shinn įkurta „Shekinah“ bažnyčia derina tradicines krikščioniškas vertybes su charizmatinėmis pentekostalizmo įtakotomis praktikomis, akcentuodamos pranašystes, gydymus, dvasinį autoritetą ir finansinį klestėjimą. Nors Bažnyčia pagrindžia tikėjimą Jėzumi Kristumi, Biblija ir malda, jos praktikos išsiskiria dėmesiu tiesioginei dvasinei patirčiai ir Šventosios Dvasios dovanoms, tokioms kaip kalbėjimas mistinėmis kalbomis ir stebuklai. Tai suteikė bendruomenei unikalų, tačiau ir problematišką identitetą.
Charizmatinės praktikos ir keistos doktrinos
Nors daugelis tikinčiųjų tikina, kad, tai jiems suteikia gilią dvasinę patirtį, bet būtent kai kurios praktikos dvasinės dogmos ir sukėlė kritiką išsakomą dokumentikoje. Pavyzdžiui, nepagrįsti dvasinio autoriteto ir finansų skyrimo bažnyčiai reikalavimai. Dvasiniu autoritetu buvo grindžiamas tikinčiųjų gąsdinimas, esą jai šie nepaklūsta Dievui ir Jo valiai, negaus „palaiminimų“, nepaklusimas bažnyčios lyderiams ir jų balsui irgi laikoma nusižengimu.
Dokumentinis serialas „Dancing for the Devil: The 7M Tik Tok Cult“ pabrėžia, kad bažnyčia pasinaudodama pranašystėmis t.y., „iš Dievo gautomis pranašystėmis“ įtikina ypač jaunus narius, kad jie kalba su Dievu tiesiogiai. Gydymas ir stebuklai, dar labiau sustiprina šią atmosferą. Seriale kritikai teigė, kad tokiuose susirinkimuose dažniausiai vyrauja emocinis manipuliavimas ir dvasinė kontrolė. Be abejo ir finansinis spaudimas kai nariai siekia gauti Dievo palaiminimus per aukas. Daugeliui jaunimo narių ši praktika tapo finansinė priklausomybė, kai bažnyčiai paskirtos aukos laibuvokomos tiesioginiu keliu į Dievo palaiminimus.
Viena iš labiausiai diskutuojamų istorijų dokumentikoje yra apie Miranda Derrick, žinomą socialinių tinklų „Tik Tok“ šokėją. Prieš prisijungdama prie „7M Films“, Miranda šoko kartu su savo seserimi ir džiaugėsi šlove „TikTok“ platformoje. Tačiau po to, kai tapo „7M“ dalimi, ji, kaip teigia šeima, atsiribojo ir beveik visiškai nutraukė kontaktą su artimaisiais. Šeima kaltina agentūrą ir bažnyčią, kad jos dukra yra kontroliuojama, ir išreiškė baimę dėl galimos manipuliacijos, dėl kurios Miranda tapo emociškai ir finansiškai priklausoma. Tačiau pati Miranda teigia, kad jos šeima neteisingai supranta situaciją.Tėvai, taip pat, kaltina „7M“ ir „Shekinah“ bažnyčią dėl jų dukros izoliavimo, nes Miranda negali atvirai kalbėti dėl galimai pasirašytųpaslapties neatskleidimo sutarčių.
Kodėl ši sekta yra sėkminga ?
„Netflix“ seriale rodoma, kas išskiria „7M Films“ iš kitų galimų sektų, tai yra jų gebėjimas užmegzti sėkmingus santykius su platformomis, kaip „Tik Tok” ar „Dance Companies“. Nepaisant kaltinimų, organizacija pelno žinomų prekių ženklų dėmesį iš įvairių reklamų, nes jų atstovaujami šokėjai turi milijonus sekėjų socialiniuose tinkluose. Tokia finansinė sėkmė dar labiau sustiprina „7M“ agentūros įtaką ir padaro ją patrauklia kitoms socialinių tinklų žvaigždėms, kurios siekia šlovės. Socialinių tinklų šokėjai, priklausantys agentūrai, dažnai pasiekia dideles auditorijas, o tai traukia tarptautines įmones. Ši realybė apsunkina organizacijos vertinimą, nes, iš išorės, jos nariai atrodo finansiškai sėkmingi ir iš pirmo žvilgsnio džiaugiasi savo karjera.
Dokumentikoje atskleidžiama, kad „agentūros nariai gali atrodyti sėkmingi ir praturtėję dėl didelių socialinių tinklų sekėjų skaičiaus, tačiau ši sėkmė slepia gilias manipuliacijas, kurios verčia juos skirti didžiąją dalį pajamų bažnyčiai“. Kitas būdas, kaip šis galimas „kultas” įgyja sėkmę ir gerą reputacija yra pasiekiama per prievartą ir slaptumą. „7M Films“ naudojasi griežtomis priemonėmis, tokiomis kaip neatskleidimo sutartys (NDAs), kad apsaugotų savo įtaką ir užtikrintų, jog išorės pasaulis negalėtų sužinoti, kas iš tiesų vyksta. „Žmonės, dalyvaujantys bažnyčios pamaldose ar agentūros renginiuose, turi pasirašyti griežtas sutartis, kurios draudžia jiems viešai kalbėti apie tai, ką jie mato ar patiria“. Šie faktai kartu su šeimų liudijimais ir pretenzijomis apie psichologinę žalą išryškina pavojaus kurį patiria sektos nariai mastą ir tai, kodėl kūrėjai nusprendė atskleisti šią istoriją.
Teisminės kovos
Pastorius Shinn ir „7M Films“ agentūros nariai kategoriškai neigia visas dokumentikoje išsakytas kritikas ir kaltinimus. Jie, taip pat, pradėjo teisines kovas prieš kai kuriuos buvusius narius, siekdami apsiginti nuo kaltinimų. Serialas, taip pat, išryškina kelis teisinius ginčus ir bylas, susijusias su „7M Films“, įskaitant ieškinius dėl išnaudojimo ir sutarčių, kurios buvo pasirašytos pasikliaujant manipuliacijomis .Seriale „Dancing for the Devil: The 7M TikTok Cult“ galima išgirsti buvusių narių liudijimus, kurie atskleidžia, kaip „7M Films“, pasitelkiant „TikTok“ ir kitus socialinius tinklus, sugebėjo pritraukti jaunus šokėjus ir įtakotojus į savo globą, tačiau tuo pačiu uždėjo jiems didelį kontrolės ir priklausomybės naštą. Dauguma buvusių narių teigia, kad buvo išnaudojami tiek finansiškai, tiek emocionaliai.
Daugelis dokumentikoje kalbančių artimųjų ir buvusių narių tikisi, kad tai paskatins didesnę diskusiją ir privers visuomenę kritiškai pažvelgti į „7M Films“ veiklą. Jų tikslas – parodyti, kad šiuolaikinėje pramogų industrijoje glūdi realūs pavojai, kurie gali pavergti jaunas ir ambicingas sielas.
Dokumentikos kūrėjai siekė ne tik atskleisti faktus, bet ir atkreipti dėmesį į galimus pavojus, kurias religinės organizacijos gali sukelti apsimesdamos pramogų agentūromis. Tai yra pasakojimas apie manipuliacijas, šiuolaikines šlovės siekimo grėsmes ir sudėtingus klausimus, kaip išlaikyti asmeninę laisvę pasaulyje, kuriame socialinių tinklų populiarumas gali tapti spąstais pakliuvimui į kultą.