HBO seriale „Sostų karai“ Deinerę Targarien vaidinanti aktorė Emilia Clarke atskleidė, kad per visus aštuonis sezonus ji du kartus vos liko gyva po smegenų aneurizmų komplikacijų.
Tik po skubių operacijų ir kruopščiai prižiūrimai aktorei pavyko visiškai atsigauti. Toli gražu ne visiems, patyrusiems subarachnoidinę hemoragiją, taip pasiseka.
Medikai teigia, kad trūkus smegenų aneurizmoms apie 40 proc. žmonių miršta, o 66 proc. išgyvenusiųjų patiria ilgalaikes neurologines pasekmes. 2011 metais, baigus filmuoti pirmąjį „Sostų karų“ sezoną, aktorei subarachnoidinė hemoragija įvyko trūkus emegenų aneurizmai.
Po minimaliai invazinės operacijos kraujavimui sustabdyti Clarke buvo pasakyta, kad jei jos būklė pradės gerėti po dviejų savaičių, tai didelė tikimybė, kad ji visiškai pasveiks. Nors po traumos buvo atsiradusi savaitę trukusi afazija — įvairaus sunkumo kalbos sutrikimas, dėl kurio sunku bendrauti —, Clarke visiškai pasveiko.
Tačiau po dvejų metų aktorei buvo pranešta apie antrą didelę smegenų aneurizmą. Buvo atlikta dar viena tokia pati operacija, tačiau tąkart aktorė pabudo veriama skausmo. Smarkiai padidėjus kraujavimui, teko operuoti atvėrus kaukolę.
Clarke išgyveno ir dabar dalinasi savo patirtimi, siekdama informuoti apie smegenų traumas ir insultą, ypač, jaunų žmonių. Norėdama atkreipti dėmesį į galimybes, kuriomis gali pasinaudoti norintieji greičiau pasveikti nukentėjusieji po tokių traumų, ji pradėjo labdaros akciją SameYou.
Aneurizma yra nenormalus kraujagyslės dalies išsiplėtimas. Galvos smegenų neurizma – tai nenormalus galvos smegenų kraujagyslės dalies išsiplėtimas. Dažniausiai aneurizmos nustatomos amžiaus grupės nuo 35 iki 60 metų žmonėms, daugiausia – po 40-ies.
Trūkusios smegenų aneurizmos yra tik viena galima subarachnoidinių hemoragijų, kraujavimų aplink galvos smegenis, priežastis. Galvos smegenų aneurizmų rizikos veiksniai yra paveldimumas iš kartos į kartą, aukštas kraujospūdis, rūkymas ir kitos individualios turimos neurizmos.
Aktorė teigė labai intensyviai sportavusi, jautusi dėl naujos šlovės atsiradusį spaudimą. Būtent per vieną treniruotę aneurizma ir smogė: „Mano treneris paprašė manęs atsiremti į grindis dilbiais ir pėdų pirštais, ir tą akimirką pajutau lyg tampria juosta būtų suspaustos smegenys. Bandžiau nepaisyti skausmo ir tęsti pratimą, tačiau nepavyko. Treneriui pasakiau, kad reikėjo pertraukos. Kažkaip, beveik šliauždama, nusigavau į persirengimo kambarį. Tualete parkritau ant kelių, buvo be galo, nenusakomai bloga. Tuo metu šaudantis, duriantis, veržiantis skausmas tik stiprėjo. Kažkaip nujaučiau kas vyko: mano smegenys buvo pažeistos.“
Clarke taip pat minėjo, kad nepaisant baimės dėl gyvybės, didesnė baimė ją buvo apėmusi dėl karjeros. Ji teigė: „Dar niekada nebuvau patyrusi tokios baimės, artėjančios neišvengiamybės baimės. Mačiau savo ateities gyvenimą, kuriame nebuvo prasmės. Esu aktorė, mano darbas – prisiminti tekstą. Dabar negalėjau prisiminti net savo vardo. Blogiausiomis akimirkomis norėjau tiesiog išjungti mano gyvybę palaikiusius prietaisus. Prašiau gydytojų leisti man mirti. Mano darbas, didžiausia mano gyvenimo svajonė, yra tik kalba, bendravimas. Be jos aš neturėčiau nieko.“
Aktorė pasidalino nuotraukomis iš ligoninės ir atskleidė šiek tiek daugiau detalių apie vykstantį mūšį. Po įvykio praėjus šešioms savaitėms Clarke grįžo į darbą ir paprašė savo vadovų niekam nepasakoti apie jos sveikatos būklę.
„Papasakojau jiems apie savo būklę, bet nenorėjau, kad ji taptų viešų diskusijų ir analizių tema. Šou turi testis! Mano blogiausias sezonas – antrasis. Nežinojau, ką darė Deinerė. Sakau visiškai nuoširdžiai, kiekvieną kiekvienos dienos minutę maniau, kad mirsiu“, – sakė ji.
Baimės atgimė po dvejų metų išgyvenus antrąją neurizmą. Clarke sakė: “Na, po antrosios dalelė mano smegenų tikrai mirė. Jei per minutę į kurią nors smegenų dalį neatiteka kraujas, ta dalis nustoja veikusi. Įvyksta savotiškas trumpasis jungimas. Man taip ir nutiko. Niekas nenutuokė, kas vyko. Tiesiogine prasme žmonės žiūrėjo į smegenis ir spėliojo: „Na, manome, kad gali sutrikti koncentracija, pablogėti periferinis matymas.“ Nuolat sakau, kad manęs nebetraukia vyrai! Mirė būtent ta, normalaus potraukio vyrams mano smegenų dalis“.
Clarke teigia, kad po atrosios smegenų traumos ji sveiko kur kas sunkiau: „Skausmas buvo daug didesnis nei po pirmosios operacijos. Atrodžiau lyg po kur kas baisesnio karo, nei tie, kuriuose dalyvauja Deinerė.“ Duodama interviu ji sakė, kad galingosios Khaleesi vaidmuo padėjo jai užsidegti iš naujo: „Eini į filmavimo aikštelę, vaidini blogiukę, eini per ugnį, kuri kaip tik ir išgelbėjo mane nuo minčių apie savo mirtingumą.“
Taip pat skaitykite: „Sostų karų“ finalas: 21 prognozė kas mirs arba išgyvens [FOTO]