© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Moterų mirtingumas dėl priežasčių, susijusių su nėštumu, per pastaruosius 25 metus pasaulyje sumažėjo beveik per perpus, bet tik devynios šalys pasiekė Jungtinių Tautų nustatytus tikslus, sakoma ketvirtadienį paskelbtoje JT ir Pasaulio banko ataskaitoje.

“Ši ataskaita parodys, kad iki 2015 metų pabaigos gimdyvių mirtingumas bus sumažėjęs 44 proc., palyginti su padėtimi 1990 metais”, – sakė daktarė Lale Say (Leil Sei), Pasaulinės sveikatos organizacijos reprodukcinės sveikatos ir tyrimų koordinatorė.

“Tai milžiniška pažanga, bet ši pažanga yra netolygi skirtingose šalyse, skirtinguose pasaulio regionuose”, o daugiausiai besilaukiančių moterų ir gimdyvių miršta besivystančiose šalyse, ji sakė per spaudos konferenciją Ženevoje.

Ataskaita, kurią tuo pačiu metu paskelbė ir Didžiosios Britanijos medicinos žurnalas “The Lancet”, rodo, kad 2015 metais apie 303 tūkst. moterų mirė išsivysčius nėštumo komplikacijoms arba praėjus iki šešių savaičių po gimdymo. 1990 metais tokių mirties atvejų buvo apie 532 000.

“Tai atitinka apskaičiuotąjį pasaulinį santykį – 216 gimdyvių mirčių 100 tūkstančių sėkmingų gimdymų; (stebimas) sumažėjimas nuo 385 (mirčių) 1990 metais”, – rašoma studijoje.

Pagal 2000 metais priimtus Tūkstantmečio plėtros tikslus JT narės įsipareigojo iki 2015 metų sumažinti gimdyvių mirčių 75 proc., palyginti su padėtimi 1990-aisiais.

Vis dėlto tik devynioms šalims pavyko pasiekti šį tikslą šioje srityje, nors 39 kitos padarė “reikšmingą pažangą”, sakė L.Say.

Padėtis labiausiai pagerėjo Rytų Azijoje, kur gimdyvių mirtingumas sumažėjo nuo maždaug 95 iki 27 mirties atvejų 100 tūkst. sėkmingų gimdymų.

Iš visų pasaulyje užregistruotų atvejų, kai neišgyvendavo besilaukiančios moterys arba gimdyvės, du trečdaliai buvo užregistruoti Užsachario Afrikoje.

Naujoji ataskaita rodo, kad Jungtinėse Valstijose moterims gresia dvigubai didesnė rizika mirti nuo nėštumo arba gimdymo komplikacijų negu Kanadoje.

Jungtinės Valstijos taip pat yra viena iš 13 valstybių, kuriose padėtis šioje srityje 2005 metais buvo blogesnė negu 1990-aisiais. Į tą pačią kategoriją taip pat pateko Šiaurės Korėja, Zimbabvė ir Venesuela.

Jungtinėse Valstijose ir kitose išsivysčiusiose šalyse padėtis yra kur kas geresnė negu keliami tikslai, tačiau JAV vidurkis per pastaruosius 25 metus nusmuko nuo 12 iki 14 nėščiųjų ir gimdyvių mirčių, o Kanadoje padėtis išliko tokia pati kaip 1990 metais – vidutiniškai septynios mirtys 100 tūkst. sėkmingų gimdymų.

Per tą laikotarpį Baltarusija savo gimdyvių mirtingumo rodiklį sumažino nuo 33 iki keturių mirties atvejų 100 tūkst. sėkmingų gimdymų. Ši šalis tapo viena iš tų, kuriose kūdikio susilaukti saugiausiai – besilygiuojanti į pasaulio lyderes Islandiją, Suomiją ir Graikiją, kur iš 100 tūkst. gimdyvių vidutiniškai miršta tik trys.

Pasaulio vidurkis yra 216 mirties atvejų – nuo 12 turtingose šalyse iki 546 Užsachario Afrikoje.

Dabar JT iškėlė tikslą iki 2030 metų sumažinti pasaulinį gimdyvių mirtingumą iki mažiau negu 70 mirties atvejų 100 tūkst. sėkmingų gimdymų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: